1.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sirinn3249).
Korálový kaktus „Cristata“ (Euphorbia lactea) je jedným z najzaujímavejších sukulentov na domáce pestovanie. Vyznačuje sa nezvyčajným vzhľadom – zdobí ju charakteristický hrebeň, ktorý pripomína rozprestretý vejár. Táto originálna a rozprávkovo jednoduchá rastlina na starostlivosť by mala pribudnúť do zbierky každého milovníka kaktusov. Tu je niekoľko tipov, ako pestovať Korálový kaktus „Cristata“.
Korálový kaktus (Euphorbia lactea Cristata) – čo je to za rastlinu?
Korálový kaktus je sukulent, t. j. mimoriadne odolná a nenáročná rastlina, ktorá sa vyznačuje schopnosťou uskladňovať vodu. Korálový kaktus uchováva vodu vo svojich hrubých, mäsitých stonkách. Pripomínajú hrebene, rozprestierajúce sa vejáre alebo dokonca návštevníka z cudzej planéty.
Tento sukulent má malé listy. Zvyčajne sa objavujú v lete a za krátky čas opadávajú. Táto rastlina zvyčajne dorastá do výšky 60 až 100 cm v črepníku. Musíme byť trpezliví pri čakaní, kým dosiahne svoju cieľovú veľkosť. Korálový kaktus, podobne ako iné sukulenty, rastie pomaly. Exempláre zakúpené v záhradkárskych obchodoch sú malé. Musí trvať niekoľko rokov, kým dorastú do očakávanej výšky.
Zaujímavosťou je, že korálový kaktus očarujúco kvitne, pričom od jari do leta vytvára drobné zelenkavé kvety. Žiaľ, v domácich podmienkach sa to však vyskytuje len zriedkavo. Hrebienkovité, nápadne zvlnené stonky tejto rastliny sú na vrchole ozdobené malými hrotmi. Vyzerajú nezvyčajne aj vďaka svojim škvrnitým detailom. Komerčne môžeme nájsť odrody, ktoré sú biele, žlté, ružové, modrošedé a na vrcholoch stoniek úplne zelené.
Pestovanie korálového kaktusu
Korálový kaktus je veľmi obľúbený nielen pre svoj jedinečný vzhľad, ale aj pre svoje nízke nároky a jednoduché pestovanie. Zabezpečiť jej optimálne podmienky na pestovanie je jednoduché aj pre začínajúcich nadšencov izbových rastlín. Z tohto dôvodu je tento druh ideálny na pestovanie doma a v kancelárii. Korálový kaktus je rastlina, ktorá sa veľmi ťažko ničí, ale podobne ako iné sukulenty má svoje minimálne požiadavky. Ako ju pestovať a starať sa o ňu? Tu je niekoľko praktických rád.
- Pôda – korálový kaktus dobre rastie aj v priemernej pôde s nízkym obsahom živín. Substrát však musí byť ľahký a priepustný. Pre túto rastlinu je vhodná kaktusová pôda alebo zmes univerzálnej pôdy a piesku. Zvolená pôda môže mať akúkoľvek reakciu (kyslú, neutrálnu alebo zásaditú). Substrát sa môže nakypriť pridaním niekoľkých malých kúskov kôry alebo dreveného uhlia.
- Umiestnenie – tomuto sukulentu sa najlepšie darí na svetlých miestach, kde má prístup k dostatku rozptýleného svetla (východné alebo západné okno za závesom). Je však lepšie nevystavovať ju priamemu slnečnému žiareniu. Dobre rastie pri izbovej teplote, najlepšie okolo 21 °C. Korálový kaktus je mrazuvzdorný a znáša drsné podmienky, ale nemá rád studený prievan.
- Zalievanie – tento druh je prakticky bezúdržbový, pokiaľ ide o zalievanie. Podobne ako u kaktusov je lepšie ho vysušiť, ako preliať, pretože v stonkách sa hromadí veľa vody. Korálový kaktus sa zalieva len vtedy, keď pôda v kvetináči vyschne. Počas vegetačného obdobia je to zvyčajne potrebné každé 2 – 3 týždne a v zime dokonca každé 2 mesiace. Na zalievanie používajte len mäkkú vodu (filtrovanú alebo prefiltrovanú).
- Hnojenie – túto rastlinu je dobré hnojiť od mája do augusta hotovými hnojivami pre kaktusy. Aplikujte ich v dávkach podľa odporúčaní výrobcu na obale.
- Presádzanie – Korálový kaktus by sa mal presádzať, keď jeho korene zaberú všetok voľný priestor v kvetináči. Vzhľadom na to, že rastlina rastie pomaly, je tento postup potrebný až po 3 – 4 rokoch pestovania. Presádzanie sa najlepšie vykonáva skoro na jar (v marci alebo apríli).
- Strihanie – túto rastlinu nie je potrebné strihať systematicky, ale je dobré odstrániť odumreté a choré listy, ktoré sa objavili na báze stonky. Odstrihnite ich ostrými, vydezinfikovanými nožnicami. Zachováte tak pôvodný habitus orchidey a ochránite ju pred chorobami a škodcami.
- Choroby a škodcovia – tento sukulent je zriedkavo chorý, ale pri nadmernom zavlažovaní môžu jeho korene začať hniť. Ak sa to stane, treba ho rýchlo presadiť do čerstvej pôdy a zalievať menej často. Občas sa na nej objavujú vošky, roztoče a šupinatý hmyz. V prípade napadnutia škodcami zvyčajne pomôže postrek neemovým olejom.
Korálový kaktus – čo potrebujete vedieť
Pri pestovaní korálového kaktusu treba mať na pamäti, že ide o jedovatú rastlinu. Jej šťava dráždi našu pokožku a sliznice, preto by sme pri starostlivosti o ňu mali používať ochranné rukavice. Mali by sme si dávať pozor, aby sa nám šťava nedostala do očí, a po manipulácii si vždy dôkladne umyť ruky vodou a mydlom. Korálový kaktus nie je bezpečný ani pre domáce zvieratá, preto ho udržiavajte mimo dosahu psov a mačiek.
Čo ešte stojí za to vedieť o tejto zaujímavej rastline?
- Korálový kaktus je výsledkom kríženia dvoch druhov. Zvlnený hrebeň je dedičstvom po Euphorbia lactea, zatiaľ čo stonka je zvyčajne z Euphorbia neriifolia, čo je najčastejšie používaná podnož.
- Túto rastlinu je možné najľahšie zakúpiť v internetových obchodoch. Cena jedného exemplára sa pohybuje od 8 do 15 eur.
- Hrebeň korálového kaktusu môže mať efektný, farebný povrch.
- V priaznivých podmienkach môže tento sukulent kvitnúť, ale malé kvety sa dajú ľahko prehliadnuť. Vyrastajú na okrajoch listov a pripomínajú drobné hlávky kapusty. Objavujú sa len na starých, rozrastajúcich sa exemplároch.
Korálový kaktus je mimoriadne originálna črepníková rastlina. Odporúča sa najmä začiatočníkom a tým, ktorí hľadajú jedinečné druhy do svojej domácej zbierky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vianočný kaktus bude začiatkom decembra obsypaný kvetmi. Aplikujte terapiu chladom
Trvalky milujúce tieň. Vyberte si rastliny, ktoré kvitnú dlho a bohato
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.