27.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Iva Vagnerova).
Charakteristickým znakom tisu je jeho bujná veľkosť a intenzívne zelené ihličie počas celého roka. Najčastejšie sa vyskytuje v parkoch, kde na jeseň potešia aj malé červené plody, ktoré sú potravou pre vtáky, ale nebezpečné pre ľudí. Tis nerastie bujne, ale ak uvažujete o tesnom živom plote, je to ideálna rastlina. Zostáva len spoznať podmienky rastu tisu a počkať, kým vytvorí bariéru proti zvedavým pohľadom susedov.
Tis nielen do parkov
Tis je rozmerný strom, ktorý môže dosiahnuť výšku až 20 metrov, ale nájdete aj druhy, ktoré sú podstatne menšie a potom nepresahujú maximálne dva metre. Je síce pravda, že najčastejšie sa vyskytuje v parkoch, ale neexistujú žiadne kontraindikácie na to, aby sa pestoval v domácej záhrade. Zvyčajne sa s ním zaobchádza ako so solitérom a rastie „divoko“, hoci mnohých majiteľov pozemkov láka jeho efektný rez, ktorý tisu neškodí.
- Milovníci vždyzelených kríkov túto rastlinu veľmi oceňujú, pretože žiarivé zelené farby sú v záhrade prítomné po celý rok.
- Tis môže byť dobrodružnou alternatívou k tuji, pretože sa výborne hodí aj na živý plot.
- Nevyžaduje si veľkú údržbu, výborne znáša tvarovanie, je dlhoveký (na jednom mieste môže rásť aj niekoľko sto rokov) a skvele vyzerá, keď kvitne a rodí.
Samozrejme, má aj jednu nevýhodu: nie je to rastlina pre netrpezlivých, pretože mladé exempláre vyrastú približne o pár centimetrov ročne, zatiaľ čo staršie exempláre zväčšujú svoju výšku a šírku o niekoľko centimetrov.
Podmienky pre tis? Čo je potrebné splniť?
Úspešné pestovanie tisu v záhrade? Musíte si vybrať správne miesto.
- Odborníci zvyčajne upozorňujú, že rastlina uprednostňuje mierne zatienené miesta a práve tam bude vyzerať najpôsobivejšie.
Samozrejme, viac slnka tisu neškodí, ale nikdy si nemôžete byť istí, že tam bude v plnej kráse. Aby váš exemplár rastúci jednotlivo alebo v rade bol skutočne dlhoveký, musíte sa postarať o správnu pôdu.
Kedy vysádzať tisy? Načasovanie je kľúčové
Samotná výsadba tisov nie je žiadna veľká filozofia, ale je užitočné poznať vhodné termíny, ktoré umožňujú rast koreňového balu.
- Odrezky, ktoré sa vykopávajú priamo zo zeme, sa môžu vysádzať až v lete, prípadne v októbri.
- Inak je to s tismi, ktoré sa predávajú v nádobách, pretože sa môžu umiestniť do zeme počas celého roka, dokonca aj v zime.
Výnimkou je zamrznutá pôda. Vtedy výsadba tisov jednoducho nie je možná.
Starostlivosť o tis krok za krokom
Snívate o pevnom tisovom živom plote? Treba sa o nich riadne starať! Našťastie starostlivosť nie je zložitá.
- Jednu vec si treba zapamätať: tisy treba zalievať.
Našťastie len vtedy, keď je pôda suchá. Dávku vody treba upraviť tak, aby bol substrát len vlhký. Samozrejme, počas sucha treba túto starostlivosť zintenzívniť. A čo hnojenie?
- Tu sa dobre osvedčili viaczložkové prípravky, ktoré by sa mali dávkovať v tekutej forme raz mesačne od jari do začiatku leta.
Tisy veľmi dobre znášajú tvarovanie a strihanie, takže tieto bujné kríky môžeme ľubovoľne skracovať podľa našich potrieb.
- Tento postup je zase najlepšie vykonávať na jar, keď teploty začnú trvalo prekračovať 0 stupňov Celzia.
Stojí za to vedieť, že bezprostredne po prerezávaní možno tisy prihnojiť, čo im umožní regeneráciu a stimuláciu kríkov.
Vysádzate vo svojej záhrade tisy? Tu sú informácie, ktoré potrebujete vedieť
Ukazuje sa, že tisy nie sú pre každého. Prečo?
- Na vine sú taxíny alebo jedovaté látky.
Tie sa nachádzajú nielen v zelených častiach tisov, ale aj v plodoch a semenách. Na to treba myslieť, keď máme doma malé deti aj domáce zvieratá.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vysaďte ho v októbri a v zime ozdobí záhradu farbami. Ideálny na živý plot
Vysaďte tieto rastliny do svojej záhrady. Ochránia vás pred smogom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.