31.8.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Taras Grebinets).
Paradajkový pretlak je produkt, ktorý sa vyrába zo spracovaných paradajok. Najčastejšie sa používa na prípravu omáčok a polievok, ale možno ho použiť aj iným spôsobom. Je jedným z najlepších zdrojov cenného prvku, ktorý podporuje naše srdce.
Je paradajkový pretlak rovnako zdravý ako paradajka priamo zo záhrady?
Paradajka je jednou z najobľúbenejších druhov zeleniny, po ktorej Slováci siahajú. Je ideálna na sendviče a v tekutej forme ako pyré alebo passata je základom omáčok a polievok.
Niekedy sa však vynára otázka, či je práve pretlak, ktorý často sa pridáva ako základ paradajkovej polievky, zdravou voľbou? Alebo je predsa len lepšie rozmixovať si paradajky doma sami.
Paradajkový pretlak sa vyrába tepelnou úpravou paradajok. Tieto paradajky sa potom rozmixujú na hladkú pastu. Takéto pyré je nielen chutné, ale aj zdravé a poskytuje mnoho cenných živín.
Samozrejme, pri výbere paradajkového pretlaku sa oplatí venovať pozornosť etikete. Taký, ktorý má krátke zloženie a na prvom mieste sú paradajky, bude priaznivý pre naše zdravie.
Existujú obavy, že proces tepelnej úpravy môže paradajky pripraviť o ich cenné zdroje. Čiastočne áno – minimálne pokles vitamínu C tým trpí, ale niektorým zložkám môže táto úprava dokonca prospieť!
A čo tepelné spracovanie? Táto zložka potom získava na hodnote
Pri spracovaní paradajok na pretlak dochádza k rôznym zmenám v obsahu výživových látok, čo má za následok straty aj zisky výživových látok. Oplatí sa to vedieť, pretože keď vieme, čo naše telo potrebuje, môžeme si vybrať, či budeme konzumovať paradajkové pyré alebo šťavy, alebo čerstvú zeleninu vo väčšom množstve.
A tak vitamín C obsiahnutý v paradajkách určite stráca na hodnote. To všetko preto, že tento vitamín je mimoriadne citlivý na zmeny teploty.
Kyselina listová sa počas varenia tiež čiastočne rozkladá. Menšie straty sa zaznamenávajú v prípade vitamínu K a polyfenolov.
Situácia pri spracovaní má však napriek tomu priaznivý vplyv na niektoré vlastnosti. V prvom rade sa pri takomto spracovaní paradajok mení chemická štruktúra lykopénu, vďaka čomu ho ľudský organizmus ľahšie absorbuje.
Za čo je táto chemická látka zodpovedná? Je mimoriadne cenná pre naše zdravie. Je to silný antioxidant, ktorý dáva paradajkám ich červenú farbu. Pre nás má protirakovinové vlastnosti. Hlavne vďaka nemu môžeme bez obáv konzumovať kvalitné paradajkové pyré.
Okrem toho sa môžu stať biologicky dostupnejšími aj ďalšie antioxidanty, ako sú karotenoidy, napríklad lykopén.
Treba si tiež uvedomiť, že pretlak má vyššiu koncentráciu živín na jednotku objemu ako čerstvá paradajka, a hoci dochádza k určitým stratám vitamínov, na druhej strane vďaka tejto koncentrácii látok získavame koncentrovanejší zdroj týchto živín.
Nielen lykopén a vitamín K. Skutočný poklad pre naše srdce
Keď sa hovorí o paradajkách a paradajkovom pretlaku alebo šťave z tejto zeleniny, je ťažké nespomenúť draslík.
Paradajky obsahujú pomerne vysoké množstvo tohto prvku, až 237 mg na 100 g paradajok. Zaujímavé je, že paradajkový pretlak sa radí o niečo vyššie s približne 440 mg draslíka na 100 g tohto výrobku.
Preto zavedenie tejto formy paradajok do nášho jedálnička, bude určite prospešné, najmä z hľadiska podpory správnej činnosti srdca a svalov.
Draslík aj už spomínaný lykopén znižujú riziko srdcových ochorení. Lykopén znižuje hladinu „zlého“ cholesterolu (LDL) a chráni cievy pred poškodením.
Draslík zasa pomáha regulovať krvný tlak, čo je prospešné pre ľudí s hypertenziou. Tieto dva faktory spolu znamenajú, že paradajky a paradajkový pretlak sa môžu stať zlatým prostriedkom na podporu kardiovaskulárneho zdravia v našom tele.
Nielen na polievku a omáčku. Dá sa paradajkový pretlak piť?
Passata, pyre, paradajkový pretlak – to je zvyčajne základ mnohých omáčok, dipov a polievok. Ukazuje sa však, že pretlak je vhodný aj na pitie.
Hoci je zvyčajne hustejšie a koncentrovanejšie ako paradajková šťava, aj z neho sa dá pripraviť nápoj, ale skôr sa podobá na smoothie.
Ak chcete ešte viac posilniť jeho účinok a pridať ďalšie živiny, oplatí sa ho zmiešať napríklad so zelerom a petržlenom. Takéto zeleninové smoothie môže byť tekutou desiatou alebo nahradiť jedno malé jedlo počas dňa.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zdroj antioxidantov a vitamínov pre krásu. V dužine nájdete cenné zložky
Považuje sa len za ozdobu jedál. Skrýva veľké hodnoty
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.