13.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Vovantarakan).
Záhradné rastliny sú vystavené útokom škodcov počas celého vegetačného obdobia. Ich prítomnosť sa najčastejšie spozná podľa dieravých, obschnutých alebo obhryzených listov. Môžu tiež poškodiť korene a kvetné puky. Pozrite si zoznam najčastejších záhradných škodcov. Zistite tiež, ako proti nim bojovať.
Každý záhradkár sníva o krásnej, udržiavanej záhrade plnej zdravých kvetov. Nanešťastie, škodcovia môžu v okamihu zničiť mesiace práce. Preto musíme rastliny neustále monitorovať a okamžite konať, akonáhle spozorujeme prvé príznaky záhradných votrelcov.
Ktorí škodcovia najčastejšie napádajú záhradné rastliny?
Na záhradných votrelcov musíme uplatniť vhodné opatrenia hneď, ako ich spozorujeme. Ktorí škodcovia sú teda najčastejší?
- Vošky
Tento hmyz je veľmi malý – meria 2 až 4 mm a má zelenú, bledožltú, bielu alebo čiernu farbu. Vyskytujú sa v kolóniách a živia sa mäkkými časťami mladých výhonkov a objavujú sa aj na spodnej strane listov. Z rastlín vysávajú šťavu, čo spôsobuje deformáciu a krútenie listov.
- Roztoč chmelový (spider roztoče)
Títo škodcovia sa zaraďujú medzi roztoče. Majú žltú, zelenú alebo oranžovú farbu. Vyskytujú sa na spodnej strane listov a vytvárajú drobné pavučiny. V dôsledku toho rastliny strácajú schopnosť fotosyntézy, takže nerastú a odumierajú.
Vijačka krušpánová
Húsenice vijačky krušpánovej sú chlpaté svetlozelené s čiernymi pruhmi a bielymi bodkami. Ich požieranie listov spôsobuje usychanie listov, niekedy úplne zbavuje kríky listov.
- Slimáky
Títo škodcovia obhrýzajú a požierajú listy a dokonca aj kvety mnohých rastlín, pričom zanechávajú malé množstvo slizu. Svoju potravu začínajú žrať po západe slnka a v noci.
- Pandravy
Názov „pandravy“ sa vzťahuje na larvy chrústov. Ich vývoj prebieha v pôde a počas tohto obdobia obhrýzajú korene, čo spôsobuje vysychanie rastlín. Môžu poškodiť nielen záhradné kvety, ale aj zeleninu a trávniky.
Ako bojovať proti záhradným škodcom?
Proti voškám možno bojovať prírodnými postrekmi z vratiča obyčajného, cesnaku alebo žihľavy. Dobre pôsobia aj prípravky na báze parafínového alebo ľanového oleja, tie fungujú aj proti roztočom.
V prípade vijačky krušpánovej je vhodné vykonať ošetrenie, aby sa zabránilo požieraniu rastliny. Ide o rozprestretie plachty a pretrepanie kríkov. Odporúčame tiež používať feromónové lapače. Ak dôjde k napadnutiu škodcom, rastliny postrekujeme biologickými prípravkami alebo prírodnými produktmi, napríklad postrekom so sivým mydlom.
Slimáky a ulitníky možno zo záhrady rýchlo odstrániť prírodnými prostriedkami. Rastliny obsypeme popolom, kávovou usadeninou alebo vaječnými škrupinami. Tie vytvoria pre týchto škodcov nepreniknuteľnú bariéru. Na larvy možno použiť špecializované prípravky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Hrabete lístie v záhrade? Keď si prečítate tento článok, prestanete
Kupujete vres? Ak nechcete, aby vám zvädol, venujte pozornosť týmto veciam
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.