6.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/less.talk).
Sviatok Všetkých svätých sa rýchlo blíži. V obchodoch sa už objavili sviečky a náplne. Ak chcete, aby horeli čo najdlhšie, pri nákupe dbajte na jednu vec.
1. novembra zažívajú cintoríny skutočné obliehanie. Slováci navštevujú hroby zosnulých a v obchodoch sa vopred zásobujú sviečkami, náplňami a kyticami. Každý chce, aby svetlá na hrobe horeli čo najdlhšie. Samozrejme, veľa závisí od prevládajúcich poveternostných podmienok, ale rovnako dôležitý je aj materiál, z ktorého sú vložky vyrobené.
Aké sú najlepšie náplne do sviečok? V zime si vyberte len tento typ
V obchodoch je k dispozícii niekoľko druhov náplní: parafínové, olejové a ekologické. Tie prvé sú absolútnou klasikou. Sú najobľúbenejšie, univerzálne a dobre odolávajú vysokým teplotám v lete aj chladnejším jesenným dňom.
Zabezpečujú rovnomerné horenie sviečky, a preto ich tak radi kupujeme. Keď však príde zima, už nie sú také účinné a rýchlejšie vyhoria. Vtedy má zmysel siahnuť po olejových náplniach. Sú vyrobené zo zmesi oleja a parafínu a majú dlhší čas horenia. Vydržia aj teploty pod bodom mrazu. Majú však nevýhodu: sú drahšie ako parafínové náplne.
Ktoré náplne do sviečok horia najdlhšie? Venujte pozornosť jednému prvku
Olejové náplne budú pokojne horieť niekoľko dní. Pri veľmi vysokých teplotách sa však môžu roztopiť, preto je lepšie nekupovať ich v lete, ale v jesennom/zimnom období. Čas horenia ovplyvňuje aj knôt. Možno ho prirovnať ku kanáliku, ktorý dopravuje palivo k plameňu. Čím väčší a hrubší je knôt, tým rýchlejšie sa parafín, olej a vosk dostanú k plameňu. Kazeta preto horí rýchlejšie. Menší knôt znamená, že „palivo“ sa spaľuje pomalšie, čo predlžuje čas horenia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zapnete umývačku riadu a odídete? Následky môžu byť katastrofálne. Nejde len o záplavu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.