15.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Daydreamr Digital Studio).
Monstery patria medzi najčastejšie vyberané črepníkové rastliny na obohatenie priestoru. Hoci pestovanie tohto druhu nie je príliš zložité, sú situácie, keď si kvetina vyžaduje našu osobitnú pozornosť. Jedným zo signálov sú zvlnené listy.
Obdobie jeseň/zima je pre mnohé rastliny často náročné. V tomto období musíme našim kvetom venovať osobitnú pozornosť. Medzi najnáročnejšie druhy patrí monstera. Je to tropická drevina, ktorá má prísne nároky na teplotu. Aj najmenšie nedopatrenie môže mať za následok zhoršenie jej stavu. Jedným z najčastejších signálov, ktoré signalizujú volanie o pomoc, je kučeravosť listov.
Prečo sa listy monstery krútia? Dôvodov môže byť viacero
Monstera sa vo všeobecnosti nepovažuje za náročnú kvetinu, ale napriek tomu sa jej v jesenno-zimnom období, keď v byte začnú fungovať radiátory a môže dôjsť k náhlym zmenám teploty, oplatí venovať trochu viac pozornosti. V tomto období – ale aj v iných ročných obdobiach – sa stáva, že listy monstery sa začnú krútiť a strácajú svoju hrdú, reprezentatívnu formu.
- Jednou z príčin môže byť neprimeraná teplota okolia.
- Rastline sa najlepšie darí v dobre vykurovaných priestoroch, kde teplomery ukazujú 18 až 30 stupňov Celzia.
Pri akejkoľvek poklese pod 15 stupňov hrozí riziko spomalenia rastu. Nenechajte sa však oklamať, pretože napriek svojim tropickým predispozíciám sa monstera nebude dobre vyvíjať v príliš teplom prostredí.
- Keď okolitá teplota dosiahne viac ako 30 stupňov, hrozí, že sa monstera v snahe ochladiť začne scvrkávať, aby využila zásoby vlahy v pôde.
Ďalšou dôležitou otázkou je úroveň vlhkosti v byte, ktorá je počas vykurovacieho obdobia často problémom.
- Dostatočne zvlhčený vzduch môže pomôcť udržať monsteru v dobrom stave.
Pri kučeravých listoch si treba dávať pozor aj na ďalší aspekt.
Čo robiť, keď monstera skrúti svoje listy? Tejto činnosti treba venovať osobitnú pozornosť
- Okrem tzv. teplotného stresu, ktorý môže viesť k stočeniu listov monstery, môže byť ďalším dôvodom nesprávne vykonaná zálievka rastliny.
Okrem vhodne nastavenej doby zalievania je dôležité aj to, čím kvetinu „kŕmime“. Vzhľadom na obsah chlóru vo vode z vodovodu sa oplatí pamätať na prípravu odstáteho nápoja, ktorý je vhodný na použitie nasledujúci deň.
- Ideálna je aj dažďová voda.
Rovnako ako pri teplote, ani pri zavlažovaní nie je dobrý žiadny extrém.
- Príliš časté zavlažovanie môže viesť k hnilobe koreňového systému.
- Na druhej strane suchá pôda je príčinou kučeravosti listov.
Ide o ochranný proces rastlín, ktorý umožňuje scvrknutým zvitkom šetriť zvyšky vody. Na získanie predstavy o najvýhodnejšej frekvencii zalievania sa odporúča použiť tyč a skontrolovať vlhkosť pôdy v hĺbke 5 cm. Ak je pôda suchá, okamžite doplňte do kvetináča chýbajúcu zložku. Tento postup je najlepšie vykonať pred každým zalievaním, aby ste kvetinu nepreliali.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Monstera „plače“? Vyhnite sa tomuto ošetreniu, ak na listoch vidíte kvapky
Monstera rastie ako divá! Stačila rada mojej mamy a môj dom vyzerá ako džungľa
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.