29.09.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/InFocus.ee).
Keďže na Slovensku platí selektívny zber odpadu, často sa pýtame, do ktorého kontajnera konkrétne odpadky vyhodiť. V prípade vrecka od ryže sú prvou voľbou plastové a kovové, napokon sú vyrobené z plastu. Toto je však častá chyba v našich domácnostiach: kam vyhodiť vrecká od ryže?
„Až deväť z desiatich Slovákov (87 %) deklaruje, že odpad pravidelne triedi,“ dočítali sme sa na stránke Envi – Pak, ktorá cituje výsledky ich prieskumu z roku 2020. Napriek tomu predstavuje selektívny zber odpadu určité ťažkosti. Najviac problémov robí kuchynský odpad, ktorý sa zvyčajne vyrába z viacerých materiálov. Oplatí sa preskúmať túto tému, aby ste pomohli životnému prostrediu a svojej peňaženke.
Kam vyhodiť vrecká od ryže?
Vrecká s ryžou majú uľahčiť varenie a porciovanie jedál a zabrániť jej pripáleniu. Toto pohodlné riešenie však spôsobuje problémy so separáciou odpadu. Zdá sa logické, že takýto odpad patrí medzi plasty a kovy.
- Vrecká od ryže alebo krúp by sa medzitým mali vyhodiť do zmesového odpadu. Vrecká od ryže, ktoré skončia v zmesovom odpade, budú podrobené biologickému spracovaniu alebo spálené.
Je to spôsobené tým, že obaly varených potravín nie sú recyklovateľné.
Spaľovne komunálneho odpadu sú bezpečné pre životné prostredie a vyprodukovaný popol sa používa napríklad na spevnenie ciest. Moderné pece pri spaľovaní produkujú energiu, ktorá napríklad vykúri naše domovy.
Sú vrecká s ryžou škodlivé?
Vrecká s ryžou môžu obsahovať bisfenol A (BPA), ktorý sa vplyvom vysokých teplôt varenia prenáša do jedla. Nachádza sa aj v mnohých iných produktoch, ako sú CD disky, plastové fľaše a kovové plechovky. Nadmerná expozícia BPA môže viesť k hormonálnym poruchám, alergiám a dokonca k neplodnosti.
To je nebezpečné najmä pre deti a tehotné ženy. V Európskej únii je používanie BPA v obaloch, ktoré prichádzajú do styku s detskou výživou, zakázané.
Ryžu je zdravšie variť bez vreciek, pretože to znamená, že dôležité živiny zostávajú v napučanom produkte a nevyhadzujú sa spolu s vodou, v ktorej sa sáčky varili.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vyhadzujete tubu zubnej pasty do tohto kontajnera? Toto je chyba. Pozor na jednu vec
Nikdy nejedzte takéto zemiaky. Budete mať bolesti žalúdka a to nie je všetko
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.