28.09.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Dean Drobot).
Aké sú vlastnosti inteligentného človeka? Ukazuje sa, že sa často správajú spôsobom, ktorý môže spôsobiť podráždenie. V prvom rade ide o 4 špecifické návyky, ktoré sa bežne považujú za zlozvyky. Aké?
Ľudia s nadpriemernou inteligenciou vyčnievajú od ostatných vďaka určitým charakterovým vlastnostiam.
Podľa „Current Biology“ medzi ne patria:
- koncentrácia na úlohu,
- túžba neustále získavať vedomosti,
- výnimočná empatia
- chopnosť prispôsobiť sa konkrétnej situácii.
Zaujímavé je, že podľa niektorých vedcov o inteligencii svedčia aj vlastnosti, ktoré sa bežne považujú za nedostatky. Aké to sú?
Aké sú vlastnosti inteligentného človeka? To sa považuje za nepriateľa produktivity
Ako ukázal výskum publikovaný v časopise Journal of Research in Personality, ľudia s vysokým IQ si s väčšou pravdepodobnosťou doprajú viac času na rozhodovanie a často čakajú až do poslednej chvíle.
Rovnaký názor zdieľa aj Adam Grant. Ako priznal, hoci neustále odkladanie je prekliatím, ktoré negatívne ovplyvňuje produktivitu, je to aj výhoda pre kreativitu, pretože máme viac času na prijímanie zaujímavejších riešení.
„Normálne by som túto rubriku dokončil pred pár týždňami. Ale stále som to odkladal, pretože moje novoročné predsavzatie je odložiť veci na neskôr“
– napísal na nytimes.com.
Zaujímavosťou je, že zástancom prokrastinácie bol aj Steve Jobs.
Aká je osobnosť inteligentného človeka? Majú radi neporiadok a často meškajú
Inteligentní ľudia sú tiež často neporiadni. Všetko preto, že namiesto toho, aby sa sústredili na udržiavanie poriadku, ich mysle sa zaoberajú dôležitejšími záležitosťami. Neusporiadané prostredie má navyše pozitívny vplyv na ich kreativitu.
Navyše často meškajú. Ako sa môžeme dočítať na headspace.com, psychologička Diana DeLonzor verí, že je to preto, že sú optimistickejší a veria, že za kratší čas dosiahnu ambicióznejšie veci.
Ako viete, či je človek inteligentný? Všimnite si, ako sa sťažuje
Myslím, že nikto nemá rád ľudí, ktorí sa neustále sťažujú. Medzitým sa ukazuje, že ak to robia správne, sú mimoriadne inteligentní. Ako tvrdí psychológ Guy Winch v The Atlantic, „dobré“ sťažovanie často vedie k nájdeniu riešenia skutočného problému.
Najlepšie je použiť sendvičovú metódu:
- Prvý krajec sendviču bude pozitívnym vyhlásením.
- Hlavnou ingredienciou je „mäso sťažnosti“, dôležité však je, aby bolo „chudé“, teda v podobe jednej príhody, na ktorú sa sťažujete. Sústreďte sa na súčasnú, konkrétnu situáciu bez zovšeobecňovania a posudzovania, aby sa nepremenila na kritiku („Neupratal si si po sebe“ namiesto: „Ty si taký lenivý a neupratuješ“).
- Druhý krajec by mal byť opäť pozitívnym tvrdením, ktoré bude pôsobiť ako motivácia.
Premyslené sťažovanie je o nevyhadzovaní negatívnych emócií, ale o hľadaní riešenia problému a motivovaní ostatných, aby urobili to isté. Navyše, géniovia sa viac sťažujú, pretože si viac všímajú.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Psychotest. Vyberte si ovocie a zistite, čím odpudzujete ľudí
Zakázané slová vo vzťahu. 7 fráz, ktoré dokážu efektívne zničiť vzťah
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.