24.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
Vývar je pokrm cenený nielen pre svoju skvelú chuť, ale aj pre mnohé zdraviu prospešné vlastnosti. Pridaním niekoľkých jednotlivých ingrediencií do neho môžeme túto polievku ešte viac zlepšiť pre naše telo a umožniť nám prežiť jesenné a zimné obdobie bez infekcií. Pozrite si, čo pridať do vývaru, aby ste sa ochránili pred prechladnutím.
Vývar sa na našich stoloch objavuje veľmi často. Na jeseň a v zime sa ho však oplatí variť ešte častejšie, a to pridaním určitých ingrediencií, ktoré zvýšia jeho zdraviu prospešné účinky. Takouto prípravou polievky sa nielen zahrejete v chladných dňoch, ale aj posilníte svoju imunitu. Zistite, čo pridať do vývaru, aby ste sa vyhli prechladnutiu alebo skrátili jeho trvanie.
Metóda našich starých mám – čo pridať do vývaru?
Jeden zo spôsobov, ktorý poznali už naše babičky, je pridať do vývaru slepačí žĺtok. Vďaka tomu bude polievka skvelá pre naše telo a posilní nás na jesenné a zimné obdobie. Žĺtok obsahuje vitamíny E, K a D, ako aj vitamíny skupiny B. Okrem toho je bohatý na draslík, vápnik, železo, fosfor, sodík, horčík a zinok. Je preto veľmi cennou zložkou, ktorá nás udržiava v zdraví počas infekčného obdobia.
Aby však bola konzumácia takéhoto vývaru účinná, nesmieme zabúdať na to, aby sme žĺtok nepridávali do polievky počas varenia. Urobíme tak až vtedy, keď polievku nalievame do tanierov. Stačí, ak žĺtok zmiešame s niekoľkými polievkovými lyžicami vývaru, potom ho nalejeme do hrnca a premiešame.
Zahrieva a posilňuje imunitu – pridajte kúsok do vriacej polievky
Ďalším dobrým nápadom je pridať do vývaru malý kúsok čerstvého zázvoru. Ošúpte ho, odrežte asi 3 cm kúsok koreňa a pridajte ho do vriaceho vývaru. Je to dobrý spôsob, ako predísť prechladnutiu, pretože zázvor obsahuje veľa vitamínov vrátane vitamínu C, E, A a K. Okrem toho je cenným zdrojom éterických olejov a živíc s antibakteriálnymi, antivírusovými a protizápalovými a expektoračnými vlastnosťami,
Zázvor je skvelý aj vtedy, keď ste už prechladli, pretože riedi hlieny, upokojuje kašeľ, má antipyretický a analgetický účinok. Okrem toho je ideálny na chladnejšie dni, pretože obsahuje fenolové zlúčeniny gingerol, zinferón a šogaol, ktoré aktivujú proces termogenézy, zodpovedný za tvorbu tepla. Vývar tak bude zdravý a zároveň hrejivý.
Grécky vývar – prečo je taký zdravý?
Za vyskúšanie stojí aj recept, ktorý pochádza z Grécka, kde sa pripravuje citrónový vývar známy ako avgolemono. Môže pomôcť posilniť váš imunitný systém a bojovať proti prechladnutiu. Do vývaru stačí pridať 1 čajovú lyžičku čerstvej citrónovej šťavy.
Šťavu by sme mali naliať priamo do taniera a nie do vriacej polievky, pretože potom by stratila svoje cenné vlastnosti. Jej účinnosť je spôsobená tým, že citrón obsahuje mnoho cenných živín vrátane vitamínov A, C, B, draslíka, horčíka, sodíka, železa a mangánu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Najlepšia polievka na prechladnutie. Je taká chutná, že zabudnete na vývar
Kedy sa má vývar osoliť? Ak to urobíte v nesprávnom čase, stratí všetku svoju chuť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.