27.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Inside Creative House).
Starnutie organizmu je prirodzený a nevyhnutný proces, s ktorým sa musí vyrovnať každý z nás. To však neznamená, že sa môžeme vzdať starostlivosti o seba, najmä preto, že ju môžeme spomaliť a dlhšie sa tešiť zo zdravia a mladistvého vzhľadu. Svoje telo sa preto oplatí pozorne sledovať, pretože prvé signály starnutia vysiela už pred štyridsiatkou. Na čo si dať pozor?
Prvé vrásky
Prvé signály, že naše telo začína starnúť, zvyčajne vysiela pokožka. Starnutie je prirodzený, biologický a bohužiaľ nevyhnutný proces, ktorý je súborom zmien, ktoré v priebehu času postupujú, medzi ktoré patria:
- zníženie biologickej aktivity buniek;
- spomalená regenerácia;
- znížená imunita;
- zníženie reakcie na oxidačný stres;
- oslabenie adaptačných schopností.
V dôsledku procesu starnutia sa pokožka začína vysušovať, objavujú sa hlbšie vrásky a nakoniec aj ryhy. Ďalšou fázou je vývoj zmien, ako sú zmeny farby, cysty alebo hviezdicovité cievy. Starnúca pokožka začína pripomínať pergamen a postupne stráca na hrúbke, zatiaľ čo zrohovatená vrstva rastie.
Pokožka tiež začína postupne strácať kolagén, ktorý v prvých rokoch života vytvára rovnomernú sieťku a potom sa v priebehu rokov začne rozptýliť. Znižuje sa aj množstvo kyseliny hyalurónovej, ktorá pôsobí ako špongia, zadržiava vlhkosť a následne aj správnu hydratáciu. Veľké množstvo kyseliny hyalurónovej v pokožke ju robí pružnou, pevnou a hladkou. Keď kyselina začne v tele strácať na svojom podiele, pokožka stráca mladistvý vzhľad.
Výskumy ukazujú, že pokožka začína strácať pružnosť okolo 26. roku života. S každým ďalším rokom sa množstvo kolagénu znižuje až o cca 2%. Veľa však závisí od individuálnych predispozícií a životného štýlu. Zlá strava, nedostatok pohybu, nedostatočná starostlivosť a časté vystavovanie sa UV žiareniu výrazne urýchľujú proces starnutia pokožky.
Zhoršenie zraku
Jedným z najčastejších a najskorších dôsledkov starnutia je zhoršenie zraku. Stáva sa to preto, že očná šošovka s pribúdajúcim vekom tvrdne a stáva sa menej elastickou. Tento proces zvyčajne začína po 40. roku života a postupuje rýchlo. O 20 rokov neskôr stráca oko schopnosť akomodácie, teda schopnosť prispôsobiť zaostrovací výkon na predmety, ktoré sú od oka rôzne vzdialené.
Starnúca šošovka postupne stráca svoju elasticitu a svaly pracujú menej efektívne, čo vedie k strate zrakovej ostrosti. Vtedy sa objavujú prvé problémy s čítaním či prácou na počítači a čo je zaujímavé, nemajú nič spoločné s prípadnými poruchami zraku – postihujú krátkozrakých aj ďalekozrakých ľudí aj ľudí s predtým dobrým zrakom.
S vekom sa zvyšuje pravdepodobnosť výskytu sklovitých plavákov, teda tzv. lietajúcich mušiek a škvŕn pred očami. Toto je ďalší nevyhnutný proces, s ktorým sa môžeme len zmieriť.
Častejšia zápcha a tráviace problémy
Ďalším signálom, ktorý nám naše starnúce telo vysiela, je častejšia zápcha a problémy s tráviacim systémom. Môžu sa, samozrejme, objaviť aj u mladých ľudí a dokonca aj u detí, no ich frekvencia sa zvyšuje medzi 40. a 50. rokom života.
U starších ľudí je zápcha skutočnou pliagou a súvisí najmä s menšou fyzickou aktivitou, pravidelne sa znižujúcou elasticitou steny konečníka a ochabovaním tkaniva. Je to tiež výsledkom oslabenia panvových orgánov, čo značne sťažuje vyprázdňovanie, a iných neurologických a endokrinných ochorení. Pomáhaju tomu aj niektoré antidepresíva, antihistaminiká a gastrointestinálne spazmolytiká.
Hlavnými príčinami zápchy u ľudí v strednom veku sú však väčšinou zlé stravovacie návyky, príliš malý príjem tekutín, nedostatočná fyzická aktivita a spomalený metabolizmus.
Dobrou správou je, že zápche možno účinne predchádzať:
- dobre vyvážená strava s vysokým obsahom vlákniny;
- častá a pravidelná fyzická aktivita;
- vyhýbanie sa stresu;
- správna hydratácia tela;
- jesť pravidelné jedlá.
Zníženie svalovej hmoty a sily
Bežným a ľahko viditeľným znakom starnutia je zníženie svalovej hmoty a sily nazývané sarkopénia. Tento proces začína okolo 50. roku života a s vekom sa výrazne zrýchľuje. Odhaduje sa, že za každý rok života nad 50 rokov stratí človek približne 0,5-1%. svalovej hmoty. V prípade komorbidít môže byť táto strata oveľa vyššia.
Proces straty svalov v skutočnosti zahŕňa ich nahradenie tukovým alebo vláknitým tkanivom. Existuje niekoľko príčin sarkopénie, okrem nevyhnutného procesu starnutia:
- hormonálne poruchy;
- poruchy príjmu potravy;
- chronické ochorenia;
- individuálne predispozície (častejšie ňou trpia ženy).
Hlavnou príčinou sarkopénie je však nedostatok fyzickej aktivity, vrátane silového tréningu. Takýto tréning zvyšuje svalovú hmotu a spaľuje tuk, pričom posilňuje chrbticu a brušné svaly, ktoré pomáhajú udržiavať rovnú pevnú postavu. Sarkopénia je do istej miery nevyhnutná a svalová hmota bude vekom klesať, ale môžeme zabezpečiť, aby zostala na dobrej úrovni.
Starnutie organizmu je nevyhnutný proces, ktorý nedokážeme zastaviť, no vieme ho efektívne spomaliť. Vedci aj lekári, dietológovia, fyzioterapeuti a tréneri priznávajú, že základom je zdravý životný štýl, ktorý zahŕňa okrem iného:
- zdravá, vyvážená strava
- vyhýbanie sa vysoko spracovaným výrobkom
- obmedzenie cukru
- pravidelná fyzická aktivita
- vonkajšie prechádzky
- vyhýbanie sa stresu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Šialene spaľuje a udržiava štíhlu postavu. Ideálna limonáda na leto
Na zvýšenie rizika vážneho ochorenia stačia dva plátky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.