17.10.2024 Redakcia Vášeň (Foto: shutterstock/Darya Komarova).
Čoraz chladnejšie dni nás nútia udržiavať správnu teplotu v našom byte. Ovplyvňuje to nielen naše pohodlie, ale aj naše zdravie a minimalizuje riziko ochorenia členov domácnosti. Niekedy sa však stáva, že radiátor ohrieva len hornú časť a spodná plocha je úplne studená. Čo by ste potom mali robiť?
Častým problémom počas vykurovacej sezóny je, keď je radiátor v hornej časti teplejší ako v dolnej. Ak však rozdiel v teple nie je veľký a pohybuje sa medzi 10 a 15 stupňami Celzia, je to úplne normálne. Na druhej strane, ak je radiátor v hornej časti horúci a v dolnej úplne studený, musíme diagnostikovať problém.
Prečo je radiátor hore teplý a dole studený?
Dôvodov, prečo je radiátor hore teplý a dole studený, môže byť mnoho. Našťastie, väčšinu týchto problémov môžeme vyriešiť sami, ale najprv musíme zistiť, čo spôsobilo, že naše radiátory nehrejú tak, ako by mali.
Tu sú najčastejšie dôvody:
- Príliš veľa vzduchu v potrubí – ide jednoducho o vzduch, ktorý sa usadzuje v potrubí a bráni prietoku vody. V dôsledku toho môže byť teplo nerovnomerne rozložené po vykurovacej ploche. To je zvyčajne sprevádzané príznakmi, ako je klepanie, hučanie alebo bublanie. V normálnej situácii by totiž teplá voda mala vytlačiť vzduch z radiátora. Stáva sa však, že voda úplne nezaplní radiátor a zanechá priestory vyplnené vzduchom.
- Nefunkčný termostat – ďalšou príčinou môže byť chybný termostat. Ide o prípad, keď dôjde k zablokovaniu ihly (tŕňa), čo spôsobí, že sa horúca voda nedostane do radiátora. Či k tomu došlo, môžeme skontrolovať odskrutkovaním hlavice termostatu. Normálne ten tŕň by mal byť vonku a hlavica by ho mala pri uzatváraní zatláčať dovnútra, čím sa prietok uzatvára. Niekedy je vnútro zanesené a ten tŕň je zaseknutý a nevysúva sa už von – t.j. je stále uzatvorený. Ak to nie je úplne zapečené, tak niekedy sa dá tá tyčka/tŕň vytiahnuť kombinačkami a trochu ju/ho rozhýbať. Ak to však nepomôže, oplatí sa vyhľadať pomoc inštalatéra. Ten musí uzatvoriť stúpačku, vypustiť vodu a potom: – buď vymontovať iba ten stred (odskrutkuje sa hasákom alebo príslušným kľúčom) a zistiť, prečo sa zasekáva. Možno to stačí len namočiť do octu a odstrániť usadený vodný kameň a zase bude fungovať. Ak nie, tak bude musieť vymeniť celý ventil na potrubí, teda celé to teleso.
- Znečistený radiátor – vážnym problémom je aj znečistený systém, v ktorom sa nachádzajú najrôznejšie usadeniny vrátane napríklad hrdze alebo vodného kameňa, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť činnosť radiátora. Keď sa voda dostane do kontaktu s nečistotami, vytvorí sa kal, ktorý sa potom hromadí v radiátore. To prispieva nielen k tomu, že radiátor je v spodnej časti studený, ale zvyšuje aj spotrebu energie.
Ako odvzdušniť radiátor?
Niekedy sa ukáže, že príčinou problému je spomínané odvzdušnenie radiátora. Našťastie si s tým môžeme poradiť sami. Stačí, ak budeme postupovať podľa niekoľkých jednoduchých krokov.
Prvým je úplne otočiť radiátor do polohy „0“. Potom počkáme, kým úplne vychladne, aby sme sa neoparili horúcou vodou. Ďalším krokom je umiestnenie misky na vodu pod ventil radiátora.
Vtedy odskrutkujeme odvzdušňovací ventil pomocou vhodného kľúča alebo skrutkovača. To spôsobí, že z radiátora začne vytekať voda. V okamihu, keď sa prúd zastaví, bude to znamenať, že v potrubí už nie je žiadny vzduch. Nakoniec ventil primerane zatiahnite a spustite radiátor.
Ako vyčistiť radiátor?
Ak sa ukáže, že problémom je znečistenie radiátora, môžeme ho odstrániť aj sami. Najlepším spôsobom, ako sa zbaviť usadenín, je prepláchnutie radiátora. Na tento účel musíme nastaviť vodný ventil na maximum.
Potom necháme radiátor takto spustený niekoľko hodín. Po uplynutí tejto doby obnovíme pôvodné nastavenie a máme hotovo. Ak to však nepomôže, potom sa oplatí zavolať inštalatéra, aby vykonal odvápnenie a prepláchnutie systému.
Redakcia vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ktorý radiátor je najúspornejší a ktorý dáva najlepšie teplo? Nie vždy to ide ruka v ruke
Pred vykurovacou sezónou prelejte cez radiátor. Dom bude v zime teplý
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.