25.10.2024 Redakcia vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kmpzzz).
Hoci vitamín E nie je taký známy ako jeho „bratia“ vitamín C alebo D, jeho úlohu pri udržiavaní mladistvého vzhľadu a zdravia nemožno preceňovať. Štúdie naznačujú, že môže znížiť riziko závažných ochorení, ako je srdcový infarkt a ateroskleróza ciev. Navyše udržiavanie dostatočnej hladiny tohto vitamínu v tele si nevyžaduje veľké úsilie – stačí si len starostlivo zostaviť jedálniček.
Vitamín E. Ako funguje?
Vitamín E je známy ako „vitamín mladosti“. Je známy ako silný antioxidant rozpustný v tukoch, ktorý viaže voľné radikály, ktoré sa môžu v tele vyskytnúť v dôsledku fajčenia alebo UV žiarenia. Nielenže chráni bunky, ale podporuje aj pružnosť pokožky, vďaka čomu je nenahraditeľnou zložkou mnohých kozmetických prípravkov.
Vitamín E alebo alfa-tokoferol potrebuje na správny metabolizmus tuk, takže strava s nízkym obsahom tuku ho nemusí poskytovať dostatok. Jeho denná potreba sa pohybuje od 12 mg pre ženy do 14 mg pre mužov, pričom tehotným a dojčiacim ženám sa odporúčajú vyššie dávky.
Potreba vitamínu E u športovcov môže byť vzhľadom na ich intenzívnejší metabolizmus až 10 až 20-krát vyššia ako u ľudí s menej aktívnym životným štýlom.
Vitamín E. Príznaky nedostatku
Nedostatok vitamínu môžu indikovať nasledujúce príznaky:
- svalová slabosť,
- zhoršené reflexy,
- slabá imunita,
- poruchy krvného obehu (v nohách, rukách alebo srdci a mozgu),
- ochorenie sietnice,
- kŕče,
- znížená citlivosť na dotyk.
Odborníci sa zároveň obávajú nadmerného užívania doplnkov vitamínu E, ktoré môže spôsobiť viac škody ako úžitku, najmä u ľudí s poruchami zrážania krvi. Zdravá a pestrá strava bohatá na kvalitné rastlinné oleje zvyčajne stačí na to, aby sa telu poskytla dostatočná dávka tohto cenného vitamínu.
Vitamín E. Zdroje
Odkiaľ získavate vitamín E? Predovšetkým z rastlinných olejov, ale aj z mandlí, ľanových semienok, brokolice, vlašských orechov a mnohých ďalších rastlinných produktov. Stojí za to venovať pozornosť čerstvosti olejov – žltkastý zápach môže signalizovať oxidáciu vitamínu E, čím stráca svoju výživovú hodnotu.
Medzi najlepšie zdroje vitamínu E patria:
- brokolica,
- ľanové semienka,
- kuracie vajcia,
- olivový olej,
- olej z pšeničných klíčkov,
- tekvicové semienka,
- mandle,
- vlašské orechy,
- morské plody a niektoré druhy rýb (napr. losos alebo marinované ančovičky),
- tekvica,
- mango,
- avokádo.
Nedostatok vitamínu E vo vyváženej strave je zriedkavý, ale môže sa vyskytnúť pri strave s nízkym obsahom tukov alebo pri problémoch s trávením tukov. Nízke hladiny tohto vitamínu tiež zvyšujú riziko vzniku niektorých druhov rakoviny a infarktu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo by sme mali dopĺňať počas infekčných období? Vôbec nie vitamín C
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.