30.09.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/tawanroong).
Triedenie odpadu je príkladom systému, v ktorom existuje viac výnimiek z pravidla ako samotných pravidiel. Väčšina z nás sa však naučila, že zvyšky jedla by mali ísť do biologického odpadu. To je pravda, pokiaľ nie sú… tučné, mäsové alebo mliečne. Niekoho možno po tejto vete veľmi prekvapí, no v porovnaní s pravidlami triedenia… vajec to nie je nič. Ukazuje sa, že správne zbaviť sa pokazeného vajíčka môže byť náročnejšie ako roztriediť šošovicu od cíceru.
Zhnité vajce? Nikdy ho nevyhadzujte do biologického odpadu!
Pre odpadový priemysel sú vajcia jedným z najproblematickejších odpadov. Problémom je nesamozrejmý spôsob triedenia, ktorý môže byť pre mnohých veľkým prekvapením. Ukazuje sa, že obyčajné vajíčko vôbec nie je organický odpad – aspoň teda nie celkom.
V súlade so zásadami triedenia odpadu:
- vaječná škrupina by mala byť umiestnená v hnedej nádobe – BIO odpad;
- žĺtok a bielok by mali ísť do čiernej nádoby – zmesový odpad.
Z biologického odpadu sa vyrába kompost, ktorý musí spĺňať príslušné normy. Aby bioodpad plnil svoju úlohu, nemal by obsahovať tuky, mäso a mliečne výrobky. Do bioodpadu by sme preto nemali hádzať krajce chleba natreté maslom (tuk), zemiaky s omáčkou (tuk a mäso), ale ani zvyšky údenín, kosti a kosti.
Ukazuje sa, že väčšina zvyškov po večeri by mala ísť do koša na zmesový odpad, a nie do kompostu, ako je to v mnohých slovenských domoch a bytoch.
Čo sa robí s BIO odpadom? Výroba kompostu
Celý proces spracovania bioodpadu vyzbieraného komunálnymi službami možno však rozdeliť do troch etáp.
- Po vyzbieraní smetí z kontajnerov putuje bioodpad do závodov, kde sa drví.
- Potom je vystavený vysokým teplotám, čo urýchľuje rozkladné procesy a tiež umožňuje zbaviť sa niektorých častí nebezpečných mikroorganizmov a parazitov.
- Potom sa zmieša s pôdou a vytvorí kôpky, ktoré „dozrievajú“ 3 až 6 týždňov.
Hotový kompost je oddelený, pripravený na prepravu a odoslaný príjemcom. Toto je jeden z najjednoduchších spôsobov recyklácie a môže, aspoň čiastočne, využiť obrovské množstvo vyhodeného jedla a iných organických látok.
Čo treba vyhodiť do BIO odpadu?
Do hnedého kontajnera určeného na BIO odpad vyhadzujeme:
- šupky z ovocia a zeleniny (s mnohými výnimkami)
- čajové vrecúška
- kvety
- lístie
- trávu
- burinu
- zvyšky zberu plodín
- zhnité ovocie
- odrezky stromov
- piliny
- drevnú štiepku
- hobliny
Každý rok sa na Slovensku vyhodí viac ako 456-tisíc ton potravinového odpadu. Vyplýva to z údajov z prvého celoeurópskeho sledovania potravinového odpadu, ktoré Eurostat zverejnil na konci roku 2022. vyplývajú dôležité zistenia. Samotný výskum sa uskutočnil v roku 2020. Na rozdiel od populárnej teórie nie sú za najväčšie straty zodpovedné veľkoformátové hypermarkety a dodávateľský reťazec.
Na jedného obyvateľa teda pripadá približne 83 kg tohto odpadu. Až 78 % z celkového množstva, teda 65 kg na osobu, vyprodukovali domácnosti. Najčastejšie sa v odpade nachádzajú chlieb a pečivo, ovocie a zelenina, mliečne výrobky, nedojedené zvyšky jedál a nerozbalené potraviny.
Ako vidíte, veľká časť nespotrebovaných potravín nie je vhodná ani na kompostovanie a mala by ísť do zmesového odpadu. Vzhľadom na túto skutočnosť a realitu, že leví podiel na stratách majú na svedomí naše každodenné rozhodnutia v kuchyni, stojí teda za to sa na chvíľu zastaviť a pouvažovať nad tým, čo môžeme robiť vo vlastných domovoch.
Niekoľko jednoduchých zmien v celoštátnom meradle môže pomôcť zmenšiť toto množstvo o desiatky tisíc ton.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kam vyhadzujete vrecko od ryže? Každý z nás robí túto chybu
Vyhadzujete tubu zubnej pasty do tohto kontajnera? Toto je chyba. Pozor na jednu vec
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.