13.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Orest lyzhechka).
Jesenná výsadba rakytníka by sa mala uskutočniť vždy v októbri. Najlepší čas na to je začiatok jesene, pretože v tomto období majú rastliny ideálne podmienky na rast a bohatú úrodu. Oplatí sa rozhodnúť pre jeho pestovanie, pretože v záhrade vyzerá krásne a plody rakytníka majú viac vitamínu C ako citrón.
Rakytník rešetliakový je ľahko pestovateľný, krásny ker z čeľade olivovníkovitých, ktorý vykazuje vysokú odolnosť voči premenlivým poveternostným podmienkam. Môže byť najväčšou ozdobou vašej jesennej záhrady.
Mali by ste však vedieť, že jeho oranžové plody sú nielen krásne, ale aj cenné pre zdravie. Nájdete v nich viac vitamínu C ako v obľúbenom citróne. Zasaďte rakytník v októbri, naučte sa oň starať a budete sa z jeho úrody tešiť dlhé roky.
Ako pestovať rakytník v záhrade? Potrebuje určité podmienky
Rakytník v záhrade vás bude tešiť dlhé roky, ale najprv mu musíte zabezpečiť správne podmienky, aby sa mu darilo. Ak chcete, aby dobre zakorenil, zasaďte ho do ľahkej, priepustnej pôdy s miernou vlhkosťou.
Príliš vlhká pôda totiž môže spôsobiť hnilobu koreňov a rastlina buď nezakorení, alebo ochorie. Mala by byť obohatená kompostom alebo hnojom. Poloha rakytníka musí byť čo najviac slnečná.
Výsadba rakytníka na jeseň. Čo si musíte zapamätať
Ako vysádzať rakytník na jeseň? Nezabudnite, že ide o dvojdomé rastliny, ktoré potrebujú samčie a samičie exempláre, aby priniesli plody. Sadenice umiestnite 1,5 metra od seba kvôli silne sa rozširujúcim koreňom tohto kríka.
Rakytník umiestnite do jamiek hlbokých približne 50 cm a o niečo širších, ako je koreňový bal rastlín. Na dno položte drenážnu vrstvu z keramzitu, vložte sadenice a zasypte ich zeminou. Po vysadení rakytník výdatne zalejte.
Výhody rakytníka nie sú len v kráse. Tento ker sa oplatí mať vo svojej záhrade
Rakytník rešetliakový zaujme krásou svojich striebristých listov a žiarivo oranžových plodov, ktoré na jeseň skrášlia každý pozemok. Je to medonosná rastlina, ktorá priťahuje opeľujúci hmyz.
Plody kríka obsahujú veľa vitamínu C a antioxidantov. Možno ich použiť na prípravu kyslých štiav, ako aj džemov a prírodnej kozmetiky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo zasadiť v záhrade na jeseň? Teraz je najlepší čas na tieto rastliny
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.