11.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ungvar).
Kráľ slovenských polievok – ako ho mnohí nazývajú – sa s príchodom nedele systematicky dostáva na stoly mnohých Slovákov. Poteší svojou chuťou a tiež zdraviu prospešnými vlastnosťami. Tie sa však dajú úplne zničiť jednou jednoduchou chybou. Pridávate ho do vývaru? Je to jednoduchá cesta k zdravotným problémom.
V čom pomáha vývar? Prekvapí svojou chuťou a vlastnosťami
Babičky sa zhodujú – vývar je dobrým liekom takmer na každú chorobu (a najmä ak bojujete s prechladnutím, chrípkou alebo ochorením dýchacích ciest). Keď sa teda na obzore črtajú zdravotné problémy, kuchárky jednoznačne postavia na horák hrniec, v ktorom postupne pripravujú aromatický a hrejivý vývar.
Hoci sa niekedy označuje ako liek na bolesť hrdla, vývar je predovšetkým chutný a sýty. Mnohí ľudia si jednoducho nevedia predstaviť nedeľný obed bez „kráľa slovenských polievok“ a vychutnávajú si jeho chuť už od prvej lyžice. Potom sa oplatí oceniť jeho vlastnosti.
Dobre uvarený vývar (pripravený z čerstvého mäsa a množstva zeleniny – mrkvy, koreňa petržlenu, zeleru a cibule) je zdrojom vitamínov a minerálov: železa, draslíka, vápnika a vitamínu E. Pridanie čerstvej petržlenovej vňate obohatí polievku o vitamín C. Jednoduchá chyba však môže všetko úsilie zničiť.
Čo sa nedáva do vývaru? Zbaví sa všetkých svojich vlastností
Mnohí ľudia zvyknú do vývaru pridávať kocku bujónu, aby trochu urýchlili proces varenia, ale aj aby polievke dodali chuť. Jeho zloženie, často plné umelých prísad, však môže byť dôvodom na obavy.
Kocka bujónu je plná zvýrazňovačov chuti, umelých aróm a farbív. Obsahuje tiež minimálne množstvo sušenej zeleniny a mäsa. Pred kúpou sa preto oplatí dôkladne preskúmať zloženie. Takéto látky sú kalorické, ale môžu tiež zvyšovať krvný tlak a riziko kardiovaskulárnych ochorení.
Namiesto bujónových kociek by sa polievka mala dochucovať prírodnými prísadami: ligurčekom, saturejkou, bobkovým listom, novým korením alebo čerstvou petržlenovou vňaťou. Chuť vývaru skvele zvýraznia aj huby a cesnak. To však neznamená, že by ste sa mali úplne vzdať používania bujónových kociek. Zdravú si môžete pripraviť v pohodlí vlastnej kuchyne.
Ako vyrobiť domácu bujónovú kocku?
Ak chcete mať istotu, že sa do pripravovanej polievky nedostanú žiadne podozrivé látky, oplatí sa ju obohatiť o chuť domácej bujónovej kocky. Ako ju pripraviť?
Budete potrebovať:
- niekoľko cibúľ,
- repkový olej,
- rozdrvené bobkové listy,
- ligurček,
- sušenú zeleninu,
- muškátový oriešok,
- nové korenie,
- kurkuma,
- zázvor,
- soľ,
- trochu múky.
Cibuľu ošúpeme a nakrájame na menšie kúsky. Osolíme ju a odložíme na 10 minút. Potom cibuľu posypte múkou. Takto pripravenú cibuľu vložte do panvice. Opražte a preložte do smaltovaného hrnca. Pridajte sušenú zeleninu a korenie. Zmiešajte a potom veľmi dôkladne rozmixujte. Zmes vložte do uzatvárateľnej nádoby na kocky ľadu. Korenie sa môže skladovať aj v nádobe v chladničke približne 4-6 týždňov.
Na internete koluje množstvo ďalších receptov na prípravu domácich bujónových kociek. Tu je príklad jedného z nich. Na jeho prípravu potrebujete:
2 mrkvy, 1 pór, 1 cibuľa, 1 šalotka, 3 strúčiky cesnaku, 1/4 zväzku petržlenu, 2 čajové lyžičky kari, 1 čajová lyžička kurkumy, 1 čajová lyžička tymiánu, 1 čajová lyžička bieleho korenia, 1/2 čajovej lyžičky klinčekov, 150 g morskej soli.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Táto polievka posilňuje a zahrieva lepšie ako vývar. Varím ju každý jesenný víkend
Do vývaru rozhodne nepridávam cestoviny. Urobím tento prídavok a hodím ho priamo do vývaru
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.