11.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/IrinaK).
Charakteristický škrípavý zvuk, nepríjemný zápach a zničené zásoby potravín. Takto spoznáte, že sa do vašej domácnosti dostala myš. Hoci je hlodavec malý, jeho prítomnosť v našom prostredí by sme nemali ignorovať. Sezóna myší putujúcich k ľudským príbytkom sa práve začína. Zistite, čo myši odradí, aby sa vyhli vašim interiérom.
Kedy sa myši dostanú do domu?
Zvýšenú aktivitu hlodavcov v okolí ľudských obydlí možno spozorovať už v septembri. Najproblematickejšie obdobie je však od októbra do februára. Myši intenzívne vyhľadávajú odľahlé a teplé miesta s prístupom k potrave, aby prežili zimné podmienky. Aké lepšie miesto by mohli nájsť ako našu špajzu?
Budovy nachádzajúce sa v blízkosti polí a lesov, ktoré sú prirodzeným biotopom tohto škodcu, sú obzvlášť náchylné na zamorenie myšami.
Myš – nájomca, ktorého nechcete mať
Nepodliehate panike pri pohľade na myš, a tak sa rozhodnete ignorovať jej prítomnosť vo svojom byte? Považujete ju za neškodného spolubývajúceho? Žiaľ, toto uvažovanie je nesprávne. Myši prenášajú parazity a choroby, ktoré môžu byť nebezpečné pre ľudské zdravie.
Svojím trusom znečisťujú priestor a sú schopné prehrýzť káble, čo v extrémnych prípadoch môže viesť až k požiaru vodovodného potrubia. Ochotne navštevujú naše nahromadené zásoby potravín, vďaka čomu sú potraviny vhodné len na vyhodenie. Myš domáca je, žiaľ, nepozvaným hosťom, ktorého prítomnosť nemožno podceňovať.
Zabezpečte svoj domov pred návštevami hlodavcov
Myši vedia výborne šplhať, takže sa pre ne stávajú prístupné aj byty na vyšších poschodiach. Dokážu sa pretlačiť aj cez najmenšie štrbiny, preto je s príchodom jesene vhodné utesniť všetky otvory, napríklad vo fasáde budovy, ktoré by pre ne predstavovali otvorenú bránu.
Neotvárajte balkónové a terasové dvere dokorán, najmä počas večerných hodín. Vtedy sú hlodavce najaktívnejšie. Udržujte tiež poriadok. Často vyhadzujte odpadky, nenechávajte zvyšky jedla v dreze alebo na kuchynskej linke. Nepremieňajte podkrovie alebo pivnicu na skladisko odpadkov. Staré škatule a kartóny sú ideálnym miestom pre myšie hniezda.
Aký zápach myši nemajú rady?
Medzi opatrenia, ktoré by ste mali prijať na ochranu pred návštevou hlodavcov, sa oplatí vsadiť na aromatické látky – hlavne rastlinného pôvodu. Pestovanie určitých exemplárov priamo okolo domu alebo v kvetináčoch rozmiestnených v interiéri pomôže vytvoriť bariéru, ktorú votrelci nebudú chcieť prekročiť.
Medzi látky odpudzujúce myši patria mäta, levanduľa, harmanček, oleander a mullein. Odporúča sa tiež rozmiestniť voňavé vrecúška s bylinkami v špajzi, garáži, pivnici a na pôde.
Hlodavce sa k vášmu domu nepriblížia. Domáci spôsob
Je čas obrátiť pozornosť na jeden z najuniverzálnejších produktov, ktoré má väčšina z nás doma. Zápach octu pôsobí na myši dráždivo, takže sa budú vyhýbať priestorom, kde ho cítia. Namočte do tekutiny kúsky špongie alebo látky a rozložte ich na miesta, kam by sa škodcovia mohli dostať. V tomto prípade musíte pamätať na častú výmenu látky, pretože octová vôňa pomerne rýchlo vyprchá.
Myši majú výborný sluch. Využite to vo svoj prospech
Najrozvinutejšími zmyslami zvierat sú čuch a sluch. Tieto znalosti môžete využiť na účinné odradenie myší. Ak sa každoročne stretávate s inváziou hlodavcov, ktorí búria vo vašom dome, môže byť dobrým nápadom zakúpiť si elektrický odpudzovač. Zariadenie vysiela ultrazvukové vlny, ktoré sú pre myši nepríjemné, ale pre človeka nepočuteľné. Ukáže sa tiež ako užitočná metóda na odohnanie zvierat, ak sa už vo vašom dome usídlili. Pod vplyvom dráždivých zvukov opustia svoje úkryty.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Skrývajú sa v stene myši? Túto chybu nikdy nerobte
Ako sa zbaviť myší v dome? Namiesto vlasov nastriekajte kuchyňu. Už sa neobjavia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.