9.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/simona pavan).
Častým problémom sú škvrny na ihličí smreka, ktoré sa objavujú na ihliciach. Tieto škvrny majú nielen estetický účinok, ale prispievajú aj k oslabeniu stromu a opadávaniu ihlíc. Preto je dôležité vedieť, ako rozpoznať choroby postihujúce smreky, aj ako proti nim bojovať a predchádzať im. Zistite, čo spôsobuje žltnutie alebo hnednutie ihlíc smreka a ich následné opadávanie.
Vo chvíli, keď si všimnete, že váš strom stráca svoj krásny vzhľad, slabne a opadáva mu ihličie, musíte okamžite konať. Je veľmi pravdepodobné, že máte do činenia s chorobou, ktorá napáda stromy a môže rastlinu vážne oslabiť. Navrhujeme, ako tomu zabrániť a ako situáciu riešiť.
Čo spôsobuje vznik škvŕn na ihličí smreka? Tu sú najčastejšie príčiny
Škvrny na ihličí smreka sú podľa skúsených záhradníkov najčastejšie spôsobené týmito faktormi. Sú to tie, ktoré zvyčajne spôsobujú, že náš strom je oslabený a čoraz horšie vyzerá.
Medzi najčastejšie príčiny, prečo sa na ihličí objavujú škvrny, patria:
Hrdza smreková
Toto ochorenie spôsobuje taktiež huba.
- Spočiatku sa prejavuje žltými škvrnami, ktoré majú zvyčajne podlhovastý tvar.
- Potom sa na spodnej strane ihlíc vytvoria oranžové výrastky, ktoré obsahujú spóry huby.
Tie vedú k postupnému opadávaniu ihlíc, najmä tých na konci vetvy. Keďže hrdza ovplyvňuje schopnosť smreka fotosyntetizovať, výrazne oslabuje rastlinu. Pri silnejších infekciách možno na kmeni stromu pozorovať plodnice huby.
Hnednutie ihličia smreka
Ide o nebezpečné ochorenie, ktoré najprv postihuje spodné časti stromov a potom sa šíri smerom nahor.
- Hnednutie ihličia sa prejavuje žltými škvrnami na ihliciach, ktoré časom zhnednú a vedú k opadaniu ihlíc.
Je dobré vedieť, že toto ochorenie sa opakuje a vedie k vážnemu oslabeniu rastliny a zároveň ju robí náchylnou na škodcov a infekcie.
Ako sa zbaviť škvŕn na smrekovom ihličí?
Ak spozorujete výskyt uvedených chorôb, mali by ste čo najskôr prijať opatrenia na ochranu svojich stromov. Oplatí sa použiť fungicídne postreky.
- Tie by sa mali opakovať každých 10 až 14 dní, najmä na jar, keď huby produkujú spóry.
Čo urobiť na ochranu smreka pred chorobami?
Samozrejme, jednoduchšie ako zbaviť sa chorôb na našich stromoch je jednoducho im predchádzať. V tomto prípade pomôže zabrániť vzniku chorôb správna starostlivosť o rastliny.
Rastliny rastúce príliš blízko pri sebe totiž môžu brániť cirkulácii vzduchu, čo prispieva k zvýšenej vlhkosti a v dôsledku toho k rozvoju hubových ochorení.
- Dbajte na pravidelné odstraňovanie opadaného ihličia, pretože je ideálnym miestom na prezimovanie húb a spôsobovanie infekcií.
- Nezabudnite rastliny polievať bez postrekovania ihličia.
Voda by mala ísť priamo do pôdy a nie na konáre, pretože mokré ihličie zvyšuje riziko vzniku plesní. Okrem toho sa o stromy starajte už pri ich kúpe.
Pri výbere venujte pozornosť ich ihliciam a výhonkom a skontrolujte, či sa na nich nevyskytujú známky infekcie, napríklad žlté alebo hnedé škvrny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Stromy, ktoré by ste nemali sadiť vedľa domu. Dostanú nás do problémov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.