19.09.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/LSP EM).
Z roka na rok pozorujeme nárast ekologického povedomia medzi Slovákmi. Pre mnohých z nás je zrejmé, že triedenie odpadu prispieva k ochrane životného prostredia. Preto pravidelne triedime odpadky. Žiaľ, stále robíme vážne chyby, ktoré môžu brzdiť proces recyklácie. Viete napríklad, do akého kontajnera by mala ísť tuba od zubnej pasty? Mnoho Slovákov stále robí túto chybu.
Rastúce ekologické povedomie podnecuje stále viac ľudí k aktívnej ochrane životného prostredia, a to aj prostredníctvom svedomitého triedenia odpadu. Napriek prístupu k informáciám o výhodách recyklácie sa mnohí Slováci stále stretávajú s ťažkosťami pri správnom triedení odpadu.
Problematický sa ukazuje najmä odpad zložený z rôznych materiálov, ktorého správne zaradenie si vyžaduje nielen ochotu, ale aj hĺbkové znalosti.
Triedenie odpadu. Najčastejšie chyby sa týkajú takzvaných problémových materiálov
„Až deväť z desiatich Slovákov (87 %) deklaruje, že odpad pravidelne triedi.“
– dočítali sme sa na stránke Envi – Pak, ktorá cituje výsledky ich prieskumu z roku 2020.
Napriek dobrým úmyslom však často dochádza k chybám pri triedení, ktoré komplikujú následný proces recyklácie. Občas sa stáva, že odpad zložený z mnohých rôznych materiálov, ako je papier, plast, sklo či kov, skončí v nesprávnych kontajneroch. Tuby od zubnej pasty, použité vodné filtre či obaly od masla z papiera a alobalu sú typickými príkladmi „problematických odpadkov“, ktorých správne triedenie spôsobuje veľa problémov.
Ako triediť odpad? Tuba zubnej pasty by tu nemala byť
Tuba zubnej pasty je vyrobená z niekoľkých rôznych materiálov, čo znamená, že sa s ňou zaobchádza ako s problematickým odpadom. Vo vnútri je často hliníková vložka, pričom jej vonkajšia časť a uzáver sú vyrobené z plastu. Zdalo by sa teda, že by sme ju mali prirodzene hádzať do čierneho kontajnera so zmesovým odpadom (kvôli jej vrstvenej štruktúre). Nič nemôže byť ďalej od pravdy.
- Na rozdiel od všeobecného presvedčenia je recyklovateľná, a preto by sa mala po vyprázdnení a vyčistení vložiť do žltého kontajnera určeného na plasty. Zvyšky pasty, ktoré sú absolútne nevhodné na ďalšie spracovanie, vyhoďte do kontajnera na zmesový odpad.
Pripomeňme, že povinnosť separovať odpad je u nás už niekoľko rokov a delíme ju na päť respektíve šesť základných frakcií, medzi ktoré patria: bioodpad, sklo, kovy, plasty a v niektorých prípadoch aj kovy, papier a tetrapak.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Drevená, plastová alebo sklenená – ktorá doska na krájanie je lepšia? Jedna z nich je veľmi škodlivá
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.