23.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Keng_Bandit).
V ére rastúceho povedomia o bezpečnosti sa čoraz viac Slovákov rozhoduje inštalovať na svoje nehnuteľnosti kamery. Je to riešenie, ktoré poskytuje pocit kontroly a bezpečnosti. Je však úplne legálne? Tu je uvedené, čo hovorí legislatíva.
Inštalácia kamier na vlastnom pozemku je na Slovensku legálna a zákon nebráni ich inštalácii na súkromné účely. Navyše nie je potrebné umiestňovať informačné tabule. Situácia sa však komplikuje, keď dosah kamier presahuje hranice pozemku a zasahuje do verejného priestoru alebo priestorov susedov. V takom prípade je povinné umiestniť oznámenie o monitorovaní, aby sa predišlo porušeniu práva na súkromie tretích strán.
Ak monitorujete kamerou verejné priestranstvo, máte povinnosť o tom informovať. Nálepka, že je tu niekde inštalovaná kamera nestačí, správne má oznam vyzerať takto, ako je vyobrazený na fotografii.
Porušenie ochrany údajov, ku ktorému patrí aj obraz, môže mať vážne právne dôsledky. Podľa Občianskeho zákonníka môže mať neoprávnené zaznamenávanie suseda za následok sankcie vrátane pokuty. Poškodená strana môže tiež požadovať náhradu škody za porušenie svojho súkromia.
Lenže ak monitorujete iba svoj vlastný majetok (parkovisko áno, ale nie chodník a cestu), má sa jednať o výnimku z GDPR a vy nemáte povinnosť informovať, že používate kamery. Vo všeobecnosti ale odporúčame, aby ste tak spravili minimálne preto, aby prípadný zlodej vedel, že sa k vám neoplatí ísť kradnúť.
Môže sa záznam z kamery použiť na polícii?
Ak dôjde k odcudzeniu vášho majetku alebo k spáchaniu priestupku či trestného činu, samozrejme máte možnosť záznamy z kamery poskytnúť polícii. Ak je záznam k danej veci relevantný, polícia ho bude brať do úvahy.
Avšak na prípadnom súde môže dôjsť k situácii, že obhajca obžalovaného/podozrivého bude špekulovať a namietne, že tento dôkaz nebol získaný legálne. Ak je na zázname vidieť aj kúsok chodníka či cesty, má takúto možnosť, pokiaľ ste si nesplnili povinnosť oznamovať vyššie uvedené informácie o monitorovaní. Takýto záznam môže byť potom nepoužiteľný na právne účely ako dôkaz a váš záznam bude teda celkom zbytočný.
Dobrým príkladom je známa kauza pána Ryneša. V prípade pána Ryneša išlo o to, že opakovane boli na jeho dom vyvíjané útoky, tak si na dom nainštaloval kameru. Keď mu potom dvaja páchatelia rozbili okno, boli už nasnímaní kamerami – pán Ryneš tento záznam poskytol polícii, no pri dokazovaní sa jeden z týchto dvoch nasnímaných obrátil na český Úrad na ochranu osobných údajov a ten dal Rynešovi pokutu! Veríte tomu? Pretože monitoroval verejný priestor. Neskôr túto pokutu Najvyšší súd označil za protizákonnú a protiústavnú a záznam sa dal použiť iba preto, lebo sa pomocou neho objasnil trestný čin ( Kauza „Kamera pána Ryneša“ je rozhodnutá).
Preto odporúčame použiť dve kamery. Ak chcete monitorovať aj priestor pred vaším domom, spravte to samostatnou kamerou. Jej záznam už polícii skrátka neodovzdáte, odovzdáte iba záznam z tej kamery, ktorá sníma váš pozemok.
Keby dnes pán Ryneš niekde informoval, že je tento priestor sledovaný kamerou, vyhol by sa šikane od úradníkov a porušovaniu jeho vlastných práv.
To by malo byť memento a ponaučenie pre všetkých, ktorí majú inštalované kamery alebo ich montáž zvažujú.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Test elektromera by mal vykonať každý. Skontrolujte, či za elektrinu neplatíte príliš veľa
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.