07.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Anetlanda).
Údaje zozbierané počas výskumu uskutočneného vo Veľkej Británii viedli k neočakávanému zvratu. Výrobca pracích práškov bol zdesený nedostatkom povedomia ľudí o vplyve častého používania práčok na životné prostredie. Analýzy ľudského správania sú na zamyslenie.
V zápale vytvárania trendov a honby za pohľadmi, bez toho, aby sme vedeli, kedy si ľudia na seba vytvorili pascu. Spoločnosť Ecover, ktorá vyrába čistiace prostriedky šetrné k životnému prostrediu, v spolupráci s Britskou univerzitou vo Falmouthe zistila, do akej miery obsah publikovaný online obsahuje návyky súvisiace s čistením odevov. Ide o natoľko znepokojujúci jav, že samotní výrobcovia pracích práškov začali apelovať na spotrebiteľov, aby zmenili svoje doterajšie návyky.
Ako pranie ovplyvňuje životné prostredie? Trendy verzus zdravý rozum
Takúto informáciu od výrobcu pracieho prášku teda nikto nečakal. Ecover, keď videl analýzu výskumu uskutočneného Falmouthskou univerzitou, požiadal spotrebiteľov o nasledujúcu požiadavku: Perte si oblečenie menej často.
- Zo zozbieraných údajov vyplýva, že z 2 tisícov Britov 18 percent nevidí žiadny vzťah medzi frekvenciou umývania a stavom prostredia.
Alarmujúce je aj to, že 1 z 10 ľudí uviedol, že pociťuje tlak spoločnosti na pravidelné čistenie oblečenia. Do veľkej miery k tomu mohli prispieť trendy online profily, ktorých myšlienkou je šíriť obsah súvisiaci s čistotou. Za posledné roky bol hashtag #cleanwithme použitý 648,4 tisíckrát na TikToku, zatiaľ čo #cleaningobsessed získal 162 000 zobrazení na Instagrame.
- Na základe augustových rozhovorov sa zistilo aj to, že až 75 percent ľudí opäť nenosia to isté oblečenie zo strachu z negatívneho hodnotenia.
Ako sa ukazuje, údaje Štatistického úradu Spojeného kráľovstva potvrdzujú nárast „záujmu“ o kultúru častého umývania.
- V každej domácnosti bola práčka zapnutá minimálne 260-krát ročne (v priemere každých 33,5 hodiny).
Tieto typy akcií vo väčšom rozsahu môžu mať vážne dôsledky pre životné prostredie. Počas jedného čistiaceho programu pre syntetické tkaniny sa do vody uvoľní približne 8 % mikroplastov. Okrem toho, ako často perieme, je dôležité aj to, aké pracie prostriedky používame a ako ich používame. Mnoho ľudí robí najčastejšie nasledujúcu chybu.
Zdravá bielizeň. Starostlivo udržiavajte čistotu
Nie sú to len mikroplasty, ktoré pri príliš častom praní oblečenia predstavujú hrozbu.
- Výskum z University of Exter ukázal, že počas jedného cyklu sa do životného prostredia uvoľní približne 20 miliónov mikroskopických vlákien, ktoré sa ľahko dostanú do potravinového reťazca.
Ďalším veľkým problémom je nedostatočná možnosť dávkovania pracích prostriedkov.
- V roku 2022 bol v London Journal of Research in Science publikovaný výskum, ktorý ukazuje, že väčšina ľudí používa dvakrát toľko látok, ako odporúčajú výrobcovia.
Aby sa zabránilo takémuto veľkému rozsahu škôd, vedci radia vzdať sa pracích práškov v prospech gélov a tekutých práškov. Týmto spôsobom sa zníži percento mikrovlákien uvoľňovaných do životného prostredia. Nemožno však poprieť, že najlepším spôsobom, ako znížiť negatívny vplyv na životné prostredie, by bolo zníženie počtu praní.
„Musíme zmeniť náš prístup k veciam, ktoré máme.“
– apeluje Lily Cole, britská modelka a aktivistka, ktorá je však často kritizovaná za to, že nosí na červenom koberci rovnaké oblečenie.
„Vybudujte si dlhodobý vzťah k oblečeniu a premýšľajte o tom, ako ho periete, ako ho opravujete a či ho môžete odovzdať alebo darovať, ak to nie je niečo, čo môžete nosiť dlhodobo.“
– povedala v rozhovore pre magazín „The Guardian„.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Moja mama má skvelý nápad na umývanie okien. Sú lesklé a bez šmúh
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.