1.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Shutterstock/Angela Dukich).
Čemerice sú ľahko pestovateľné a odolné rastliny, ktoré kvitnú v nezvyčajnom čase – uprostred zimy. Neboja sa mrazu a snehu, takže dodajú kvetinovým záhonom šarm, keď ostatné rastliny nečinne čakajú na jar. Ako sa starať o čemerice, aby dlho kvitli? Ktoré druhy by sa mali vysádzať v záhrade? Odporúčame v článku.
Kedy čemerice kvitnú?
Čemerice (Helleborus) sú dlhoveké trvalky, to je vytrvalé rastliny, ktoré sú veľmi odolné. Neboja sa mrazu ani snehu. Svojimi kvetmi a stále zelenými listami zaujmú aj v tých najnepriaznivejších podmienkach.
- V závislosti od druhu a kultivaru dosahujú výšku 30 až 70 cm.
- Ich trsy zdobia oválne alebo kopijovité listy a nápadné kvety – jednoduché, poloplné alebo plné.
- Vyskytujú sa v rôznych farbách – od bielej, cez ružovú a červenú až po sýtočiernu.
Čemerice sú nezvyčajné rastliny. Odlišujú sa od ostatných kvetov svojím neobvyklým obdobím kvitnutia.
- Niektoré z mnohých druhov začínajú kvitnúť v decembri. Preto sa ľudovo nazývajú zimné ruže alebo vianočné ruže (biele čemerice). Niekedy, počas teplej a slnečnej jesene, ukazujú svoje krásne kvety skôr, už v novembri.
- Existujú aj čemerice, ktoré kvitnú skoro na jar (vo februári a marci) a na jar až do júna.
Stojí za to vysadiť vo vašej záhrade rôzne druhy týchto kvetov. Budete sa z nich tešiť viac ako polovicu roka.
Ktoré čemerice sa oplatí vybrať?
- Čemerica biela (Helleborus niger) – kvitne koncom jesene alebo v zime, zvyčajne v decembri.
- Východná čemerica (Helleborus orientalis) – svoje krásne kvety rozvíja vo februári.
- Čemerica smradľavá (Helleborus foetidus) – jej obdobie kvitnutia je od februára do júna.
- Čemerica korzická (Helleborus argutifolius) – kvitne od februára do apríla.
- Hybridná čemerica (Helleborus hybridus) – existuje v mnohých veľmi efektných odrodách, ktoré majú rôznu dobu kvitnutia. Mnohé z nich si vyžadujú ochranu na zimu.
Starostlivosť o čemerice
Čemerice sú mimoriadne odolné a nie sú veľmi náročné. Podobne ako iné rastliny však majú určité potreby. Tie je vhodné splniť, aby sa udržali v dobrej kondícii a dlho kvitli.
- Starostlivosť o čemerice nie je náročná. Treba mať ale na pamäti, že tieto rastliny majú citlivý koreňový systém. Pri ošetrovaní ho nesmieme poškodiť. Preto s nimi zaobchádzajte opatrne.
- Pôdu okolo čemerice by sme nemali narúšať ani často presádzať. Čemerice pestujeme v úrodnej, neutrálnej alebo zásaditej pôde. Najlepšie na mierne tienistom, chránenom mieste.
Ako sa starať o čemerice? Tu je niekoľko najdôležitejších rád:
- Zalievanie – čemerice je potrebné z času na čas zalievať, aby bola pôda mierne vlhká. Dávajte si však pozor na nadmerné zalievanie.
- Hnojenie – tieto kvety by sa mali hnojiť na jar kombinovaným hnojivom pre kvitnúce rastliny. Čemerice sa môžu hnojiť aj na jeseň kompostom, kompostovaným hnojom, jesenným hnojivom (fosfor a draslík) alebo biohumusom.
- Mulčovanie – na jeseň sa odporúča mulčovať pôdu okolo kvetov napríklad kompostovaným maštaľným hnojom alebo suchým lístím. Nepoužívajte rašelinu, ihličie, borovicovú kôru ani iné mulčovacie materiály. Tie môžu okysliť substrát.
- Rezanie – koncom jari, keď čemerice dokvitnú, môžeme z nich odstrániť staré listy. Nezabúdajte však, že tieto rastliny sú jedovaté. Prácu preto treba vykonávať v ochranných rukaviciach.
- Prikrývanie – mladé, nedávno vysadené čemerice a druhy, ktoré sú menej odolné voči mrazu, je vhodné na zimu chrániť rúnom.
Čemerice potešia svojimi očarujúcimi kvetmi počas najchladnejších mesiacov roka. Ak sa z nich chcete tešiť čo najdlhšie, je dôležité nezabudnúť počas sezóny vykonať niekoľko jednoduchých úkonov starostlivosti o rastliny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vianočný kaktus bude začiatkom decembra obsypaný kvetmi. Aplikujte terapiu chladom
Trvalky milujúce tieň. Vyberte si rastliny, ktoré kvitnú dlho a bohato
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.