30.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/IRINA CHETVERIKOVA).
Begónie sú rastliny, ktoré sú pre mnohých ľudí nenahraditeľnou ozdobou záhrady alebo balkóna. Potešia svojimi farebnými kvetmi, ktoré zdobia okolie od jari až do neskorej jesene. Dobrou správou je, že každý milovník tejto krásnej rastliny sa môže v budúcej sezóne tešiť z bezplatných sadeníc. Stačí, ak begónie riadne zazimujú. Pozrite sa, ako a kedy to urobiť.
Zazimovanie begónií má mnoho výhod. Navyše, ak vieme, ako na to, nie je to zložitý postup. Musíme však mať na pamäti niekoľko dôležitých detailov, ktoré nám umožnia tešiť sa z bohatého kvitnutia týchto rastlín už na jar. Navrhujeme, ako vykonať prezimovanie begónií a na čo treba pri tomto postupe myslieť, aby hľuzy bezpečne prežili chladné mesiace.
Prečo zazimovať begónie?
- Begónie sa považujú za jednu z najkrajších okrasných rastlín.
Nájdeme ich na našich balkónoch, terasách alebo v záhradách, kde od jari do neskorej jesene potešia naše oči svojimi sviežimi farebnými kvetmi.
Dobrou správou je, že begónie sa dajú prezimovať.
- Je to trvalka, takže jej hľuzy môžu prežiť zimu a na jar opäť zakvitnúť.
Takto sa budeme môcť opäť tešiť nielen z krásy kvetov, ale budeme si môcť uchovať aj špeciálne exempláre, ktoré bohato kvitli v minulej sezóne. Ušetríme tým aj peniaze, pretože nemusíme kupovať nové odrezky.
Skôr ako pristúpime k tomuto postupu, musíme však vedieť, že nie všetky begónie sú vhodné na zazimovanie. Medzi najobľúbenejšie odrody, ktoré môžeme zazimovať, patria rastliny ako napr:
- begónia vždykvitnúca,
- begónia hľuznatá,
- begónia koralová.
Kedy začať zazimovať begónie? Teraz je najlepší čas
Begónie by sa mali zazimovať po prvých mrazoch.
- Najlepší čas na to je koniec októbra alebo začiatok novembra, keď už listy začnú usychať a rastlina sa začne pripravovať na zimný spánok.
Keďže begónie neznášajú mráz, mali by sme konať rýchlo, aby sme nepoškodili hľuzy.
- Na začiatok by sme mali rastlinu opatrne vykopať.
Malo by sa to urobiť tak, aby sa nepoškodili hľuzy.
- Vykopávajte ich s celým koreňovým balom.
- Potom po vykopaní begónie zo zeme umiestnite na niekoľko dní na suché miesto, aby listy a stonky mohli úplne vyschnúť.
- Ďalším krokom je odstránenie vysušených častí rastliny a jemné očistenie hľúz od pôdy a starých koreňov.
Zazimovanie begónií metódou 5:18 – čo to znamená?
Po dokončení tohto postupu môžeme prejsť k zazimovaniu begónií. Najlepší spôsob, ako to urobiť, sa nazýva metóda 5:18, ktorá je založená na uskladnení hľúz v dvoch fázach. Tu sú:
Prvá fáza
5 stupňov Celzia – trvá od novembra do februára
- Vtedy sa hľuzy skladujú pri teplote 5 stupňov Celzia.
Na zabezpečenie týchto podmienok je najlepšie umiestniť ich do tmavej a suchej pivnice alebo garáže. Teplota vo vybranej miestnosti nikdy nesmie klesnúť pod nulu.
- Hľuzy by sa mali uložiť do debničiek a zľahka ich prikryť pieskom alebo rašelinou, aby sa zabránilo ich vysychaniu.
Druhá fáza
18 stupňov Celzia – začína sa vo februári, keď začneme hľuzy begónie forsírovať
- Mali by byť umiestnené na svetlom mieste s teplotou približne 18 stupňov Celzia.
V týchto podmienkach začnú pomaly klíčiť.
- Je mimoriadne dôležité umiestniť hľuzy púčikmi nahor.
Odporúča sa tiež prikryť ich zmesou rašeliny a piesku, aby mali vhodné podmienky na rast.
Ak však nemáte priestor na takéto uskladnenie hľúz, môžete sa rozhodnúť pre ich zazimovanie v kvetináčoch. V tomto prípade by sme mali rastliny premiestniť do svetlej a chladnej miestnosti a obmedziť zalievanie.
- Je dôležité, aby begónia mala počas tohto obdobia prístup k svetlu, ale zároveň by nemala byť vystavená vysokým teplotám, ktoré by mohli viesť k predčasnému rastu výhonkov.
Na čo si dať pozor pri zazimovaní begónií?
Pri rozhodovaní o zazimovaní begónií si však musíme uvedomiť, že to nie je vždy také jednoduché. Ukazuje sa totiž, že tento postup môže spôsobiť určité ťažkosti. Medzi najčastejšie problémy pri zazimovaní begónií môžeme spomenúť:
- Škodcovia – počas zazimovania môžu hľuzy napadnúť vošky alebo roztočce. Preto sa oplatí pravidelne kontrolovať ich stav a v prípade problémov použiť prípravky na ochranu rastlín, napr. škoricu.
- Plesne a hniloby – ak sa hľuzy skladujú v príliš vlhkých podmienkach, môžu na nich vzniknúť plesne. Mali by sme preto zabezpečiť, aby miesto na zazimovanie begónií bolo suché.
- Poškodenie – často dochádza k mechanickému poškodeniu, keď sa hľuzy príliš silno čistia od pôdy. Tým sa výrazne zvyšuje riziko ich hniloby.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Begónie chradnú a zle kvitnú? Zalejte ich výživným odvarom a vytvoria nové listy a púčiky
Begónie na balkón? Budú perfektne fungovať pod jednou podmienkou!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.