11.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Mehmet Cetin).
Na prvý pohľad sa zdá, že varenie cestovín je jednou z najtriviálnejších úloh v kuchyni. Jednoduchšie je len varenie vody na čaj. Ukazuje sa však, že pri príprave cestovín možno urobiť množstvo chýb. Jedna z nich sa týka pridávania soli. Kedy sa má voda na cestoviny osoliť? Existuje konkrétny moment, kedy by sa to malo urobiť.
Talianske recepty sú hitom po celom svete. Sú jednoduché, chutné a zvyčajne pomerne rýchle. Jednou zo základných ingrediencií sú, samozrejme, cestoviny. Cestoviny, s ktorými sa stretávame každý deň a možno si myslíme, že sme sa už naučili všetky tajomstvá ich prípravy. Ukazuje sa však, že niektorí ľudia stále robia chyby. Nemusia to byť veľké chyby a nemusia otriasť svetom v základoch, ale majú vplyv na varenie.
Kedy osoliť vodu na cestoviny? Mnoho ľudí si vyberie nesprávny čas
Jednou z takýchto činností, na ktorej navonok nemusí veľmi záležať, je solenie vody na cestoviny. „Kedy by ste to mali urobiť? Jeden taliansky priateľ, keď počul, kedy pridávam soľ, omdlel,“ – povedala mi jedna z mojich kolegýň, Katka.
- Priznala, že doteraz vždy sypala soľ do studenej vody. To však nie je najvhodnejší čas. Kedy osoliť vodu na cestoviny? Malo by sa to robiť až vtedy, keď voda vrie.
Úplne upustiť od pridávania soli do vody sa však neodporúča. Soľ zlepšuje chuť a vôňu jedla. Ovplyvňuje aj štruktúru a farbu varených potravín. Soľ napríklad robí cestoviny pružnejšími a žltšími. Preto je dobré vodu na cestoviny osoliť, aj keď s mierou. Ideálny pomer je 7-10 g soli na 100 g cestovín a jeden liter vody.
Ako variť cestoviny?
Okrem solenia vody v správnom čase existujú aj ďalšie pravidlá, ktoré treba pri varení cestovín dodržiavať.
- Prvé pravidlo platí pre špagety. Keďže ide o dlhé nite, najlepšie je dať ich do vysokého valcovitého hrnca. Ak taký nemáte, cestoviny nelámte! Lámanie cestovín bráni tradičnému talianskemu spôsobu jedenia, t. j. navíjaniu špagiet na vidličku. Potom sa nešmýkajú z príboru a dokonale držia omáčku. Špagetové cestoviny jednoducho ponorte do čo najväčšieho množstva vody a keď po chvíli zmäknú, zvyšok zľahka vtlačte do vody.
- Pri varení sa tiež neodporúča pridávať olej alebo olivový olej. V rozpore so zdaním to vôbec nebráni tomu, aby sa cestoviny zlepili. Tuk sa s vodou aj tak nepremieša, zostane len na povrchu.
- Uvarené cestoviny by ste nemali zalievať studenou vodou. Zbavíte ich tak škrobovej vrstvy, ktorá im dodáva hodvábny vzhľad a chuť. Okrem toho škrob uľahčuje spojenie cestovín s omáčkou.
- Ak sa majú cestoviny po uvarení pridať do omáčky, mali by sa variť o niečo kratšie, ako je uvedené na obale. Potom budú pevnejšie, viac al dente, aby neskôr pri varení v omáčke príliš nezmäkli.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Príprava je otázkou niekoľkých minút a výsledok vám vyrazí dych. Sledujte ho, ako mizne zo stola
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.