29.09.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/GS23).
Prezimovanie muškátov je umenie, ktoré rozhoduje o ich jarnom kvitnutí. Hoci mnohí záhradníci to považujú za štandardný postup, skutoční profesionáli vedia, že rozhodujúce je správne načasovanie a technika. Ak chcete, aby vaše muškáty kvitli bohatšie a zdravšie ako kedykoľvek predtým, naučte sa osvedčené metódy ich uskladnenia. Zistite, kedy by ste mali muškáty premiestniť, ako to urobiť a ako im poskytnúť správnu starostlivosť počas prezimovania.
Kedy presúvať muškáty?
- Najlepší čas na premiestnenie muškátov je koncom septembra a začiatkom októbra, kým teploty neklesnú pod 10 °C.
Hoci muškáty znesú dočasné ochladenie, nízke nočné teploty ich môžu vážne poškodiť. Najdôležitejším signálom na premiestnenie rastlín sú prvé noci s teplotami blížiacimi sa k nule.
Záhradníci zdôrazňujú, aby ste s týmto krokom neotáľali príliš dlho. Zmrznuté muškáty nemusia prežiť zimu ani v optimálnych podmienkach. Ak predpovede počasia predpovedajú rýchly príchod mrazov, oplatí sa reagovať včas.
Ako sa premiestňujú muškáty?
Pred premiestnením muškáty dôkladne skontrolujte, či nie sú napadnuté chorobami a škodcami. Infikované exempláre nielenže horšie prezimujú, ale môžu infikovať aj ostatné rastliny uložené na rovnakom mieste.
- Odstráňte zvädnuté listy, kvety a odumreté stonky.
- Skráťte výhonky na približne 10 až 15 cm – pomôže to rastline prežiť zimný spánok a tiež obmedzí rozvoj plesní počas skladovania.
- Záhradné muškáty najlepšie prezimujú v kvetináčoch.
Ak rastú v zemi, rastlinu opatrne vykopávajte a snažte sa nepoškodiť korene. Umiestnite ju do kvetináča s novou, dobre odvodnenou zeminou bohatou na humus, ktorá podporí zdravé prezimovanie.
- Zabezpečte vhodný substrát – namiesto obyčajnej zeminy do kvetináčov pridajte perlit alebo piesok na zlepšenie drenáže.
- Pelargónie, najmä v období prezimovania, neznášajú prebytok vody.
Ako prezimovať muškáty?
- Optimálnym miestom na prezimovanie muškátov je chladná miestnosť s teplotou 5 až 10 °C.
Môže to byť nevykurovaná pivnica, veranda alebo garáž. Najlepšie sa osvedčí svetlé miesto, hoci muškáty môžu prežiť aj v polotieni.
- Rastliny stále potrebujú svetlo, ale ich potreba je oveľa menšia ako v letnom období.
Zaujímavou, ale menej bežnou metódou skladovania muškátov je ich prezimovanie v pokoji, bez pôdy. Túto metódu používa väčšina skúsených záhradníkov.
- Rastlinu vyberte zo zeme, oklepte z nej čo najviac zeminy a zaveste ju na chladné a vzdušné miesto koreňmi nahor.
Každých niekoľko týždňov je dobré korene mierne postriekať vodou, aby sa zabránilo ich úplnému vyschnutiu. Na jar sa muškáty po skrátení výhonkov presadia do zeme.
Zalievanie a starostlivosť o muškáty počas zimného spánku
Pelargónie počas zimného spánku vyžadujú minimálne množstvo vody. Pôda by nemala byť mokrá, len mierne vlhká.
- Zalievanie raz za 3 až 4 týždne by malo byť dostatočné.
Dávajte pozor na rastliny, aby ste zabránili ich premokreniu alebo preliatiu – oba prípady sa môžu skončiť úhynom rastliny.
- V marci zvýšte frekvenciu zalievania a premiestnite rastliny na teplejšie miesto, nie však na plné slnko.
Nastáva ideálny čas na zastrihnutie stoniek, ktoré môžu byť cez zimu príliš dlhé a slabé. Môžete tiež začať hnojiť, pričom použite hnojivo s nízkym obsahom dusíka, ktoré podporuje vývoj zdravých a silných výhonkov. Pelargónie dajte von až po posledných mrazoch, keď si budete istí, že nočné teploty sú stabilné.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako oživiť muškáty? Domáci odvar ich postaví na nohy
Z tohto dôvodu muškáty chradnú. Stačí jedna vec a ožijú a obsypú sa kvetmi
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.