29.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/LN team).
Počas jesenného obdobia počasie prospieva infekciám aj oslabenej imunite. Vtedy je vhodné obrátiť sa na prírodné metódy na posilnenie organizmu. V prípade prechladnutia a kašľa môže byť skvelou podporou islandský lišajník. Je známy svojimi protizápalovými a regeneračnými vlastnosťami. Zlepšenie imunity však nie je jediným prínosom jeho konzumácie. Aké vlastnosti má lišajník a kedy sa ho oplatí užívať?
Islandský lišajník – vlastnosti. Používa sa v bylinnej medicíne už roky
Napriek svojmu špecifickému názvu islandský lišajník (známy aj ako pľuzgierka islandská) nepochádza výlučne z Islandu, hoci aj tam je mimoriadne známy. Rastie na kyslých, vlhkých pôdach v chladných oblastiach, v blízkosti lesov, vresovísk aj mokradí.
Islandský lišajník má mnoho zdraviu prospešných vlastností. Zistilo sa to už v 19. storočí. To viedlo k jeho rozšírenému používaniu v bylinnej medicíne. Jeho liečivé vlastnosti sú okrem iného spôsobené prítomnosťou zlúčenín. Sú nimi napríklad aj:
- polysacharidy
- vitamíny skupiny B
- kyselina listová
- kyselina glukurónová
- minerálne soli (vrátane jódu, medi, zinku)
Vďaka obsahu týchto látok islandský lišajník:
- Má protizápalové, antivírusové a antibakteriálne účinky.
- Podporuje hojenie rán a poškodených tkanív.
- Posilňuje aj imunitný systém v boji proti infekciám.
- Má antioxidačné vlastnosti. Tie pomáhajú v boji proti voľným radikálom. Tým potom spomaľujú aj proces starnutia
- Reguluje tráviaci systém, podporuje trávenie a vstrebávanie živín.
Kedy je vhodné použiť islandský lišajník? Nielen počas chladného počasia
Islandský lišajník sa odporúča najmä na liečbu dýchacích problémov.
- Má zvlhčujúci a upokojíci účinok na sliznicu. Vďaka tomu účinne zmierňuje kašeľ, chrapot, ako aj podráždenie hrdla a hrtana. Často sa používa aj pri bronchitíde, astme alebo zápale pľúc. Sirupy z islandského lišajníka sú dostupné v lekárňach. Sú obľúbeným liekom na suchý kašeľ. Pomáhajú napríklad pri odkašliavaní a odstraňujú zápal v dýchacích cestách.
- Okrem toho islandský lišajník podporuje tráviaci systém a poskytuje úľavu pri zápaloch žalúdka a čriev.
- Zmierňuje tiež zvracanie, znižuje príznaky nevoľnosti a reguluje chuť do jedla.
- V niektorých prípadoch sa používa ako podporný prostriedok pri liečbe ochorení štítnej žľazy a pri prevencii rakoviny.
- Pozoruhodné sú potom aj jeho regeneračné vlastnosti. Urýchľuje hojenie rán, popálenín, zmierňuje príznaky psoriázy a iných kožných ochorení. Pomôže napríklad aj pri vredoch a vyrážkach.
Ako používať islandský lišajník? K dispozícii v mnohých rôznych formách
Na trhu sú dostupné rôzne formy doplnkov stravy s obsahom islandského lišajníka.
- Najobľúbenejšie sú sirupy proti kašľu. Tie zvlhčujú hrdlo, uľahčujú odkašliavanie a odstraňujú baktérie zodpovedné za infekcie.
- Z islandského lišajníka si môžeme uvariť aj domáci nálev.
- Pre tých, ktorí nemajú radi tekuté prípravky, sú k dispozícii tablety a pastilky. Pomáhajú tiež zmierniť príznaky podráždeného hrdla. Je to výborné riešenie aj pre fajčiarov. Ich sliznica hrdla je vystavená negatívnym účinkom tabakového dymu.
Kedy byť opatrný? Títo ľudia by mali byť obzvlášť opatrní
Islandský lišajník sa považuje za bezpečný doplnok. Nespôsobuje alergické reakcie. Dokonca nie je ani toxický. Je možné si z neho doma pripraviť nálev. Dobre funguje aj ako obklad na kožné ochorenia.
- Ľudia s autoimunitnými ochoreniami, žalúdočnými vredmi alebo tí, ktorí užívajú protizápalové lieky, by sa však mali pred jeho použitím poradiť aj s lekárom.
- Aj tehotné ženy by mali byť opatrné. S jeho konzumáciou by nemali začať bez odborného poradenstva.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.