01.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Marharyta M).
Vädne vám papraď a stráca listy? Dôvodov je viacero, ale najčastejšie to súvisí so zlou starostlivosťou. Odkedy som začala svoju papraď polievať touto vodou, rastie sviežo, zdravo a udivuje svojimi sviežimi zelenými listami. Každý sa ma pýta, čím hnojím svoju rastlinu, preto som sa rozhodla podeliť sa s vami o niekoľko cenných rád. Vďaka nim bude vaša papraď svieža ako nikdy predtým.
Prečo papradie usychá?
Papradie je jednou z najobľúbenejších črepníkových rastlín v našich domácnostiach a kanceláriách. Pôsobí dojmom svojich dlhých, perovito zrezaných listov, ktoré sa oblúkovito stáčajú do strán a vytvárajú zelené chocholky.
- Je známa svojimi vlastnosťami čistenia vzduchu, pretože odstraňuje škodlivé látky.
Absorbuje aj žiarenie vyžarované televízormi a počítačmi a má nízke nároky na starostlivosť. Bohužiaľ, niekedy môže uschnúť a stratiť listy, čím sa stáva menej dekoratívnou. Môže to byť spôsobené niekoľkými rôznymi dôvodmi:
- príliš slnečné miesto – vo voľnej prírode rastú paprade najmä v nízkych oblastiach lesa, kde majú prístup k dostatku rozptýleného svetla. V dôsledku toho neznášajú priame slnečné svetlo, ktoré môže spáliť jemné listy;
- príliš suchý vzduch – táto rastlina potrebuje vlhký vzduch, ktorý sa počas vykurovacieho obdobia ťažko hľadá. Vyhnite sa umiestneniu papradia v blízkosti zdroja tepla, inak špičky jeho listov zhnednú a uschnú;
- nevhodná izbová teplota – papraď môže uschnúť v dôsledku nadmerného tepla. Zároveň neznáša chlad a je citlivá na prievan. Optimálna teplota v lete by mala byť 20 – 25 °C, v zime 15 – 18 °C;
- nedostatok alebo prebytok vody – papradie potrebuje stále mierne vlhký substrát, takže aj krátkodobé sucho môže spôsobiť zhnednutie a uschnutie listov. Treba sa vyhnúť aj nadmernému zalievaniu, pretože môže spôsobiť hnilobu koreňov a v extrémnych prípadoch viesť k úhynu rastliny;
- zalievanie tvrdou vodou – bežná voda z vodovodu často obsahuje vápnik a iné minerály, ktoré sa usadzujú na listoch a v pôde. Najlepšie je zalievať papradie mäkkou vodou (napr. filtrovanou, prevarenou alebo dažďovou) s izbovou teplotou.
Ako sa starať o papradie na jeseň a v zime?
- Na jeseň a v zime potrebuje papraď menej vody, takže môžete znížiť frekvenciu zalievania.
Substrát udržiavajte neustále vlhký zalievaním rastliny mäkkou vodou. Keďže papraď je citlivá na prievan, mala by sa držať ďalej od netesniacich okien alebo často otváraných dverí. Okrem toho zle znáša suchý vzduch, preto by nemala byť umiestnená v blízkosti radiátorov.
- Vlhkosť vzduchu v okolí rastliny možno zvýšiť aj častým kropením alebo použitím zvlhčovača vzduchu.
Dnes sa s vami chcem podeliť o môj spôsob zlepšenia stavu papradia, vďaka ktorému vysádza nové listy ako šialené.
- Raz týždenne ju zalievam ryžovou vodou, ktorá mi zostala po namáčaní alebo varení ryže (dôležité je, aby bola neslaná).
Je bohatá na vitamíny skupiny B a minerálne látky, ako sú fosfor, draslík, železo, horčík, zinok a kremík. Tie posilňujú korene, stimulujú rast nových listov a zlepšujú celkový stav papradia.
- Takúto výživu možno použiť aj pre iné črepníkové rastliny, ako sú napríklad zamiokulkas, lopatkovec, vianočný kaktus, orchidea alebo fikus.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Toto papradie neznáša. Stráca všetku svoju vlhkosť
Prísady na vitamínovú podporu pre vašu papraď nájdete v chladničke
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.