Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Ekológia, Záhrada,

Humusová pôda – pre ktoré rastliny je vhodná? Vlastnosti a výhody používania humusovej zeminy

28.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Antonio Gravante). Humus je jednou z najdôležitejších zložiek zdravej a úrodnej pôdy. Zohráva kľúčovú úlohu pri pestovaní rastlín – zlepšuje štruktúru pôdy, zvyšuje jej...

28.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Antonio Gravante).

Humus je jednou z najdôležitejších zložiek zdravej a úrodnej pôdy. Zohráva kľúčovú úlohu pri pestovaní rastlín – zlepšuje štruktúru pôdy, zvyšuje jej schopnosť zadržiavať vodu a poskytuje základné živiny. Čo sa oplatí vedieť o humuse?

Aké má výhody humusová pôda a pre ktoré rastliny je vhodná?
Foto: shutterstock/Antonio Gravante

Čo je humusová pôda? Je to vrchná vrstva pôdy bohatá na živiny, ktorá vzniká rozkladom organických látok, ako sú listy, konáre a iné zvyšky rastlín. Tomuto procesu napomáhajú mikroorganizmy, baktérie a dážďovky, ktoré rozkladajú organickú hmotu na jednoduchšie chemické zlúčeniny.

Ako vzniká humusová pôda?

  • Humusová pôda vzniká zložitým procesom, ktorý je iniciovaný vhodnými podmienkami a podporovaný mnohými javmi.

V akých fázach prebieha?

  • Rozklad organickej hmotyproces sa začína rozkladom rastlinných a živočíšnych zvyškov, ako sú listy, konáre, tráva, zvyšky jedla a iný organický odpad. Tieto materiály rozkladajú mikroorganizmy, ako sú baktérie a huby, ktoré ich premieňajú na jednoduchšie chemické zlúčeniny.
  • Úloha mikroorganizmovmikroorganizmy zohrávajú kľúčovú úlohu v procese tvorby humusu. Baktérie a huby rozkladajú organické látky na menšie molekuly, ktoré rastliny ľahšie absorbujú. Pri tomto procese vznikajú aj organické kyseliny, ktoré pomáhajú ďalej rozkladať hmotu.
  • Dážďovky a iné pôdne organizmy k tvorbe humusu prispievajú aj dážďovky a iné pôdne organizmy. Dážďovky spracúvajú organické látky vo svojom tráviacom systéme. Ich trus, nazývaný koprolity, je bohatý na živiny a je dôležitou zložkou humusu. Koprolity sú hodnotné a bezpečné prírodné hnojivo, ktoré nájdete v mnohých obchodoch pod názvom biohumus alebo vermikompost.

Proces tvorby humusu môže trvať niekoľko mesiacov až niekoľko rokov. V chladnejšom podnebí alebo v pôde chudobnej na mikroorganizmy bude pomalší.

Pre ktoré rastliny možno humus použiť?

  • Humus je úplne bezpečný a organický, takže ho možno použiť ako hnojivo pre väčšinu rastlín.

Môžete ho použiť pre okrasné aj hospodárske druhy na zlepšenie ich vzhľadu a dosiahnutie bohatých výnosov. Pre ktoré rastliny sa oplatí používať humus?

  • Kvetyhumus je skvelý pre kvety, ako sú ruže, tulipány, ľalie a iné kvitnúce rastliny. Zlepšuje štruktúru pôdy, čo umožňuje lepší rozvoj koreňov a zvyšuje schopnosť pôdy zadržiavať vodu. V dôsledku toho sa rastliny odvďačia krásnym a zdravým vzhľadom.
  • Kríkyokrasným kríkom, ako sú hortenzie, azalky a rododendrony, humus tiež prospieva. Pôda bohatá na živiny podporuje ich bujný rast a bohaté kvitnutie.
  • Zeleninahumus prospieva najmä zelenine, ako sú paradajky, mrkva, šalát, kapusta a iné. Zlepšuje štruktúru pôdy, vďaka čomu majú korene ľahší prístup k vode a živinám, čo sa prejavuje v zdravšej a bohatšej úrode.
  • Ovocieovocné stromy – jablone, hrušky, slivky a broskyne – a ovocné kríky, ako sú maliny, jahody a čučoriedky, budú tiež profitovať z aplikácie humusu. Pôda bohatá na živiny podporuje ich rast a plodenie.
  • Bylinky bazalka, mäta, rozmarín alebo tymián – rastú lepšie v pôde obohatenej humusom a sú vďaka tomu zdravšie a silnejšie.
Stromyokrasné stromy, ako sú magnólie, javory a duby, možno tiež podporiť humusom.
Foto: shutterstock/Nataliia Zhekova

Humusová pôda – výhody použitia

Používanie humusu pri pestovaní rastlín má množstvo výhod, ktoré ovplyvňujú zdravie pôdy a rastlín.

