15.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Jaroslav Machacek).
Musíte mať veľké šťastie, aby ste pri hubárčení narazili na tento konkrétny hríb. Mali by ste byť opatrní aj preto, že si ho ľahko môžete pomýliť s inými hubami, ktoré patria do skupiny nejedlých. Hubári ho volajú Červenonohý, Modrák alebo Tehlový. Jeho skutočný názov je Neoboletus luridiformis – Hríb zrnitohlúbikový. Zistite, ako rozpoznať hríb zrnitohlúbikový a ako ho pripraviť tak, aby bol bezpečný pre naše zdravie.
Hríb zrnitohlúbikový je jedlá huba jemnej chuti, ale pred konzumáciou sa musí tepelne upraviť. Inak je pre nás jedovatá. Musíte mať však veľké šťastie, aby ste ju našli, pretože je to vzácny druh a vyskytuje sa zriedkavo.
Okrem oficiálneho názvoslovia existujú pre tento druh aj iné termíny, napr. Červenonohý, Modrák alebo Tehlový. Rastie v listnatých aj v ihličnatých lesoch, najmä pod dubmi, ale niekedy aj v blízkosti bukov a smrekov.
Ako vyzerá hríb zrnitohlúbikový?
Hríb zrnitohlúbikový má klobúk s priemerom 8 – 20 cm, ktorý je suchý a matný. Po navlhčení sa stáva lepkavým. Spočiatku je polguľovitý, časom sa stáva vypuklým a nakoniec plochým. Zvyčajne má hnedú farbu, ale vyskytujú sa aj olivové alebo tehlovočervené exempláre.
Pod klobúčikom tehlovočerveného hríbiku sa nachádzajú rúrky, ktoré sú najprv žltoolivové a časom sa zmenia na tehlovočervené. Keď sú vystavené vzduchu a dotyku, zmodrajú. Póry tejto huby reagujú na dotyk a vzduch podobne. Tie sú najprv žlté, potom výrazne červené a pri dotyku zmodrajú.
Hlúbik je hľuzovitý, môže dosahovať výšku 4 – 15 cm a hrúbku 2 – 6 cm. Na jeho povrchu sú viditeľné červené vlásočnice, ktoré pokrývajú žltý val. Podobne ako rúrky a póry sa pri dotyku sfarbí do modra. To isté sa deje aj so žltou dužinou tohto hríbiku.
Dávajte pozor, aby ste sa nepomýlili
Hríby zrnitohlúbikové sa na prvý pohľad podobajú hríbom smrekovým. Takýto omyl sa môže skončiť len sklamaním. Horšie to bude, ak si napríklad hríb zrnitohlúbikový pomýlite s hríbom červeným, ktorý je nejedlý. Vyskytuje sa, podobne ako hríb zrnitohlúbikový, v horských lesoch. Od hríba zrnitohlúbikového sa líši tým, že má spodnú stranu žltocitrónovú alebo žltoolivovú a valcovitý až kyjakovitý hlúbik je na žltom podklade pokrytý nápadnou červenou sieťkou.
Hríb zrnitohlúbikový je dosť podobný aj Satanskému hríbu a je lepšie si ho s ním nepomýliť. Noha „Satana“ má oveľa intenzívnejší odtieň červenej a klobúk je svetlejší.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedysi jedlá, dnes jedovatá. Túto hubu je lepšie neprinášať z lesa
Našli ste takýto hríb? Radšej sa ho nedotýkajte, inak dostanete vysokú pokutu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.