19.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Fotema).
Na jeseň a v zime musíme zdvojnásobiť silu nášho tela, aby bolo odolné voči všetkým druhom infekcií. Na tento účel sa oplatí pripraviť si domáci nápoj, ktorý nám pomôže vyhnúť sa prechladnutiu. Stačí vám niekoľko ingrediencií a môžete zostať zdraví počas celých jesenných a zimných mesiacov. Prečítajte si, ako si pripraviť výživný kvas z červenej repy.
Pitie kvasu z červenej repy je skutočným pokladom pre naše zdravie. Je to jednoduchý nápoj, ktorý má vynikajúci účinok na organizmus a pomôže nám chrániť sa pred prechladnutím. Navyše má pozitívny vplyv aj na ďalšie oblasti nášho zdravia. Prečítajte si, ako pripraviť kvas z červenej repy.
Kvas z červenej repy – na pitie
Kvas z červenej repy má veľmi bohaté zloženie. Výsledkom je, že kvas z červenej repy bude mať vynikajúci vplyv na našu imunitu a tiež obnoví rovnováhu v tele. Je to spôsobené tým, že červená repa je prirodzene bohatá na vitamíny a minerály, a keď sa skombinuje s inou zeleninou alebo koreninami, ako je napríklad nové korenie alebo bobkový list, získa tento nápoj ďalšie vlastnosti prospešné pre naše zdravie.
Aké je pravidlo 4:4 pre kvas z červenej repy?
Pri príprave vlastného kvasu sa oplatí poznať pravidlo 4:4. Znamená to, že na jeho prípravu by sme mali vybrať štyri druhy zeleniny, ktoré ovplyvnia nielen chuť nápoja, ale aj jeho hodnotu pre naše zdravie. Sú to:
- červená repa,
- stopkový zeler,
- mrkva,
- koreňový zeler.
To sa potom zmieša so štyrmi koreninami, ktoré prospievajú tráveniu a vykazujú aj protizápalové účinky. Sú to:
- čierne korenie,
- cesnak,
- nové korenie,
- bobkový list.
Prečo piť kvas z červenej repy?
Pitie kvasu z červenej repy je pokladnicou živín, ktoré pozitívne ovplyvnia celý náš organizmus. Predovšetkým červená repa, ktorá je základom tohto nápoja, je bohatá na vitamíny skupiny B, vitamín C, ako aj železo a kyselinu listovú. Vďaka tomu sa skvele hodí na podporu imunity.
Okrem toho červená repa obsahuje draslík, ktorý reguluje krvný tlak. Mrkva zasa dodá betakarotén, ktorý je dôležitý pre oči a pokožku. Stopkový zeler a koreňový zeler má pozitívny vplyv na tráviaci systém a pôsobí odkysľujúco.
Oplatí sa pridať aj cesnak, ktorý má antibakteriálny účinok a v kombinácii s bobkovým listom môže pôsobiť protizápalovo. Dôležité je aj nové korenie, ktoré podporuje trávenie a pomáha pri žalúdočných ťažkostiach. Čo sa týka čierneho korenia, nielenže dodáva chuť, ale aj zahrieva v chladných dňoch.
Recept na kvas z červenej repy – ako ho pripraviť? Čo si musíte zapamätať
Príprava kvasu z červenej repy na pitie nie je náročná a umožňuje nám získať výživný nápoj na jesenné a zimné dni, aby sme sa vyhli prechladnutiu. Na prípravu jednej veľkej nádoby s objemom 3-4 litre budeme potrebovať:
- 3 kg červenej repy,
- 1/2 zeleru (koreň),
- 2 mrkvy,
- 2 stonky zeleru
- 1 hlavičku cesnaku,
- 20 g zrniečok čierneho korenia,
- 10-15 zrniečok nového korenia,
- 8 bobkových listov.
Najprv si pripravíme nálev, čo je prevarená teplá voda so soľou. Na každý 1 liter vody by sme mali použiť 1 polievkovú lyžicu soli.
Samotný proces prípravy kvasu z červenej repy začneme olúpaním cesnaku a prekrojením väčších strúčikov na polovicu. Potom umyjeme a ošúpeme všetku zeleninu a nakrájame ju na plátky.
Ukladáme ich striedavo do nádoby, zakliesnime ich proti sebe, preložíme cesnakom a striedavo posypeme korením. Kvas zalejeme nálevom a zaťažíme ho napríklad ťažkým tanierom, ktorý sa zmestí do otvoru nádoby. Potom kvas prikryte gázou alebo čistou utierkou a zaistite gumičkou.
Nápoj umiestnite na teplé, ale zároveň tienisté miesto. Nezabudnite každý deň drevenou lyžicou odobrať penu. Kvas bude pripravený na pitie, keď na jeho povrchu už nebudú žiadne bublinky. Zvyčajne to trvá približne týždeň, ale závisí to od teploty vzduchu. Hotový kvas je dobré preliať do fliaš alebo menších pohárov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Babičky vyrábali cibuľový sirup, mladé gazdinky oxymel. Táto zmes zametie s prechladnutím
Suroviny určite máte vo svojej kuchyni. Zlaté mlieko pripravíte za pár minút
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.