28.09.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/magda_shutterstock).
Ak chcete mať v záhrade vysoký a intenzívne zelený živý plot, musíte vedieť, ako sa o tuje starať. Hoci nepatria medzi náročné kríky, na rýchly rast potrebujú pravidelné hnojenie. Tuje však nemusíte zalievať chemickými prípravkami. Vhodnú výživu si môžete pripraviť sami z dvoch jednoduchých ingrediencií.
Živé ploty alebo obľúbené tuje patria medzi najobľúbenejšie rastliny do záhrady. Slováci ich milujú pre to, že sa z nich dajú vytvoriť zelené a husté živé ploty. Ďalšou výhodou sú nízke nároky kríkov a pomerne jednoduchá starostlivosť. To však neznamená, že sa o rastliny netreba starať. Aby kríky rástli sviežo a zdravo, oplatí sa ich z času na čas prihnojiť, najmä teraz, keď prichádzajú chladné mesiace.
Aké podmienky sú vhodné pre tuje?
Treba mať na pamäti, že požiadavky tují sa líšia od odrody k odrode. Skôr ako sa o nich začnete starať, uistite sa, že viete, aký druh kríka máte v záhrade. Základy sú však zvyčajne rovnaké.
- Tuje majú rady slnko, preto by sa nemali vysádzať na tienistých miestach.
- Pôda by mala byť úrodná, bohatá na živiny a predovšetkým zadržiavať vlahu.
Príliš suchá pôda môže spôsobiť, že tuje stratia svoju intenzívnu farbu.
- Tuje majú rady výdatnú zálievku, najmä keď je vonku veľmi vysoká teplota.
Na jeseň sa však zalievanie môže obmedziť. Na čo by sme mali v tomto ročnom období obzvlášť pamätať, je hnojenie. Správnou výživou pripravíte kríky na príchod nízkych teplôt.
Kedy a čím máte pohnojiť tuje? Pripravte si túto výživu v októbri
- Tuje potrebujú na jeseň kvalitné hnojivo, ktoré im pomôže prežiť chladné mesiace.
Nemusíte však utrácať majland v záhradkárskom obchode za chemické prípravky. Dobrú výživu si môžete pripraviť sami doma.
- Potrebujete len kvasnice a vodu.
Niektoré huby vrátane kvasiniek kolonizujú pôdu v blízkosti rastlín, čím stimulujú rast koreňového systému. Rastlina tak môže lepšie prijímať živiny z pôdy, predovšetkým sacharidy, vitamíny a aminokyseliny. To všetko sa premieta do rastu celého kríka.
Ako teda pripraviť živné hnojivo? Na to potrebujete:
- 100 gramov pekárskych kvasníc,
- 10 litrov vody.
Droždie rozdrvte vidličkou a vložte ho do veľkej misy. Potom ho zalejte teplou vodou a dôkladne premiešajte. Výživa bude hotová už po niekoľkých hodinách. Lepší výsledok však dosiahnete s fermentovaným droždím. Potom kvasinky posypte pohárom cukru a nechajte dve hodiny pôsobiť. Potom ich celé zalejte vodou a nechajte týždeň na chladnom, tienistom mieste. Po uplynutí tejto doby môžete tuje zalievať hnojivom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pamätajte na to a vaše tuje budú rásť ako burina. To zaručuje vysoký a hustý živý plot
Často prehliadaná liečba, ktorá môže zachrániť vaše tuje. Tlakový čistič sa vám bude hodiť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.