06.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Lapa Smile).
Túto chybu často robia neskúsení záhradníci. Odpíšu pelargóniu už po jednej sezóne, pričom rastlina môže úspešne prežiť zimu. Ako správne zazimovať pelargóniu? Držte sa týchto pravidiel a po dlhom spánku bude opäť kráľovnou balkóna.
Muškáty sú jednou z najobľúbenejších kvetín, ktoré zdobia balkóny alebo parapety. Nie je sa čomu čudovať: krásne a pestré kvety sú nádhernou dekoráciou. Niekedy sa stáva, že niektorí ľudia muškáty odpíšu už po jednej sezóne. Muškáty sú vytrvalé rastliny, ktoré môžu po zime opäť potešiť oko. Len sa o ne treba starať a poskytnúť im vhodné miesto na zimný spánok.
Správna starostlivosť zabezpečí, že sa rastlina každý rok zotaví.
- Pelargónia môže prezimovať dva až tri roky.
Až po tomto čase odumrie a možno ju nahradiť novou sadenicou.
Prezimovanie muškátov. Najdôležitejšie pravidlá
- Pred prvými mrazmi odstráňte uschnuté listy, odumreté časti alebo príliš dlhé stonky.
- Rastlina v kvetináči potom premiestnite do chladnej a svetlej miestnosti s teplotou 6 až 10 °C.
Aby muškát neobnovil vegetáciu, teplota by nemala prekročiť spomínaných 10 stupňov. Na druhej strane musíte dbať aj na to, aby neklesla pod bod mrazu, v takom prípade bude vystavená mrazu.
- Veľkokveté muškáty sa od záhonových a brečtanových líšia tým, že sa im darí aj pri o niečo vyšších teplotách, okolo 12 až 15 stupňov °C.
Nemusia prechádzať do obdobia vegetačného pokoja.
Ak muškáty rástli v záhone, mali by sa veľmi opatrne vykopať. Potom ich presaďte do kvetináča s drenážou a zasypte zeminou. Je vhodné nezabudnúť rastlinu vykopať s pomerne veľkým množstvom zeminy a v tejto podobe ju zasadiť do kvetináča.
- Pelargónie neprežijú zimu v pivnici, garáži či na povale. Rastlinu radšej neumiestňujte do miestností, kde nebude mať prístup k svetlu.
V dôsledku toho bude postupne slabá a chorľavá a v takomto stave pravdepodobne nevydrží do jari. Preto je najlepšie umiestniť kvetináče s rastlinou do skleníka, zimnej záhrady alebo inej prístavby. Obyvatelia panelákov a činžiakov môžu kvetináče umiestniť na schodisko, ak nie je vykurované. V opačnom prípade sa pelargónia oveľa rýchlejšie prebudí k životu a nebude si môcť pred ďalšou sezónou poriadne oddýchnuť.
Samozrejme, je lepšie nenechávať rastlinu osamote a z času na čas skontrolovať, či sa na rastlinách neobjavuje pleseň alebo známky hniloby. Mali by ste tiež skontrolovať, či korene nie sú príliš suché.
- V prípade príliš suchých koreňov je najlepšie ich jemne postriekať vodou.
Ako sa starať o muškáty v zime? Tu sú kľúčové pravidlá
Ak rastlina trávi tento čas v chladnej miestnosti, stačí ju zaliať raz za tri až štyri týždne. Frekvencia zalievania by mala zodpovedať umiestneniu rastliny.
- Pelargónia prezimujúca v teplejšej miestnosti si vyžaduje častejšie zalievanie.
- Udržiavajte pôdu v kvetináči mierne vlhkú.
- Pelargónie možno prebúdzať zo spánku po malých krokoch od polovice januára.
Odporúča sa premiestniť kvety na teplejšie miesto a zalievať ich častejšie a výdatnejšie.
- V marci môžete začať hnojiť.
Na zozname úloh by malo byť aj odrezávanie končekov stoniek. Vďaka tomuto jednoduchému postupu bude pelargónia bujnejšia a vytvorí viac kvetov.
- V polovici mája ich môžete preniesť von.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Muškáty môžete mať zadarmo. Potrebujete len med a škoricu
Nakrájajte ich na kúsky, zalejte vodou a podlejte. Pelargónie sa rozrastú o nové kvety
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.