08.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Anna Kolosiuk).
Spánok v ponožkách je kontroverzná téma. Oplatí sa zaspávať s nohami poriadne zakrytými, alebo je lepšie nechať ich „dýchať“ celú noc? Ukazuje sa, že tento zvyk môže výrazne zlepšiť kvalitu spánku, uľahčiť zaspávanie a tiež podporiť stav pokožky, ktorá je v tejto časti tela často tvrdá a zrohovatená.
Čo určuje kvalitu spánku? Zamerajte sa na pohodlie vašich nôh
Vhodné množstvo a kvalita spánku ovplyvňuje stav celého organizmu. Nejde len o oddych, ale aj o zlepšenie metabolických procesov a lepší vzhľad pleti. Veľa sa hovorí aj o vytváraní správnych podmienok na spánok. Patrí medzi ne eliminácia prebytočných podnetov elimináciou zdrojov svetla a hluku.
- Neodporúča sa používať zariadenia vyžarujúce modré svetlo.
- Na uľahčenie zaspávania sa odporúča vyvetrať spálňu (aj v zime!) a vykonávať jednoduché dychové cvičenia.
- Môžete piť bylinkové nálevy, napr. harmančekový alebo z medovky, alebo si dať teplý kúpeľ.
Špecialisti venujú pozornosť ešte jednej veci, a to – noseniu ponožiek počas spánku.
Uľahčuje spánok v ponožkách zaspávanie?
Doktor Timothy Miller zo Sunshine Ankle&Foot Expert v Orlande sa v rozhovore pre Sleepopolis rozhodol vyvrátiť mýty o spaní v ponožkách. Oponuje najmä tvrdeniam, že ide o nehygienický zvyk a narúša udržiavanie správnej cirkulácie.
Lekár upozorňuje, že spánok v ponožkách vám môže pomôcť rýchlejšie zaspať. Predovšetkým pomáha udržiavať správnu termoreguláciu v noci. Pre telo je ľahšie udržiavať správnu teplotu a vyrovnávať prírastky a straty tepla, ku ktorým dochádza v noci. Zdôrazňuje, že chodidlá sú jedným z hlavných zdrojov tepelných strát, ktoré môžu viesť k prebudeniu. Vďaka ponožkám bude musieť telo spotrebovať menej energie na zahriatie tela, a tak sa ráno zobudíme viac oddýchnutí.
Spôsob, ako mať dobre upravené chodidlá
Spánok v ponožkách môže byť aj prvotriednym spôsobom starostlivosti o pokožku. Chodidlá, na ktorých počas dňa spočíva celá váha tela, bývajú niekedy zanedbávané. Objavujú sa mozoly a zrohovatená epidermis, časom sa môžu objaviť praskliny a rany. Suchá koža si vyžaduje špeciálnu starostlivosť, preto sa oplatí vedieť, že starať sa môžeme aj počas noci. Preto sa odporúča na noc používať hydratačné krémy.
- Ak si oblečieme ponožky po nanesení hydratačného krému na nohy, účinné látky z kozmetiky účinnejšie preniknú do pokožky. Zároveň sa nebudeme musieť báť, že väčšina prípravku zostane na posteľnej bielizni.
Na toto si treba dať pozor. Nie každý materiál vám prospeje
Priaznivý účinok tohto zvyku na telo závisí od materiálu. Ponožky na spanie by nemali byť tesné a nemali by tlačiť na nohy. Mali by byť vyrobené z priedušných materiálov. V tomto kontexte skvele poslúžia bavlnené. Na chladnejšie noci si môžete vybrať ponožky vyrobené z vlny.
Kontraindikácie, teda kto by nemal spať v ponožkách?
Sú situácie, v ktorých zavedenie tohto zvyku telu neprospeje.
- Vyhnite sa noseniu ponožiek do postele, ak pociťujete pocit trenia na nohe.
- Nosenie ponožiek podľa Millera zvyšuje nie len trenie, ale dráždi rany. Proces hojenia sa predĺži a v extrémnych prípadoch môže dôjsť k infekcii.
- Spanie v ponožkách sa neodporúča ani kardiakom a ľuďom s diagnózou cievnych ochorení. Tieto typy stavov často vedú k opuchu nôh a v takýchto prípadoch môžu ponožky skutočne zhoršiť problémy s obehovým systémom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Posilňuje imunitu a uľahčuje chudnutie. Pridajte do ovsenej kaše namiesto mlieka
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.