04.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Crunchy Beans).
Vres je jednou z najznámejších rastlín jesennej krajiny, ktorej nádherné kvety dodávajú záhradám a terasám jedinečný charakter. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že ide o jednoduché rastliny na pestovanie, v praxi spôsobujú mnoho problémov aj skúseným záhradníkom. Niekedy ich listy začnú hnednúť a kvety vädnúť, čím vres rýchlo stráca svoje čaro. Čo teda môžeme urobiť? Tu je návod, ako zachrániť uschnutý vres.
Starostlivosť o vres nie je vôbec najjednoduchšia. Kľúčom k úspechu je zalievanie
- Najčastejšou príčinou odumierania vresov je nedostatočné zavlažovanie.
Mnohí záhradkári zabúdajú, že vres, ktorý kupujeme v obchodoch, nerastie v prirodzených podmienkach, ale v kontrolovaných, ošetrovaných škôlkach. V týchto podmienkach sú rastliny pravidelne zavlažované a hnojené, takže po ich presadení do záhrady nesmieme zabúdať na ďalšiu správnu starostlivosť.
- Problémom môže byť nedostatočné aj nadmerné zalievanie.
- Ak vres prelejeme, premočený koreňový systém stratí prístup kyslíka, čo spôsobí hnilobu koreňov.
Keď korene začnú odumierať, prestanú rastlinu zásobovať vodou a živinami a vres uschne, aj keď je kvetináč stále plný vlahy.
- Je veľmi dôležité, aby bol substrát, do ktorého vres zasadíme, dobre priepustný a prebytočná voda mohla voľne odtekať.
Ktorá pôda je pre vres najlepšia? Správny substrát
Substrát, v ktorom rastú vresy, je rozhodujúci pre ich zdravie a vzhľad.
- Tieto rastliny sa najlepšie cítia v pôde s mierne kyslým pH zmiešanej s pieskom.
Takýto substrát zabezpečí dostatočnú priepustnosť a umožní voľný prietok vody.
- Pri pestovaní vresov v kvetináčoch sa odporúča zabezpečiť na dne nádoby drenážnu vrstvu – výborne sa tu hodí jemný štrk alebo keramzit.
Vďaka tomu nebudú korene príliš dlho vystavené pôsobeniu vody. Ak si všimneme, že vres začína strácať farbu, je vhodné skontrolovať, či nie je substrát príliš ťažký a či má voda správny odtok.
Ako zachrániť uschnutý vres? Netreba ho hádzať na kompost
Pohľad na hnedý, uschnutý vres môže byť frustrujúci, ale neznamená to, že tieto rastliny sú vhodné len na kompost. Vo väčšine prípadov sa takýto vres dá ešte zachrániť.
- Ak je dôvodom usychania rastliny nedostatok dostatočnej zálievky, na začiatok by sa mal vres skrátiť na 1/3 svojej výšky.
Toto ošetrenie podnieti rastliny k zahusteniu a umožní aj vývoj nových kvetných výhonkov. Zároveň sa tým zvýši ich odolnosť voči poveternostným vplyvom.
- Ďalej musíte zabezpečiť dostatočné, ale postupné zavlažovanie.
- Najlepšie sa osvedčí odstatá voda alebo dažďová voda, ktorá má správne pH pre vres.
Na ďalšie posilnenie vresu sa oplatí použiť špeciálne hnojivo pre kyslomilné rastliny. Takéto hnojivo nielenže dodá vresu potrebné živiny, ale zároveň pomôže udržať správnu úroveň kyslosti pôdy.
- Ak je však problémom nadmerné zavlažovanie, musíme korene rastlín čo najskôr vysušiť.
Na tento účel vyberte vres z kvetináča spolu s koreňovým balom a nechajte ho vyschnúť. Potom sa musíte zbaviť starej zeminy a odstrániť zhnité korene. Keď to urobíte, môžete rastlinu umiestniť do kvetináča s novou zeminou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rozpustite ovocnú šťavu v litri vody. Vres sa rozžiari všetkými farbami
Ktorá pôda je vhodná pre vres? Univerzálny substrát je pre ne rozsudok smrti. Budú chradnúť a vädnúť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.