04.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Only_NewPhoto).
Zaparené okná nie sú jediným problémom vyplývajúcim z nadmernej vlhkosti v dome, najmä v jesennom a zimnom období. Po čase sa môže objaviť pleseň, ktorá škodí ako ľudskému zdraviu, tak aj stavu budovy. Použitím jednoduchého riešenia, akým je domáci pohlcovač vlhkosti, dokážete efektívne znížiť jej negatívne účinky a zlepšiť komfort života.
Odkiaľ pochádza vlhkosť v dome?
Čo teda spôsobuje nadmernú vlhkosť v byte? Dôvody sú rôzne.
- Niekedy ide o zlú izoláciu budovy.
- Nedostatočné vykurovanie miestností.
- Nesprávne umiestnenie radiátorov.
- Nedostatočné vetranie.
To všetko môže mať za následok nie len pleseň ale aj zaparené okná, na ktorých sa kondenzuje voda. Aj každodenné činnosti ako varenie, sušenie bielizne a horúci kúpeľ k tomu prispievajú.
Vlhkosť v byte je vstupnou bránou do plesní
Nereagovanie sa skôr či neskôr prejaví čiernymi škvrnami, najmä okolo okien. O tom, že sa v byte objavila pleseň, nebude pochýb.
- Nejde len o estetický problém, ale pleseň môže spôsobiť aj dýchacie problémy, migrény, problémy s koncentráciou a alergie.
- Pleseň bez dozoru môže zničiť štruktúru stien a stropov.
- V dome sa môže tiež objaviť aj nepríjemný zápach.
- Vysoká vlhkosť vzduchu spôsobuje, že interiéry pôsobia chladnejšie, čo si vynucuje vyššiu spotrebu tepelnej energie.
Preto musíte okamžite reagovať!
Domáci pohlcovač vlhkosti nájdete v kuchyni
Predtým, ako urobíte rozhodnejšie kroky, stojí za to konať okamžite inteligentne a nie príliš draho. Na výrobu jednoduchého absorbéra vlhkosti potrebujete iba kuchynskú soľ (najlepšie hrubú) a misku.
- Pomerne veľkú porciu soli nasypte do nádoby a umiestnite na miesto s najvyššou vlhkosťou, napr. na parapetu.
Používateľka na TikToku pod účtom @naziaxhome sa stretla s rovnakým problémom kondenzácie vody na oknách. Používatelia jej poradili použiť soľ, čo prinieslo skvelý výsledok – voda z okien takmer úplne zmizla.
@naziaxhome Replying to @Sensibelle this worked on one of the windows when the bowl was directly underneath it #condensationtips #condensationhack #condensationtok #condensationonwindows #condensation #cleaninghacks #cleaninghack #cleaningtiktok #cleaningtips ♬ Monkeys Spinning Monkeys – Kevin MacLeod & Kevin The Monkey
Mechanizmus účinku
V porovnaní s inými produktmi dostupnými v domácnostiach sa soľ vyznačuje svojimi hygroskopickými vlastnosťami. Účinne absorbuje vlhkosť zo vzduchu. Je však potrebné často vymieňať produkt v miske.
Akonáhle je soľ nasýtená vodou, prestáva byť účinná. Frekvencia výmeny závisí od podmienok v miestnosti, ale môžete predpokladať, že výmena by sa nemala vykonávať menej ako raz za tri dni.
Nazia vyskúšala aj ďalší spôsob boja proti kondenzácii vody na oknách, tentoraz použitím sódoy bikarbóny namiesto soli. Výsledok bol podobne účinný ako pri použití soli – ráno boli okná suché a sóda bikarbóna v miske bola nasýtená vodou. Treba však dodať, že sódu bikarbónu je potrebné meniť častejšie kvôli jej špecifickým vlastnostiam.
@naziaxhome Easy and inexpensive way to decrease moisture in winter✨ #condensationhack #condensationtips #wintercleaning #cleaninghacks #condensationonwindows #windowcondensation ♬ orijinal ses – z🧚🏼♀️
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Dráždi dýchacie cesty a spôsobuje alergie. 4 produkty ho odstránia zo stien a nábytku
Ktorý radiátor je najúspornejší a ktorý dáva najlepšie teplo? Nie vždy to ide ruka v ruke
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.