4.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Michele Ursi).
Zima je pre rastliny náročné obdobie, najmä pre tie z teplejších klimatických pásiem. Máte na svojom pozemku, v záhrade alebo na terase takýto náročný exemplár? Je vhodný čas myslieť na jeho ochranu pred mrazom a vetrom. Existujú na to vhodné doplnky. Varujeme však pred používaním fólie, kartónu a listov.
V zime rastliny nezakrývajte – fóliou, dekou, kartónom
Plastová fólia – najväčší nepriateľ rastlín v zime
Jedným z najčastejšie používaných, ale zároveň najškodlivejších materiálov na zakrývanie rastlín na zimu je plastová fólia. Často sa zdá byť atraktívnym riešením, pretože je ľahko dostupná, lacná a zdanlivo dobre izoluje proti vlhkosti. Avšak jav, ktorý sa odohráva pod fóliou, je pre rastliny smrteľný a poškodzuje pôdu.
Plastová fólia je totiž nepriepustný materiál, ktorý spôsobuje, že sa pod ňou hromadí vlhkosť.
- počas slnečných dní sa teplota pod fóliou zvyšuje, čo vedie ku kondenzácii. To následne podporuje rast húb a plesní, ktoré sú zodpovedné za hnilobu rastlín.
- inak je to v noci, keď teplota prudko klesá a vlhkosť na listoch a výhonkoch mrzne, čo vedie k poškodeniu.
Okrem toho rastliny pod plastom nemajú prístup k vzduchu, čo spôsobuje ich dusenie a oslabuje ich stav. Mnohé z nich sa nedožijú jari!
Staré deky a koberce – nepraktické a škodlivé
Ďalšou častou chybou záhradkárov je prikrývanie rastlín starými dekami, kobercami alebo inými textíliami. Hoci sa môžu zdať teplé a dobre izolujúce, v skutočnosti sú nepraktické a môžu spôsobiť viac škody ako úžitku.
Materiál, ako je deka alebo koberec, totiž ľahko nasiakne vodu pri snežení a daždi. Ťažké, mokré textílie sa pod vlastnou váhou ohýbajú a v extrémnych prípadoch dokonca drvia rastliny a lámu ich stonky. Okrem toho, podobne ako plastové fólie, nezabezpečujú dostatočnú cirkuláciu vzduchu, čo podporuje rozvoj hubových chorôb. Mokrý materiál tiež rýchlo zmrzne a potom namiesto ochrany rastlín pred mrazom pôsobí ako studený obklad.
Listy – prirodzený, ale zradný rastlinný kryt
Listy sú jedným z najčastejšie vyberaných prírodných materiálov na zakrývanie rastlín. Zdá sa, že sú ideálne, pretože sú ekologické, voľne dostupné a môžu tvoriť izolačnú vrstvu proti mrazu. Ich nesprávne použitie však rastlinám viac škodí, ako pomáha, pretože mokré listy vytvárajú hustú, nepriepustnú vrstvu, ktorá bráni prístupu vzduchu k rastlinám. Zhlukujú sa a vytvárajú ťažkú hmotu, ktorá môže drviť rastliny a podporovať rast húb a plesní. V prípade príliš hustých listov nezriedka dochádza k hnilobe základov rastlín a vzniku plesňových infekcií. Okrem toho sa opadané listy môžu stať životným priestorom pre škodcov, ako sú napríklad slimáky.
Kartónové škatule – nie je to nápad pre každého
Niektorí záhradníci siahajú po novinách, kartónových škatuliach a iných papierových materiáloch v nádeji, že poskytnú dostatočnú izoláciu proti mrazu. Bohužiaľ, aj tieto materiály majú viac nevýhod ako výhod. Je to najmä preto, že rýchlo nasiaknu vodou a podobne ako listy drvia rastliny, čo spôsobuje ich hnilobu. Okrem toho je vrstva papiera príliš tenká na to, aby poskytovala dostatočnú izoláciu proti mrazu.
Čo by sa teda malo použiť na zakrytie rastlín?
Keďže mnoho bežných materiálov môže rastliny poškodiť, čím by ste ich mali zakryť? Zostaňte pri osvedčených riešeniach, ako je napríklad špeciálna agrotextília, ktorá je materiálom prepúšťajúcim vzduch a vlhkosť a zároveň chráni pred mrazom. Je ľahká, ale účinná a vďaka možnosti opakovaného použitia aj ekologická.
Spoľahnúť sa môžete aj na prírodné izolanty, t. j. vetvičky ihličnanov a slamu. Tie možno použiť na zakrytie rastlín v zemi aj rastlín v kvetináčoch.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Toto musíte urobiť vo svojej záhrade v októbri. Vaši susedia vám budú závidieť úrodu a kvety
Zasaďte ich dnes a budú rásť aj na jeseň. Čerstvá zelenina na dosah ruky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.