03.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/fizkes).
Šteklí v nose, škriabe v hrdle a pôsobí nepekne. Prach na nábytku sadá rýchlo, často aj hodinu po vyčistení. Ak nemáme vždy možnosť venovať vysávaniu celý deň a zároveň si chceme vyhradiť trochu času na vlastné radovánky, máme spôsob, ako na to. Stačí si pripraviť jednoduchú zmes, ktorá nielenže stojí centy, ale nemá zľutovanie ani so škaredým zvyškom. Skúste teraz a váš dom ostane bez špiny a prachu.
Prečo je byt taký zaprášený?
Usadí sa všade. Prach nešetrí nábytok, domáce spotrebiče, okná, podlahy, steny a stropy. Zaborí sa vdo najmenších trhlín, čo spôsobí záchvaty kýchania alebo alergické reakcie. Všadeprítomný prach je nepríjemným spolubývajúcim, boj s ktorým sa často zdá byť zbytočný.
Zaujímavé je, že v závislosti od miestnosti môže mať úplne iné zloženie. Najčastejšie ho tvoria nevzhľadné zvyšky zvyšky odumretej kože, chlpy, zaschnuté sliny, chlpy, peľ a dokonca aj drobné čiastočky piesku. Obsahuje aj vajíčka mikroskopického hmyzu, plesne, baktérie a mikroorganizmy, ktoré spôsobujú nepríjemné reakcie.
Odkiaľ sa v dome berie prach? Miera jeho akumulácie v domoch a bytoch závisí od viacerých faktorov.
- Najčastejšie ho prinášame do interiéru na kabátoch, bundách, svetroch a dokonca aj na topánkach a taškách.
- Častice tvoriace sediment padajú do miestností aj cez otvorené okná a dvere.
- Problému nás nezbaví ani blažená krajina polí a priestranstiev obklopených stromami. Naopak – samotný prach obohatí navyše o prach z vtáčieho peria a voľným okom neviditeľné roztoče.
- Nezabúdajme ani na všelijaké dekorácie či koberce, zavesené oblečenie a dokonca aj jedlo. Prispievajú tiež k rýchlejšej tvorbe nečistôt.
Zbavenie sa prachu
Efektívne zaobchádzanie s prachom sa stáva skutočnou výzvou, keď žijete pod jednou strechou s alergikmi. Vtedy sa takmer prehneme dozadu a snažíme sa nájsť spôsoby, ako odstrániť tvrdohlavý povlak raz a navždy. Hoci neexistuje jediný trik, ktorý by eliminoval opakujúci sa prach na dlhé mesiace či roky, oplatí sa držať jednoduchého pravidla.
Najlepšie funguje pravidelné upratovanie a dokonca aj každodenné umývanie podláh či utieranie nábytku. Chybou, ktorej sa často dopúšťame, je, že nechávame byt v stave, kedy sú hrubé vrstvy prachu viditeľné aj bez okuliarov.
Na správne poradie upratovania upozorňujú aj skúsené gazdinky.
- Veľmi často začíname vysávaním a až úplne na záver prejdeme k utieraniu prachu. Ukazuje sa, že by sme mali obrátiť poradie činností.
Len tak sa vyhnete usadzovaniu prachu na predtým utretých povrchoch.
Ako vyčistiť prach zo steny mopom?
Pri týždennom upratovaní nezabúdame na to, aby sme si upratali kuchyňu, dali veci na svoje miesto v kúpeľni, prešli vysávačom po dlážke a občas si nájdime čas aj na ich umytie špeciálnou tekutinou. Prehliadaným prvkom v tejto dobe sú steny, ktoré môžu byť aj výkladnou skriňou domu. Udržiavať ich v čistote je nielen esteticky dôležité, ale predovšetkým sa premieta do dlhšej sviežosti v byte. Desivé s nahromadeným prachom, škvrnami či znečistením uberajú čaro aj tým najstarostlivejšie zariadeným interiérom.
Ako zbaviť steny prachu a udržať ich v perfektnom stave?
- Povrchy pokryté umývateľnou farbou je možné ošetriť mopom namočeným vo vode s jemným čistiacim prostriedkom.
Pred aplikáciou na stenu nezabudnite vyžmýkať prebytočnú vodu. Vyhneme sa tak premočeniu a stekaniu tekutiny na podlahu.
Vždy začíname umývať steny zhora a potom sa presúvame dole. Vyznačme si malé kúsky steny a metodicky sa posunieme ďalej. Pokúsme sa udržať konštantné tempo prác, ktoré ochráni stenu pred premoknutím.
V polovici umývania je dobrým zvykom vymeniť vodu vo vedre. Zabránime tak zbytočnému roznášaniu nazbieraných nečistôt. Po dokončení prejdeme po celej stene mopom namočeným v čistej vode, aby sme odstránili prípadné zvyšky použitého prostriedku. Teraz už len nechajte stenu vyschnúť a užite si pohľad na čistotu.
Podobný postup predviedla aj používateľka účtu @hireahomemaker na TikToku, kde pravidelne zdieľa videá o upratovaní a praktické tipy pre lepšie fungovanie domácnosti. Jediný rozdiel je v tom, že tekutina na umývanie stien pozostáva z vriacej vody, jednej šálky bieleho octu a asi troch lyžíc prostriedku na umývanie riadu. Ostatné zásady zostávajú rovnaké: prebytočnú vodu dôkladne vyžmýkame, umývame steny zhora nadol a v polovici umývania vodu vymeníme.
@hireahomemaker No ladder, no worries – just grab your mop! 🫧 #homehack #wallcleaning #cleaning #cleaningmotivation #cleaningtips ♬ original sound – Hire A Homemaker
Ako vyčistiť zaprášené steny?
Vedeli ste, že čas potrebný na upratovanie stien v domácnosti môžete rýchlo skrátiť až o polovicu? Tajomstvo nie je v produktoch zakúpených v obchode, ale v produkte, ktorý si sami pripravíte.
Na vytvorenie účinnej zmesi sú potrebné iba štyri zložky.
- Začneme zberom vody, octu, olivového oleja a prostriedku na umývanie riadu.
- V ďalšom kroku nalejte do misky dva poháre vody, jeden pohár octu, dve polievkové lyžice olivového oleja a dve kvapky prostriedku na umývanie riadu.
- Všetko dôkladne premiešame, prelejeme do fľaštičky s rozprašovačom a nastriekame na povrch steny.
Kombináciou uvedených prípravkov získame zmes, ktorá nielen dezinfikuje steny a zbaví ich nečistôt, ale aj rozžiari povrchy a ochráni pred prachom na mnoho dní. Sprej je možné použiť nielen na steny, ale aj na drevený nábytok, písacie stoly, police, komody, nočné stolíky a stojace lampy. Dokonale osvieži soklové lišty, parapety a okenné rámy.
- Prípadne môžeme pripraviť zmes na základe jednej šálky destilovanej vody, ¼ šálky bieleho octu a 10 kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja.
Tento produkt spríjemní miestnosti na mnoho dní nielen absenciou prachu, ale aj úžasnou vôňou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zabudnite na prsty odrážajúce sa v zrkadle. Tieto 3 prísady ich odstránia raz a navždy
Toto je tajomstvo čistenia podláh. Stačí pridať jeden produkt do vody
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.