29.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Fuss Sergey).
Začína sa sezóna hurmi kaki, známych aj ako „božské ovocie“. Táto exotická pochúťka je skutočnou pokladnicou vitamínov a minerálov, ktoré môžu priniesť mnoho prospešných látok pre naše zdravie. Bližšie sa pozrieme na to, čo je hurmi kaki a ako čo najlepšie využiť jeho výnimočné vlastnosti.
Hurmi kaki: čo je to za ovocie?
Hurmi kaki (Diospyros L.) je exotické ovocie pochádzajúce z východnej Ázie, kde sa už po stáročia teší veľkej úcte pre svoju chuť a zdraviu prospešné vlastnosti. Názov rastliny, odvodený z gréčtiny, znamená „božský oheň“ a priamo odkazuje na jej intenzívnu farbu a výnimočné zdravotné vlastnosti. Pestuje sa najmä v Číne, Kórei a Japonsku, ale získava si obľubu aj v Európe a Spojených štátoch, kde je jej sezóna hlavne na jeseň a v zime. Hurmi kaki sa vyznačuje intenzívnou oranžovou, sýta farbou, ktorá priťahuje pozornosť, a sladkou, medovou chuťou pripomínajúcou kombináciu marhúľ a broskýň.
Hurmi kaki pochádza zo stromov Ebenovníka rajčiakového (Diospyros kaki). Strom môže dosiahnuť výšku až 10 metrov a v čínskej kultúre symbolizuje dlhovekosť a harmóniu. V Japonsku sa persimón niekedy dáva ako darček na vyjadrenie želania zdravia a prosperity. Ovocie je dostupné v niekoľkých odrodách – najobľúbenejšia je odroda Hachiya persimmon, ktorá je mäkká, krémová a pripomína želé, a odroda Fuyu, ktorá je tvrdšia a pevnejšia a je vhodná na krájanie a konzumáciu v surovom stave. Zrelé persimóny Hachiya sú veľmi sladké, zatiaľ čo nezrelé plody môžu byť trpkej chuti kvôli vysokému obsahu trieslovín, ktorý je spôsobený ich úlohou pri ochrane rastliny pred škodcami.
Z výživového hľadiska je dužina peršmekov skutočným bohatstvom vitamínov a minerálov. Ovocie poskytuje veľké množstvo vitamínu A, ktorý podporuje zdravie očí, a vitamínu C, ktorý je dôležitý pre imunitu a boj proti oxidačnému stresu. Persimmony obsahujú aj vitamíny skupiny B, draslík, fosfor a horčík, ktoré podporujú správnu činnosť svalov, srdca a nervového systému. Vláknina obsiahnutá v persimóne upravuje trávenie, čo je dôležité najmä pre ľudí s črevnými problémami, pretože pomáha zlepšiť peristaltiku čriev a pravidelnosť vyprázdňovania.
Ako čo najlepšie využiť „božské ovocie“?
Ak chcete naplno oceniť chuť a zdravotné účinky hurmi kaki, oplatí sa ho jesť surový, keď je zrelý, šťavnatý a plný vône. Najjednoduchší spôsob konzumácie je nakrájať ho na kúsky alebo plátky, podobne ako jablko, ale v prípade mäkších odrôd je najlepšou metódou vydlabávanie dužiny lyžicou. Pridaním hurmi kaki do ovocných šalátov, koktailov alebo dezertov obohatíte svoj každodenný jedálniček o chuťové tóny, vitamíny a minerály, ktoré sa v iných produktoch dostupných na Slovensku ťažko hľadajú.
Toto jedinečné ovocie je vhodné aj do suchých jedál, kde jeho prirodzená sladkosť dokonale vyváži pikantné, slané alebo kyslé chute. V šalátoch ho možno kombinovať s rukolou, syrom feta alebo orechmi a vytvárať tak neobvyklé a rozmanité chuťové kombinácie, ktoré majú bohatú výživovú hodnotu a zároveň sú zaujímavé pre chuťové bunky. V ázijskej kuchyni sa hurmi kaki často používa do omáčok a mäsových jedál, čo dokazuje jeho všestrannosť – výborne obohacuje chuť hydiny, bravčového mäsa alebo kačacieho mäsa a dodáva jedlám exotickú a hlbokú arómu.
Tí, ktorí si chcú uchovať chuť hurmi kaki dlhšie, môžu použiť niekoľko osvedčených spôsobov spracovania. Jednou z obľúbených metód je sušenie, pri ktorom vzniká pochúťka plná prírodných cukrov, ktorá si dlho zachováva svoju sviežosť a chuť. Hurmi kaki sa dá spracovať aj na džemy, marmelády alebo želé, ktoré sa výborne hodia k chlebu, palacinkám alebo ovseným vločkám a predstavujú zaujímavú alternatívu k tradičným slovenským konzervám. Okrem toho je hurmi kaki vynikajúci ako prísada do pečiva, ako sú koláče, bábovky alebo keksíky, ktoré obohatí o exotickú chuť a príjemnú prírodnú sladkosť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Najlepšie zemiakové placky na svete. Mama do nich pridáva tajnú prísadu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.