14.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/iva).
Tieto listy budú ako strážca vašich zásob sušených húb. Budú chrániť pred plesňami, muchami a potravinovými moľami. Ich špecifická aróma nedovolí, aby sa u vás doma usadili nezvaní hmyzí hostia. A to nie je jediný spôsob, ako zabezpečiť, aby vám sušené huby vydržali roky!
Po úspešnom hubárčení môžeme mať zásoby sušených húb dostatočné nielen do budúcej jesene, ale aj na dlhšie obdobie! Očistené, nakrájané a sušené huby budú tvoriť základ polievok, omáčok a aromatických vývarov. Stačí dodržiavať niekoľko dôležitých rád, aby ste sušené huby uchránili pred plesňami, muškami a potravinovými moľami.
Tieto listy chránia sušené huby pred hmyzom a plesňami
Naplánovali ste si večeru s hubovou prílohou, otvoríte nádobu so sušenými hubami a Červy alebo biele zvyšky na sušenej úrode? Znie vám to povedome? Takéto huby už, žiaľ, nezachránite, ale pri príprave zásob na ďalšiu sezónu nezabudnite do sušených húb vložiť niekoľko bobkových listov. Dôležité je vložiť 2 – 3 lístky na každých niekoľko centimetrov húb. Tento spôsob poznali už naše babičky. Nielenže bobkové listy budú pôsobiť ako odstrašujúci prostriedok pre nepozvaných hmyzích hostí, ale budú tiež absorbovať prebytočnú vlhkosť. Vďaka tomu zostanú vaše zásoby čerstvé a bezpečné a nepokazia žiadne kulinárske plány na pridanie sušených húb.
Dôležité je aj to, v čom sušené huby skladujete, pretože nemajú rady prístup svetla a vlhkosti.
V čom skladovať sušené huby?
- V sklenenej nádobe – tak budete môcť na prvý pohľad vidieť, koľko húb zostalo a či sa v nich deje niečo znepokojujúce. Nezabudnite však umiestniť nádobu na tmavé miesto, nesmie byť na pracovnom stole s prístupom svetla. Je tiež vhodné pripomenúť si, že by mala byť vzduchotesná.
- V plastovej nádobe – na rozdiel od zdania sa sušeným hubám nič zlé nestane, ak ich umiestnite do plastovej nádoby. Najdôležitejšie je, aby bola nádoba vhodná na styk s potravinami (hľadajte značku na dne) a aby bola veľmi dobre vzduchotesná.
- V ľanovom vrecúšku – najprirodzenejšia metóda, známa už od čias našich mám a starých mám. Ľan vďaka svojim vlastnostiam zabraňuje tomu, aby produkty, ktoré doň vložíme, splesneli; napriek tomu, ak sa rozhodneme pre túto možnosť skladovania sušených húb, je vhodné umiestniť ich na čo najsuchšie a najtmavšie miesto, kde teplota nepresiahne 15 stupňov Celzia.
- V mrazničke – nie každý to vie, ale po usušení možno huby uzavrieť do vrecka na zips určeného na mrazenie a vložiť do mrazničky! Pri nízkych teplotách nielenže nevznikne pleseň, ale zabráni sa aj riziku potravinových molí.
Správne vysušené a skladované roky!
Treba si tiež uvedomiť, že správne vysušená huba sa po čase rozpadne na polovicu, nerozpadne sa a nemá „hubovitú“ štruktúru.
Ak sa budete riadiť týmito radami, môžete svoje huby skladovať až niekoľko ďalších rokov, kým vám nedôjdu, a vychutnávať si ich chuť po celý rok.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tieto huby by sa nemali sušiť. Stratia svoje vlastnosti a môžu byť škodlivé
V žiadnom prípade ním nezakrývajte rastliny. Je to ideálne prostredie pre huby a plesne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.