28.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/kattyart).
Prasknutý cheesecake je bežný problém. Hoci sa môže zdať, že ide o nevyhnutnú chybu, v skutočnosti existuje mnoho príčin tohto nevzhľadného javu a ešte viac spôsobov, ako sa mu vyhnúť. Čo sa dá urobiť, aby cheesecake počas pečenia nepraskal? Odpoveď spočíva v teplote.
Cheesecake je obľúbený koláč, ktorý sa vyrába v rôznych variantoch. Na prvý pohľad sa zdá, že jeho príprava nie je náročná, ale niekedy sa stáva problematickou. Najčastejším strašiakom tohto pečiva je prasknutý vrch. Prečo cheesecake počas pečenia praská a čo sa dá urobiť, aby sa tomu zabránilo? Odpoveď poznáme.
Zaujíma vás, prečo cheesecake po upečení popraská? Venujte pozornosť teplote
Teplota rúry, ingrediencie a samotný koláč po upečení sú najčastejšími príčinami praskania vrchnej časti. Skontrolujte, či nerobíte niektorú z chýb:
- Teplota pečenia je príliš vysoká: Ak je teplota pečenia príliš vysoká, cheesecake môže príliš rýchlo stuhnúť a popraskať.
- Príliš dlhé pečenie: Ak sa cheesecake pečie príliš dlho, môže sa vysušiť a popraskať. Je lepšie nechať ho v rúre kratší čas, aj keď sa zdá byť stále príliš tekutý.
- Zmena teploty: Cheesecake, ktorý je náhle vystavený studenému vzduchu, napríklad po vybratí z rúry, môže popraskať. Je dobré vychladiť cheesecake postupne, napríklad otvorením dvierok na niekoľko minút pred jeho úplným vybratím.
- Nesprávna teplota surovín : Zložky, ako sú tvaroh, vajcia alebo smotana, sú studené a nemusia sa rovnomerne spojiť. To môže viesť k nerovnomernosti teploty zmesi a zvýšenému riziku popraskania počas pečenia. Všetky prísady by mali mať pred použitím izbovú teplotu.
Recept na najjednoduchší studený cheesecake. Potrebné ingrediencie
Studený cheesecake je jednoduchý a rýchly na prípravu. Skvele sa hodí ako dezert ku káve alebo čaju.
- 200 g sušienok
- 100 g masla
- 500 g tvarohu (najlepšie jemného)
- 250 ml 33 % smotany
- šálka práškového cukru
- čajová lyžička vanilkového extraktu
- 2 čajové lyžičky želatíny v prášku
- 1/4 šálky vody
Cheesecake nepraskne, pretože je studený. Príprava krok za krokom
Pripravte si základ: rozdrvte sušienky na malé kúsky (môžete použiť mixér). Rozpustite maslo a zmiešajte ho s rozdrvenými sušienkami. Dno tortovej formy (s priemerom 23 cm) vyložte papierom na pečenie a vtlačte do nej sušienkovú zmes, čím vytvoríte rovnomernú vrstvu dna. Vložte do chladničky, aby stuhla.
Príprava tvarohovej zmesi: Želatínu rozpustite vo vode a nechajte ju niekoľko minút napučať. Potom ju zahrejte vo vodnom kúpeli alebo v mikrovlnnej rúre, kým sa úplne nerozpustí (nevarte). Tvaroh zmiešajte s práškovým cukrom a vanilkovým extraktom do hladka. Smotanu vyšľaháme do tuha a opatrne vmiešame do tvarohovej zmesi. Do tvarohovej zmesi pridajte rozpustenú želatínu a dôkladne premiešajte. Tvarohovú zmes nalejte na vychladnutý sušienkový základ. Povrch zarovnajte lyžicou a vložte do chladničky aspoň na 4 hodiny alebo najlepšie na noc, aby dobre stuhla.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Moja mama týmto punčom vždy namáčala piškótu. Koláč nikdy nebol suchý. Len voda a 3 prísady
Hrnčekový koláčik poznám už roky a nikdy ma nesklamal. Môžete ho pripraviť za 5 minút
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.