29.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Krakenimages.com).
Vedci zo Standfordu nedávno dokázali, že ľudské telo starne najrýchlejšie a najintenzívnejšie vo veku 44 a 60 rokov. Tieto správy sa zhodujú s výsledkami starších štúdií, ktoré ukázali, že po štyridsiatke dochádza v organizme, najmä u žien, k mnohým významným zmenám, ktoré predznamenávajú blížiacu sa menopauzu. V akom veku žena začína starnúť? Vedci uviedli konkrétne číslo.
Prvé signály, že ženské telo začína starnúť, zvyčajne vysiela pokožka. Starnutie pokožky je prirodzený a nevyhnutný proces, ktorý je súborom zmien, ktoré postupujú v priebehu času, medzi ktoré patria okrem iného: znížená biologická aktivita buniek, spomalená regenerácia a znížená reakcia na oxidačný stres.
V dôsledku toho sa pokožka stáva suchou a objavujú sa čoraz hlbšie vrásky, zmeny farby, cysty a hviezdicovité cievy. Koža postupne stráca na hrúbke, ale zväčšuje sa rohovitá vrstva.
Strata pevnosti je spôsobená znížením množstva kolagénu, ktorý v prvých rokoch života vytvára rovnomernú sieť a po rokoch sa začína rozchádzať. Znižuje sa aj množstvo kyseliny hyalurónovej, ktorá pôsobí ako špongia, zadržiava vlhkosť a následne aj správnu hydratáciu pokožky.
Výskumy ukazujú, že pokožka začína strácať na hustote približne od 26. roku života – s každým ďalším rokom sa množstvo kolagénu znižuje až o približne 2 %. Samozrejme, neznamená to, že celé telo ženy začína starnúť okolo tridsiatky – prvé „starnutie“ podľa vedcov nastáva už po 40-ke.
Kedy začína starnúť ženské telo? Bol daný konkrétny vek
Mnohé procesy prebiehajúce v tele sú silne závislé od hormonálnej rovnováhy, ktorá sa v ďalších fázach života mení. Od puberty sa ženské telo postupne dostáva na vrchol svojich možností, je pevné a veľa vydrží. Takto sa pripravujete na počatie dieťaťa.
Ďalšou fázou je ťažký pôrod, spojený s námahou a bolesťou, po ktorom sa mladé silné telo dokáže rýchlo zregenerovať. Zaujímavosťou je, že žena môže opäť otehotnieť už šesť týždňov po pôrode.
Biologické hodiny sa potom začnú zrýchľovať, až kým nedosiahnu „40-tku“. V tomto veku si telo uvedomuje, že reprodukcia už nie je prioritou a je čas na odpočinok. Vtedy podľa väčšiny vedcov žena začína starnúť.
Telo začína spomaľovať
Mnohé ženy okolo štyridsiatky si všimnú, že telo už neregeneruje ako predtým, neodpúšťajú si prebdené noci, poháre vína navyše, závislosti a nedostatok spánku. Únava a zanedbávanie sú viditeľné nielen na tvári – žena má pocit, že sa rýchlejšie unaví a častejšie potrebuje počas dňa zdriemnuť alebo aspoň ďalšiu šálku kávy.
Často vznikajú problémy s nadváhou. Nečudo, veď po štyridsiatke sa metabolizmus začína výrazne spomaľovať. Môže sa vyskytnúť pretrvávajúca zápcha, ktorá je výsledkom nielen menšej fyzickej aktivity, ale aj pravidelne sa znižujúcej elasticity steny konečníka a ochabovania tkaniva. Je to tiež výsledkom zníženia panvových orgánov, čo značne sťažuje vyprázdňovanie, a iných neurologických a endokrinných ochorení. Spôsobujú ich aj niektoré antidepresíva, antihistaminiká a spazmolytiká a, samozrejme, zlé stravovacie návyky. Tým, že sa metabolizmus spomaľuje a dochádza k hormonálnym zmenám, pribúda v tele ženy tukové tkanivo, čo výrazne zvyšuje riziko vzniku cukrovky.
Mnohé ženy si všímajú, že po štyridsiatke začínajú pociťovať následky uplynulých desaťročí, ktoré sa často prejavujú novými neduhmi a ešte vážnejšími ochoreniami.
Tento zoznam okrem iného obsahuje:
- hypertenzia
- ateroskleróza
- artróza
- rakovinové ochorenia
Štyridsiatka by mala byť pre každú ženu podnetom, aby absolvovala komplexné preventívne prehliadky a v prípade potreby sa začala liečiť a sústrediť sa na svoje zdravie.
Telo ženy po štyridsiatke: Hormóny hovoria „stop“
Starnutie ženského organizmu po štyridsiatke je spojené s prvými hormonálnymi zmenami, medzi ktoré patria poruchy či chýbajúca ovulácia a postupný pokles hladiny estradiolu. V dôsledku toho dochádza k poruchám menštruácie a problémom s klesajúcou hustotou kostí. Bohužiaľ, to posledné zvyšuje riziko zranení a zlomenín, a preto je také dôležité zaradiť pravidelnú fyzickú aktivitu do svojho denného režimu.
Podľa odborníkov by ženy po 40-tke mali cvičiť aspoň tri-štyrikrát do týždňa, aj keď ideálne by bolo cvičiť 30 minút každý deň. Samozrejme, nemusia to byť veľmi intenzívne, namáhavé aktivity, ale tréning pilatesu, strečing, relaxačná joga alebo tréning panvových svalov. To posledné je mimoriadne dôležité, pretože po štyridsiatke mnohé ženy pociťujú prvé problémy s únikom moču.
Príznakom menopauzy môže byť aj nepravidelná menštruácia a vazomotorické poruchy. Po 40. roku života vaječníky postupne znižujú produkciu hormónov, ovulačné cykly bývajú menej časté, plodnosť klesá. Existujú aj nepríjemné príznaky, ako napríklad:
- návaly horúčavy;
- nočné potenie;
- závraty;
- zvýšenie telesnej teploty;
- nespavosť;
- záchvaty búšenia srdca.
Ženy nad 40 rokov sa môžu tiež sťažovať na:
- zhoršenie pamäti;
- úzkostná neuróza;
- strata libida;
- poruchy koncentrácie;
- podráždenosť a plačlivosť.
Napriek tomu lekári ženy, ktoré s napätím očakávajú štyridsiatku, upokojujú. S nepríjemnými príznakmi blížiacej sa menopauzy môžete účinne bojovať zdravou, vyváženou stravou, pravidelným cvičením, relaxom v prírode a v prípade potreby dopĺňaním chýbajúcich vitamínov a minerálov. Vaša štyridsiatka je len úvodom do ďalšej fázy, v ktorej sa vaše telo upokojí a oddýchne si.
Stojí za to sa na to dobre pripraviť, aby ste si naplno užili ďalšiu dekádu svojho života.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy začína staroba? Vedci hľadali hranicu
Máte problémy so spánkom? Toto nejedzte večer
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.