26.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Milanchikov Sergey).
Na slovenských stoloch kedysi kraľovalo husacie mäso. Jedlo sa takmer celú zimu. Dnes sa naň zabúda, čo je škoda – je to zďaleka najzdravšia hydina. Napriek vyššej kalorickej hodnote sa ho oplatí zaradiť do jedálnička. Obsahuje najlepšie stráviteľné bielkoviny a je cenným zdrojom nenasýtených kyselín. Odporúča sa najmä pre malé deti a starších ľudí.
Prečo sa oplatí jesť husacie mäso?
„Ak hus o Martinovi už po ľade chodí, zas okolo Vianoc sa v kaluži brodí.(11. novembra)“ – toto slovenské príslovie najlepšie ilustruje tradíciu konzumácie tohto mäsa.
Husacie hody majú korene hlboko v stredoveku, kedy sa v našich krajinách oslavoval koniec poľnohospodárskej sezóny. V minulosti sa hus chovala nielen pre mäso, ale aj pre perie, ktoré bolo dôležitou súčasťou hospodárstva. Jesenné obdobie bolo ideálnym časom na prípravu husí, pretože po lete boli vtáky prirodzene vykŕmené. Mnoho historických prameňov spomína tradíciu spojenú so sviatkom svätého Martina, ktorý sa slávi 11. novembra. Podľa legendy, práve husí gagot prezradil, kde sa skrýval svätý Martin, keď sa chcel vyhnúť svojmu zvoleniu za biskupa. Na počesť tohto svätca sa začali na Martina servírovať husacie hody, čo sa stalo symbolom hojnosti a prosperity.
Husa obsahuje najviac bielkovín zo všetkých druhov mäsa a je pre naše telo 100 % stráviteľná. Okrem toho má priaznivý pomer nasýtených a nenasýtených mastných kyselín. Husa je tiež bohatým zdrojom vitamínov (A, E a vitamíny skupiny B) a minerálnych látok, najmä železa, zinku, draslíka, fosforu a horčíka. Okrem toho sa husi nechovajú priemyselne, takže sú menej náchylné na choroby a liečbu antibiotikami.
Zdravotné vlastnosti husacieho mäsa
Husacie mäso sa nie nadarmo nazýva najzdravším mäsom. Je ideálnou voľbou pre „kardiakov“ – zdravé tuky znižujú hladinu zlého cholesterolu a znižujú riziko aterosklerózy. Husacie mäso sa odporúča na prevenciu a kontrolu anémie (obsahuje viac železa ako bravčové a hovädzie mäso). Je nielen sýte, ale aj veľmi výživné – dodáva energiu a podporuje činnosť mozgu. Akoby to nestačilo, husacie mäso sa považuje za afrodiziakum.
Ako najlepšie jesť hus?
Husa sa dá jesť mnohými spôsobmi. Najobľúbenejšia je pečená hus vcelku, plnená jablkami a ochutená majoránom a rascou. Husací vývar je mastný, ale chutný a výživný. Vyskúšať by ste mali aj chutné pečené alebo dusené prsia. Je dôležité si uvedomiť, že koža je najkalorickejšou časťou. Ľudia, ktorí držia diétu, by si mali vyberať mäso z mladých husí (je menej tučné) a jesť prsia bez kože.
Recept na šťavnaté husacie prsia pečené v rúre
Husacie prsia pečené v rúre môžu byť nielen aromatické, ale aj mimoriadne šťavnaté. Stačí použiť niekoľko osvedčených postupov. Prsia namočte na niekoľko hodín do osolenej vody. Po osušení mäso nakrájajte nožom v tvare mriežky tak, aby ste neporušili svaly. To umožní, aby marináda prenikla do vnútra pŕs.
Prísady na marinádu:
- 3 PL citrónovej šťavy
- 2 PL medu
- 1 čajová lyžička sladkej papriky
- 1 čajová lyžička soli
- 3 čajové lyžičky tymiánu
- 2 strúčiky cesnaku (pretlačené cez lis).
Všetky prísady jednoducho zmiešajte a potom ich votrite do mäsa, ktoré nechajte zakryté cez noc v chladničke. Najlepšie je vybrať prsia hodinu pred pečením. Mäso môžeme uložiť do rúry na vrstvu tenko nakrájaných jabĺk. Kľúčom k úspechu je dlhšie pečenie mäsa pri nižšej teplote – 60 minút pri 170 stupňoch Celzia. Ku koncu môžete teplotu zvýšiť na 190 stupňov, aby mäso zhnedlo.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Bedle nemusíte namáčať do mlieka. Pridajte túto prísadu a budú mäkké a chrumkavé!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.