23.09.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/YULIYA KIRILLOVA).
Vyberáte si na dekoráciu domu črepníkové rastliny, ktoré sú svieže a majú krásne kvety? Možno do vašej zbierky patrí aj hoja – exotická kráska s úžasnými lianami. Jej pestovanie môže byť náročné, pokiaľ nepoužijete živiny z nášho receptu!
Exotická krása hoji – čo by ste o nej mali vedieť?
Hoja je rastlina pochádzajúca z východnej Ázie, ktorej prirodzeným prostredím sú vlhké tropické lesy. Vo svojom prirodzenom prostredí rastie hoja ako epifyt, čo znamená, že prerastá iné rastliny, hlavne stromy, čerpá z nich oporu, ale neškodí im. To znamená jediné – doma jej musíte venovať veľkú pozornosť, aby ste jej vytvorili vhodnú polohu a prostredie. A samotné zalievanie často nestačí.
Pre bohaté kvitnutie sa oplatí použiť kondicionér z vaječných škrupín podľa nášho receptu. Rastlina bude potom husto pokrytá malými, hviezdicovitými kvetmi v bielej farbe s červeným stredom. Tie vytvoria baldachýn a večer budú vydávať neuveriteľne príjemnú, sladkú vôňu.
Tajomstvo kvitnutia hoji – ako sa starať o jej bohaté kvety?
Hoci je hoja krásna sama o sebe vďaka svojim listom, jej kvety sú skutočným klenotom v korune. Aby rastlina bohato kvitla, je užitočné poznať niekoľko trikov, ktoré jej pomôžu doma naplno rozvinúť jej potenciál.
- Hoja uprednostňuje svetlé miesto, ale s rozptýleným svetlom. Priame slnko môže spáliť jej jemné listy, zatiaľ čo príliš tmavé miesto môže obmedziť kvitnutie.
- Zalievanie hoje by malo byť striedme – príliš vlhký substrát môže viesť k hnilobe koreňov, zatiaľ čo príliš suchý môže brzdiť rast. Pravidelnosť je kľúčová, ale vždy nechajte pôdu medzi zalievaním mierne vyschnúť.
- Hoja často kvitne na tých istých stonkách viackrát do roka. Preto je dôležité, aby ste po odkvitnutí neodstraňovali staré kvetenstvo, čo umožní rastline kvitnúť znova v tej istej sezóne.
- Hoja potrebuje oporu, po ktorej sa môže šplhať. Výber opory závisí od vašich preferencií – môže to byť bambusový rám, kovová konštrukcia alebo aj povrázok natiahnutý cez celú miestnosť.
- Najlepšia teploty pre správny rast je medzi 18 a 24 °C, čo sa približuje prirodzeným podmienkam rastliny. Je dôležité vyhnúť sa náhlym zmenám teploty a studenému prievanu, ktoré môžu mať nepriaznivý vplyv na zdravie rastliny.
Prírodná výživa pre hoje – vaječné škrupiny ako účinné hnojivo
Jedným z najjednoduchších a najekologickejších spôsobov podpory kvitnutia hoji je použitie prírodných ingrediencií, ktoré nájdete v každej kuchyni.
- Vaječné škrupiny sú vynikajúcim zdrojom vápnika, ktorý je nevyhnutný pre zdravý rast rastlín.
Škrupiny je dobré vysušiť a potom rozdrviť na malé kúsky a pridať do zeminy v kvetináči. Dodáte tak hoji cenný vápnik, ktorý zlepší štruktúru pôdy a podporí kvitnutie.
Pre tých, ktorí uprednostňujú intenzívnejšie hnojenie, možno z vaječných škrupín pripraviť tekuté hnojivo. Tip ako ho pripraviť je od používateľa oldgarden.official na Tiktoku:
- Rozdrvené škrupiny vložte do nádoby, pridajte ocot a zalejte vodou.
- Po uplynutí tejto doby tekutinu sceďte a použite ju na zalievanie rastlín.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Záhradníci ju nazývajú „rastlina chudoby“. Je veľmi nebezpečná. Stačí jeden rez
Vyzerá ako orchidea, ale radšej ju nikomu nedávajte ako darček. Nazýva sa „kvet chudoby“
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.