23.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/BigPixel Photo).
Je jeseň, takže v našom jedálnom lístku kraľujú hrejivé, aromatické polievky, a presne taká je aj karí polievka – je esenciálna, voňavá, s krásnou oranžovou farbou. Tajomstvom jej chuti je okrem kari korenia aj zázvor a cesnak, ale aj cibuľa. Musíte sa k nej správať tak, ako sa v stredoveku správali zlí ľudia k čarodejniciam – upáliť ju.
Vývar je neodmysliteľnou súčasťou nedeľného menu a niekedy zostáva aj na ďalší deň. A na ďalší deň. A ďalší… Vývar je základom mnohých polievok, napríklad paradajkovej alebo hubovej, ale dnes máme niečo práve na jeseň. Táto kari polievka je skvelá na zahriatie, zasýti a je prekvapivo chutná. Ak máte včerajší vývar, stačí vám len pár prísad a korenín. Hlavným nositeľom chuti je však cibuľa. Je potrebné ju poriadne opiecť. A potom je tu cesnak – v tomto recepte ho nemusíte lúpať.
Lepšie ako vývar. Kari polievka je náhradou za termofor
Ingrediencie:
- cca 1,5 litra vývaru (najlepší je morčací vývar, ale môžete použiť akýkoľvek vývar),
- 5 cibúľ,
- 2 malé hlavičky cesnaku,
- koreň zázvoru (približne 6-7 cm),
- 3 mrkvy,
- niekoľko guľôčok nového korenia a 4-5 bobkových listov,
- 1 balenie kari korenia alebo 1 PL kari pasty,
- petržlen alebo koriander.
Spôsob prípravy:
- Cibuľu ošúpeme a prekrojíme na polovicu. Potom ich vložte na dno suchého hrnca a prudko opečte. Keď zhnednú, pridajte lyžicu oleja a obráťte ich. Potom pridajte hlavičky cesnaku rozkrojené priečne na polovicu. Všetko smažte na silnom ohni, kým cibuľa nezhnedne a cesnak viditeľne nezmäkne.
- Keď sú cesnak a cibuľa pekne zhnednuté, pridajte nadrobno nakrájaný zázvor a všetko smažte ďalšie 3 minúty.
- Drevenou špachtľou zoškrabte pripáleniny zo dna hrnca a všetko zalejte vývarom. Pridajte ošúpanú a nakrájanú mrkvu. Pridajte nové korenie a bobkový list a varte, kým mrkva nezmäkne.
- Do polievky pridajte kari a varte ďalších 5 minút. Podľa potreby dochuťte soľou a korením. Podávajte s nasekanou petržlenovou vňaťou.
V pôvodnom recepte na kari polievku sa vývar varí z morčacích stehien a časti kuracieho alebo kačacieho trupu, ale vývar skvele nahradí aj hydinový vývar. Túto kari polievku môžete podávať na nespočetné množstvo spôsobov – s mäsom z vývaru, mletými mäsovými guľkami, obľúbenými rezancami alebo, ako to robím ja, s natvrdo uvareným alebo osmaženým vajíčkom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy sa má vývar osoliť? Ak to urobíte v nesprávnom čase, stratí všetku svoju chuť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.