7.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
Guľovité plody rakytníka rešetliakového sú skutočným pokladom prospešných látok. Niekedy sa nazývajú „Zlato Sibíra“ a o ich jedinečnosti svedčí aj to, že zber je najlepšie naplánovať po prvých mrazoch. Sú vhodné na výrobu rôznych konzerv. Nie každý však pozná potenciál rakytníkového oleja, ktorý pomáha dopĺňať nedostatok vitamínov a živín. Je to neoceniteľná pomoc počas náročného jesenného a zimného obdobia.
Ako sa vyrába rakytníkový olej?
Čoraz častejšie počúvame o pozitívnych vlastnostiach rastlinných olejov. Stále však existuje pomerne veľa produktov tohto typu, ktoré pre nás zostávajú kuriozitou, s ktorou sme sa nestretli na dennej báze. Rakytníkový olej sa oplatí používať v kuchyni, pretože funguje ako skvelá podpora imunity.
- Získava sa zo semien a dužiny plodov.
- Najcennejší je olej lisovaný za studena, pretože si zachováva všetky svoje vlastnosti.
- Hotový produkt má intenzívnu ovocnú vôňu.
- Vyznačuje sa tiež príťažlivou oranžovočervenou farbou.
V najchladnejších dňoch nám pripomenie dovolenkové slnko – takáto duševná podpora bude mať cenu zlata.
Čo obsahuje rakytníkový olej? Tekuté zlato na dosah ruky
Výhody používania rakytníkového oleja vyplývajú z jeho bohatého zloženia. Dominujú v ňom mastné kyseliny omega-3 a omega-6. Okrem toho je rakytníkový olej cenným zdrojom vitamínu C, ktorý sa automaticky spája s pozitívnymi účinkami na imunitu. Tu je ideálna podpora imunitného systému, najmä v období prechladnutia.
Tento olej je doplnený o vitamíny A, E a vitamíny skupiny B, obsahuje taktiež flavonoidy a triesloviny. Dôležité je, že vlastnosti rakytníkového oleja sa môžu využívať vnútorne aj zvonka.
Na čo pomáha rakytníkový olej? Ako ho používať?
O podpore imunitného systému už vieme. Tým sa však výhody produktu nekončia. Ukázalo sa, že rakytníkový olej pomáha:
- Znižovať vysoký cholesterol a krvný tlak.
- Možno ho považovať za spojenca v prevencii aterosklerózy a ischemickej choroby srdca. Jeho pravidelná konzumácia prispieva k zníženiu rizika infarktu.
- Má pozitívny vplyv na tráviaci systém. Zmierňuje pálenie záhy a pomáha riešiť pretrvávajúcu zápchu.
- Zdôrazňujú sa aj jeho účinky proti starnutiu, najmä pokiaľ ide o krásu. Rakytníkový olej hydratuje a spevňuje pokožku, čím znižuje výskyt vrások.
Ako ho zaradiť do svojho jedálnička? Stačí, ak každý deň pridáte polievkovú lyžicu produktu do šalátov, sendvičov alebo zeleninových desiat.
Podráždená pokožka vám poďakuje
Olej prospieva pokožke zvnútra, ale možno ho oceniť aj v typicky kozmetickom kontexte. Pri vonkajšej aplikácii má upokojujúci účinok. Je vynikajúci na suchú a podráždenú pokožku. Má antibakteriálny a protizápalový účinok. Urýchľuje regeneráciu epidermy po odreninách, uhryznutiach a drobných popáleninách.
Kto si musí dávať pozor na rakytníkový olej? Kontraindikácie
Látky obsiahnuté v rakytníku rešetliakovom majú vlastnosti, ktoré zrieďujú krv. Preto sa konzumácia oleja neodporúča ľuďom s nízkou zrážanlivosťou krvi. Zároveň môže interagovať s antikoagulačnými liekmi a zvyšovať ich účinok, pričom vedľajším účinkom môže byť krvácanie. Z tohto dôvodu by rakytníkový olej nemali užívať ľudia, ktorí sa chystajú podstúpiť chirurgický zákrok.
Pacienti s obličkovými kameňmi a cholecystitídou musia tiež pristupovať k prípravku opatrne. Zavedenie rastlinných prípravkov do stravy by sa v takýchto prípadoch malo vždy konzultovať s lekárom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo na suché ruky? Skúste prírodné prostriedky, ktoré robia zázraky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.