15.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/NEW_AUGUST).
Je známe, že pestovanie exotických rastlín je náročné. Nie je to však celkom pravda, pretože stačí sa pozrieť na tilandsie, ktoré sú ideálne, keď nemáme ani vzťah k rastlinám, ani veľa času. Na ich pestovanie v interiéri netreba veľa, ale aj tak im minimum pozornosti zabezpečí kvitnutie. Na to, aby sa vám tilandsie predviedli v plnej kráse, nepotrebujete ani kvetináč.
Čo sú to tilandsie?
Tilandsie sú jedny z rastlín, ktoré upútajú pozornosť. Pozostávajú z podlhovastých tenkých listov a môžu mať rôzne farby. Najčastejšie sa vyskytujú odtiene zelenej farby, ale často sa na pohľad objavujú aj modré, ružové a červené.
- Tilandsie sa nepestujú ako väčšina rastlín, ktoré sme zvyknutí vídať, pretože vôbec nepotrebujú kvetináče a môžu byť umiestnené na rôznych miestach.
Sú vhodné na pestovanie napríklad v nádobách, ale nič nebráni tomu, aby boli umiestnené na ozdobnej podložke umiestnenej na poličke alebo zavesené na ráme z drôtu.
Prečo si tilandsie nevyžadujú kvetináče?
V ich prirodzenom prostredí rastú napríklad na konároch iných stromov alebo na skalách, ale nemusia byť trvalo pripevnené k zemi. Okrem toho nie sú klasifikované ani ako parazity, ako je to napríklad v prípade známeho imela.
- Tilandsie majú vyvinuté mechanizmy, ktoré im pomáhajú čerpať vodu a živiny priamo zo vzduchu.
Preto na rozdiel od iných exotických rastlín nie je ich pestovanie zložité a nemusíte sa o nich ani špeciálne starať. Oplatí sa však dozvedieť sa o požiadavkách tilandsií, pretože potom môžu vyzerať ešte krajšie a pri troche šťastia aj kvitnúť.
Podmienky pre tilandsie: spoznajte ich
Ak chcete, aby sa tilandsie čo najlepšie vyvíjali, musíte im vytvoriť podmienky, ktoré sa aspoň približujú ich prirodzeným podmienkam.
- Tilandsie sú rady umiestnené na slnečných alebo polotienistých miestach, ale ideálne je, ak majú prístup len k rozptýlenému svetlu.
Nič nebráni tomu, aby boli umiestnené na policiach alebo v regáloch.
- Aby mali tilandsie dobré podmienky na rast, vyžadujú aj vysokú vlhkosť vzduchu.
Tento posledný aspekt je niekedy ťažké splniť, najmä počas vykurovacej sezóny. V takýchto prípadoch možno vlhkosť v miestnosti zvýšiť, napr. použitím zvlhčovača vzduchu.
- Môžete ich dvakrát týždenne pokropiť malým množstvom vody.
- Tilandsie umiestnite v miestnostiach s dobrou cirkuláciou vzduchu, t. j. musia sa často vetrať.
Na druhej strane ich nevystavujte prievanu, pretože potom veľmi rýchlo hynú.
- Je dobré umiestniť ich do kúpeľne, ak je tam okno.
Ako zalievať tilandsie?
Ak aj napriek našej snahe vidíme, že tilandsie chradnú, niekedy ich treba zaliať. Ako?
- Najlepšie je ponoriť ich na niekoľko minút do nádoby naplnenej vodou (musí to byť buď dažďová voda, alebo voda, ktorá stála aspoň dva dni).
Po takomto kúpeli by sa mali tilandsie vybrať a položiť na uterák ružicou nadol, aby voda mohla voľne vytiecť. V opačnom prípade môže takýto náhly prebytok vlhkosti spôsobiť, že rastlina rýchlo zhnije.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Absorbuje vlhkosť a funguje ako „vzdušná metla“. Táto kvetina je skutočnou perlou na parapete
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.