02.09.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Everett R. Davis).
Prázdninové bezstarostné obdobie sa blíži ku koncu. Letné večery začínajú byť chladnejšie. To znamená, že je potrebné začať s prípravou na jeseň. Tu je niekoľko osvedčených tipov, ako pripraviť tuje na náročné podmienky, ktoré prídu už o pár mesiacov.
Keď zazvoní prvý zvonček, k povinnostiam sa budú musieť vrátiť nielen študenti, ale aj majitelia nehnuteľností, ktorých domy strážia tuje. Obľúbené tuje, hoci nejde o nenáročné rastliny, si na jeseň vyžadujú osobitnú starostlivosť. S prvými ošetrovateľskými prácami sa oplatí začať v septembri.
Ako sa starať o tuje na jeseň? Začnite prípravou pôdy
Zimné obdobie je pre mnohé rastliny výzvou. Do tejto skupiny patria aj tuje, ktoré by bez našej pomoci možno mrazy neprežili. Aby ste si zabezpečili úrodu, musíte sa už v septembri postarať o nasledujúce aspekty.
Prvým je správna hydratácia pôdy. V zime vplyvom nízkych teplôt zem zamŕza, čo rastlinám veľmi sťažuje prijímanie vody. Intenzívna jesenná zálievka tuje im pomôže prežiť nadchádzajúce náročné podmienky.
Ako správne vykonať tento postup? Najlepšie je pôdu zavlažiť ráno alebo večer – vtedy budeme mať istotu, že slnečné lúče vodu neodparia. Zem by mala byť mokrá do hĺbky 25-30 cm. Nemali by ste však byť príliš horliví, aby vlhkosť zostávajúca na povrchu neviedla k rozvoju hubových chorôb.
Ďalším dôležitým faktorom podporujúcim odolnosť tují je hnojivo. Zmesi bohaté na draslík a fosfor je najlepšie použiť koncom septembra – začiatkom októbra. Živiny obsahujúce dusík by ste mali odložiť až do jari.
Ako prezimovať tuje? Malým stromom by sa mala venovať osobitná starostlivosť
Mladým rastlinám treba počas zimy venovať mimoriadnu starostlivosť, pretože sú najviac vystavené nepriaznivým poveternostným podmienkam – vetru a mrazu. Na tento účel sa odporúča obaliť zelené plodiny agrotextíliou alebo slamenou rohožou. Záhradníci odporúčajú vykonávať túto činnosť pomocou podpier, vďaka ktorým budú môcť rastliny voľne vykonávať proces fotosyntézy. Priame zakrytie konárov by ich mohlo pripraviť o prístup k svetlu a oslabiť ich.
Ďalšou vonkajšou akciou zameranou na ochranu malých aj veľkých tují je mulčovanie. Pomocou borovicovej kôry, šišiek alebo drevených štiepok nasypte 10-15 centimetrové kôpky na koreňové krčky kríkov. Rastlinu tak ochránime nielen pred chladom, ale ovplyvníme aj proces okysľovania pôdy. Takto chránené tuje prežijú zimu bez problémov.
Niektorí ľudia pri vykonávaní vyššie uvedených prác môžu prísť s myšlienkou osviežiť existujúci vzhľad kríkov. Prerezávanie výhonkov by sa však malo vykonávať v presne stanovenom termíne.
Kedy strihať tuje? Kvôli kríkom je lepšie držať sa harmonogramu
Strihanie výhonkov ihličnatých kríkov je určené nielen na to, aby im dodali tvar podľa vlastného výberu, ale predovšetkým na stimuláciu rastliny k produkcii nových úrod a zahustenie koruny. Tento typ ošetrenia by ste však nemali skúšať na jeseň. To by mohlo viesť k smrti celého kríka. Najlepší čas na skrátenie konárov je koniec jari a leto. Vysoké teploty podporujú regeneráciu tují. Kvôli priaznivým poveternostným podmienkam, ktoré tento rok trvajú pomerne dlho, máte čas strihať až do polovice septembra. Neskoršie dátumy môžu zahŕňať značné riziko.
Dôležitá je aj starostlivosť o záhradnú techniku. Najdôležitejším pravidlom je pravidelne dezinfikovať čepele po každom použití. Nedostatok hygieny môže viesť k prenosu chorôb z jednej rastliny na druhú.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
September v záhrade nebýva len o upratovaní. Čo môžete zasadiť? Na začiatok tieto kvety a stromy
Rastliny môžete zalievať dvakrát častejšie. Stačí ich dať do kvetináča
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.