9.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tomasz Klejdysz).
Ktorí sú najčastejší potravinoví škodcovia? Veľkým problémom v mnohých slovenských kuchyniach je najmä rôzny hmyz. Ich prítomnosť bohužiaľ často zostáva dlho nepovšimnutá a zbaviť sa ich nie je jednoduché. Tentoraz sa pozrieme na mimoriadne odolného votrelca, múčiar obyčajný (známy aj ako múčny červ).
Problémy s hmyzom sa môžu vyskytnúť prakticky v každej domácnosti a napriek zdaniu nie vždy súvisia s nedostatočnou hygienou. Ukážkovým príkladom je múčny červ (múčiar obyčajný). Je o niečo menej častý ako potravinové mole, ale škody, ktoré spôsobuje, sú rovnako závažné. Ako rozpoznáme jej prítomnosť?
Múčny červ vám môže spôsobiť veľa problémov. Prichádza nepozorovane a často je ťažké ju odhaliť
Múčiar obyčajný je chrobák z čeľade čiernonohých. Má „rohy“ a tmavohnedú alebo čiernu farbu a jeho telo je pokryté charakteristickým lesklým pancierom chrobáka. Dospelí jedinci dosahujú dĺžku 12 – 20 milimetrov a larvy až okolo 30 milimetrov. Múčiar sa živí najmä v uzavretých priestoroch, ako sú sklady, továrne, pekárne a obchody. Na druhej strane, do našich kuchýň a špajz sa najčastejšie dostáva s nákupom. Ide najmä o balenia múky, ryže, krupice alebo iných sypkých výrobkov. Oveľa zriedkavejšie sa stáva, že chrobák vletí do domu sám a neskôr sa dostane do potravín.
Samičky červov kladú až 500 vajíčok a vývoj jedného jedinca trvá až 281 dní. Larvy sú najprv biele a časom zožltnú. Z tohto dôvodu je niekedy ťažké ich okamžite odhaliť – ich svetlé telo splýva s potravinami. Sú veľmi nenásytné, takže rýchlo spôsobujú spúšť na našich zásobách. Okrem toho kontaminujú potravu výkalmi, múčnatkami a uhynutými jedincami a môžu prenášať škodlivé mikroorganizmy. Preto sa odporúča rýchlo sa zbaviť bielych mušiek. Ako na to?
Ako sa zbaviť múčiara? Konajte rýchlo, aby ste sa zbavili votrelca
Prvým krokom v boji proti múčiarovi je zbaviť sa všetkých výrobkov, v ktorých ste našli stopy po tomto hmyze. Skrinky a police v kuchyni alebo špajze by sa mali vyprázdniť a dôkladne vyčistiť, napríklad vodou s octom alebo prostriedkom na umývanie riadu, čo nám pomôže odstrániť vajíčka. Nesmieme zabudnúť ani na to, aby sme sa zbavili dospelých jedincov. Na tento účel sú užitočné rôzne nástrahy, napríklad lepové pasce. Dobre fungujú aj kontaktné prípravky, ktoré svojou vôňou lákajú dospelé jedince a larvy. Po skonzumovaní látky škodcovia uhynú. Žiaľ, múčiar je veľmi odolný voči teplotám. Larvy pri teplote -12 °C môžu prežiť až tri týždne a dospelé chrobáky štrnásť dní. Preto ak chcete na riešenie problému použiť zmrazenie, odporúča sa teplota -25 stupňov Celzia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pomáha budovať silnú imunitu. Pôsobí ako štít proti infekciám
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.