31.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ahanov Michael).
Na jeseň mnohí majitelia tují s obavami sledujú, ako ich kríky začínajú strácať svoju intenzívnu zelenú farbu. Tento problém môže byť spôsobený chybami v starostlivosti, ktoré sa dajú ľahko napraviť a navrátiť rastlinám zdravý vzhľad. Poradíme vám, čo robiť, aby boli vaše tuje zelené a zdravé po celý rok.
Tuja je obľúbený ihličnatý ker z čeľade cyprusovitých. Je vždyzelený, čo znamená, že si zachováva ihličie počas celého roka. Tuje sa často vysádzajú v záhradách, parkoch a na pozemkoch kvôli ich dekoratívnemu vzhľadu a jednoduchému pestovaniu. Ak chcete, aby zostali zelené po celý rok, musíte sa o nich správne starať.
Ako sa starať o tuje? Základné zásady starostlivosti
- Tuje potrebujú pravidelnú zálievku, najmä v prvých rokoch po výsadbe.
V zime, keď pôda zamrzne, môžu trpieť nedostatkom vody, čo podporuje ich hnednutie.
- Pred zimou, v novembri, sa odporúča ich výdatne zaliať, aby sa zabránilo fyziologickému suchu.
- Okrem toho by mala byť pôda okolo tují chránená vrstvou mulča (napr. borovicovou kôrou).
Tá udrží vlhkosť v pôde a ochráni rastliny pred náhlymi výkyvmi teplôt. Mulčovanie je dôležité najmä v zime, keď môžu byť korene vystavené mrazu.
- Na jar a v lete potrebujú tuje hnojivá bohaté na dusík, ale pred zimou sa oplatí použiť draselné hnojivá, ktoré rastlinám pomôžu odolávať nízkym teplotám.
Dusík stimuluje rast, ale zvyšuje riziko mrazu, preto je lepšie sa mu na jeseň vyhnúť. Silný zimný vietor vysušuje ihličie tují, čo tiež spôsobuje ich zhnednutie. Z tohto dôvodu by bolo dobré chrániť rastliny agrofóliou alebo ich zasadiť na miesto chránené pred vetrom.
Prečo tuje na jeseň hnednú?
Jesenné hnednutie tují môže mať rôzne príčiny, ktoré často bývajú spôsobené zanedbanou starostlivosťou alebo zlými podmienkami pestovania. Medzi najčastejšie príčiny patria:
- mráz – mladé tuje sú obzvlášť citlivé na mráz. Príznakom omrznutia je zhnednutie koncov konárov, ktoré môže prerásť do trvalého poškodenia ihlíc. Aby ste predišli týmto problémom, zabaľte rastliny na zimu do vlny a vyhnite sa hnojeniu dusíkom koncom leta.
- hubové ochorenia – huby ako Phytophthora alebo Alternaria spôsobujú žltnutie a hnednutie ihlíc. Môžete proti nim bojovať používaním vhodných fungicídov a pravidelným odstraňovaním odumretých častí rastlín.
- škodcovia – tuje môžu byť napadnuté škodcami, ako sú roztočce a listové múčnatky, ktoré vysávajú šťavu z ihlíc a spôsobujú ich odumieranie. Je dobré používať prípravky na ochranu rastlín a zabezpečiť správne zavlažovanie a hnojenie, aby sa rastliny posilnili a boli odolnejšie voči napadnutiu.
V mestách tuje často trpia smogom a soľou, ktorou sa v zime posypávajú cesty.
- Soľ môže poškodiť korene a prispieť tak k hnednutiu kríkov.
Ak vaše tuje rastú v blízkosti rušnej ulice, odporúča sa rastliny pravidelne umývať vodou a používať ochranné zábrany.
Ako zlepšujete stav svojich tují? Osvedčené rady
Jesenné mesiace sú obdobím, keď sa tuje začínajú pripravovať na zimu.
- Na ochranu rastlín pred najčastejšími infekciami môžete v zime používať špecializované prípravky proti hubám.
Nezabudnite ich však používať v súlade s odporúčaniami výrobcu.
- Tuje uprednostňujú mierne kyslé pôdy.
Ak sú vaše rastliny vystavené zasoleniu, napr. v dôsledku cestnej soli, použite kyselinu sírovú alebo špeciálne kyslé hnojivá, aby ste obnovili správne pH pôdy.
Pred zimou je tiež dobré použiť hnojivá s prídavkom zinku a medi, ktoré pomáhajú rastlinám prežiť náročné podmienky, chránia ich pred chorobami a zvyšujú ich odolnosť voči mrazu a suchu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Plánujete vysadiť tuje? Dôležité je nielen načasovanie, ale aj vzdialenosť od susedovho plota
Často prehliadaná liečba, ktorá môže zachrániť vaše tuje. Tlakový čistič sa vám bude hodiť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.