  • Zlepšenie štruktúry pôdyhumus výrazne zlepšuje štruktúru pôdy, čo prispieva k zdravému rastu rastlín. Vďaka humusu sa pôda stáva pórovitejšou a korene majú ľahší prístup k vzduchu a vode.
  • Zlepšenie zadržiavania vodyjednou z najdôležitejších výhod humusu je jeho schopnosť zadržiavať vodu. Humus pôsobí ako špongia, ktorá absorbuje vodu a postupne ju uvoľňuje. To je pre rastliny veľmi prospešné, najmä počas období sucha.
  • Obohatenie o živinyhumus je bohatý aj na pre rastliny dôležité živiny, ako sú dusík, fosfor, draslík, horčík a vápnik. Tieto živiny sa postupne uvoľňujú do pôdy, čo umožňuje rastlinám rásť zdravšie a produkovať bohatšiu úrodu.
  • Dlhodobé výhody pre zdravie rastlín a úrodurastliny pestované v pôde bohatej na humus sú odolnejšie voči chorobám a škodcom, vďaka čomu sa nemusia používať chemické pesticídy. Výnosy takýchto rastlín bývajú tiež kvalitnejšie.
  • Ekológiahumus používaný ako hnojivo je ekologický a nemá negatívny vplyv na životné prostredie. Jemne vyživuje rastliny a spôsobuje, že rastú zdravé a silné, a nie – ako je to často v prípade chemických hnojív – veľké, ale umelo nafúknuté a slabé.

Humus je skvelý pre rast a vývoj všetkých záhradných rastlín. Môžete ho bez obáv použiť pri pestovaní plodín, aby ste zvýšili úrodu zeleniny.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Nezabudnite na toto ošetrenie na jeseň. Maliny budú mať veľa plodov

Nielen hnojenie. Čučoriedky na jeseň potrebujú ešte jedno ošetrenie


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Kam vyhodiť konzervy z rýb? Mnohí ich hádžu do nesprávneho kontajnera. Mali by ísť len sem

06.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/aomas). V našich kuchyniach sa často objavujú kovové obaly. Najmä medzi milovníkmi konzerv a morských pochúťok. A hoci poznáme…

Potrite si okno auta cibuľou. Efekt vás ohromí

5.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Kim Kuperkova). Zima je obdobím, keď vodiči čelia rôznym výzvam pri rannej príprave na jazdu. Zamrznuté okná, zámky alebo…

Namiesto sódy ju vylejte do umývadla. Odtok sa okamžite vyčistí. Jednoduchý a účinný trik!

5.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Igal Vaisman). V našich kuchyniach často dochádza k situáciám, keď drez prestáva plniť svoju funkciu a voda odteká alarmujúco…

Ak to neurobíte s oknami, budete celú zimu mrznúť. Zaberie to len pár minút

5.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/brizmaker). Naše okná majú často rôzne režimy, ktoré môžeme meniť podľa ročného obdobia. Je to pohodlné a užitočné, pokiaľ…

Vaša papraď hnedne a usychá? Táto domáca výživa jej vráti sviežu zelenú farbu

05.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Berna Namoglu). Chradne a hnedne vaša papraď? Ak vaša rastlina mení farbu, má nezvyčajné škvrny na listoch alebo jej…

Auto Trendy

Mráz a zábudlivosť vás stoja peniaze: Čomu sa v zime vyhnúť?

6.1.2025 Redakcia Auto trendy - Zima nám často prináša nepríjemnosti v podobe zamrznutých okien či vybitých batérií. Existuje však ešte jedno riziko, o ktorom mnohí vodiči netušia – veci, ktoré…

Motorka po zime neštartuje? Vieme, čo s tým!

6.1.2025 Redakcia Auto trendy - Zima sa pominie, cesty nás budú opäť lákať na jazdu, no váš motocykel alebo skúter odmieta spolupracovať? Nemusíte hneď panikáriť! Poradíme vám, čo skontrolovať, skôr…

Z Bratislavy do Košíc za hodinu? 450 km/h na koľajniciach, predstavili vlak budúcnosti

6.1.2025 Redakcia Auto trendy - Čína opäť šokuje svet. Predstavila revolučný vysokorýchlostný vlak CR450, ktorý dokáže prekonať aj legendárne Bugatti Chiron. S maximálnou rýchlosťou 450 kilometrov za hodinu sa stane…

POZOR: Parkovanie na chodníku v roku 2025 - Všetko sa mení!

6.1.2025 Redakcia Auto trendy - Nové pravidlá parkovania na chodníkoch prinášajú revolúciu v slovenských mestách. Od začiatku roka 2025 platí prísny zákaz, ktorý sa týka všetkých vodičov bez výnimky. Pokuty…

Šetríte na palive? Váš motor a peňaženka trpia viac, ako si myslíte!

6.1.2025 Redakcia Auto trendy - Snaha o úsporu paliva môže mať nečakané a drahé následky. Mnohí motoristi sa snažia jazdiť „úsporne“, no pritom si neuvedomujú, že ich vozidlo za to…

Mechanici odhalili pravdu: Týmto autám sa radšej vyhnite!

5.1.2025 Redakcia Auto trendy - Mechanici prezradili, ktoré automobily sú najjednoduchšie na opravu a ktoré naopak spôsobujú problémy. Aké značky majú podľa odborníkov najlepšie konštrukcie a na ktoré by ste…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov