26.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Darya Komarova).
Tehotenstvo trvá len niekoľko mesiacov z celého života. Ukazuje sa však, že sa v ňom veľa mení. Okrem zrejmých záležitostí, ako je – nuž – narodenie potomka, dochádza k viacerým zmenám našej fyziognómie. Nie každý vie, že jednu z nich si môžeme všimnúť pri pohľade dolu.
„Tehotenstvo sa považuje za dočasný stav. Niektorí lekári sa preto nezaoberajú problémami, ktoré budúce matky uvádzajú, a vysvetľujú, že po pôrode sa všetko vráti do normálu,“ – povedal Neil Segal, ortopéd a rehabilitačný špecialista z americkej University of Iowa, ktorého cituje National Geographic. Problémom je, že to nie je vždy pravda. Samotný pôrod nepôsobí ako obnovenie „továrenského nastavenia“ tela, práve naopak. A nohy sú toho v mnohých prípadoch príkladom.
Prečo sa počas tehotenstva mení veľkosť chodidla?
Téma tehotenských nôh sa najčastejšie objavuje na fórach mamičiek. Širšia verejnosť ju príliš neskúma, takže mnohé ženy môžu byť prekvapené, keď zistia, že od tehotenstva nemôžu nosiť svoje obľúbené topánky. Čo konkrétne sa mení a prečo sa to deje?
Jedným z najčastejších pozorovaní, ktoré tehotné ženy uvádzajú, sú opuchnuté nohy. Najmä v poslednom období telo produkuje až o jeden a pol litra krvi viac, v priemere druhú hmotnosť plodových vôd. Dieťa tiež váži svoje, rovnako ako zväčšená maternica a prsia. Odhaduje sa, že tehotné ženy priberú v priemere 7 až 20 kilogramov. To nie je ľahostajné ani nohám, ktoré gravitáciou prijímajú ešte viac krvi. Hovorí sa, že lýtka sú počas tehotenstva druhým srdcom, pretože ich cievy musia vyvinúť obrovskú prácu, aby prečerpali krv späť nahor.
Zväčšujúce sa bruško počas tehotenstva mení aj ťažisko celého tela. To je jeden z dôvodov, prečo je tak dôležité dávať si pozor na pády (a preto sa dôrazne odporúča, aby tehotné ženy dávali v autobuse prednosť). Aby sme telo v tejto zmenenej podobe nejako podržali, začneme sa prirodzene inak pohybovať, mení sa naša chôdza a spôsob, akým kladieme nohy. Ako hovorí fyzioterapeutka Milica McDowellová, nechodíme od päty k špičke, ale hlavný dôraz kladieme na prednú časť chodidla.
Kombinácia dodatočnej hmotnosti a pôsobenia hormónu nazývaného relaxín spôsobuje, že klenby chodidiel sa predlžujú, rozširujú a splošťujú. Tehotenstvo často prináša aj problém hallux valgus, ktorý sa môžete (a dokonca by ste sa mali) pokúsiť vyrovnať, ale prsty sa nikdy nevrátia do pôvodnej podoby.
Mnohé tehotné ženy a ženy po pôrode si preto všimnú, že ich nohy sú o jednu alebo dokonca o dve veľkosti väčšie. V niektorých prípadoch je táto zmena dočasná, v iných trvalá.
Možno sa vyhnúť zmenám chodidla?
Problém zväčšovania chodidiel počas tehotenstva a po ňom závisí od mnohých faktorov vrátane množstva hormónov a ich vplyvu na jednotlivca, životného štýlu, hmotnosti, stravy atď. Stále chýba presný výskum, ktorý by jasne stanovil, čo robiť, aby sa tomu predišlo. Odborníci však tvrdia, že počas tehotenstva sa oplatí klásť „osobitný dôraz“ na nohy. Akým spôsobom? Odporúčajú:
– časté zdvíhanie nôh nad výšku srdca,
– používať kompresné ponožky, ktoré siahajú nad kolená,
– pravidelný strečing,
– miernu, ale pravidelnú fyzickú aktivitu,
– vhodnú stravu vrátane nízkeho príjmu soli.
Odborníci venujú osobitnú pozornosť aj obuvi, ktorú nosíme. Mali by mať správnu veľkosť a tvar. „Ak vás tlačia na prstoch, nie sú to dobré topánky,“ – povedal McDowellová. Zmenili sa počas tehotenstva aj vaše nohy?
Redakcia vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Babičky vyrábali cibuľový sirup, mladé gazdinky oxymel. Táto zmes zametie s prechladnutím
Hovorí sa, že je to „bylina nesmrteľnosti“. Na Slovensku o nej takmer nikto nepočul
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.