02.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ARVD73).
Každý rok 1. novembra a na Dušičky chodia tisíce Slovákov na cintoríny, aby nechali na hroboch svojich blízkych sviečky a kvety a zaspomínali na zosnulých. Odkiaľ sa však tento zvyk vzal a čo znamená zapaľovanie sviečok?
Obdobie pred Sviatkom všetkých svätých je rovnako ako 1. a 2. november časom, kedy navštevujeme hroby našich blízkych, upravujeme ich, zdobíme kvetmi a predovšetkým zapaľujeme sviečky. Tento zvyk má dlhoročnú tradíciu a dnes sa spája predovšetkým so spomienkou na zosnulých. V mnohých krajinách sú však cintorínske rituály ďaleko od toho, na čo sme zvyknutí.
Sviatok všetkých svätých je v Mexiku radostným obdobím so sviatkami. V Gruzínsku sa pije víno na cintorínoch, v Japonsku sa umiestňujú špeciálne lampáše a spúšťajú sa lode s lampášmi. Na Slovensku sa spája s rozjímaním, modlitbou a už spomínanými sviečkami.
Čo znamená zapálená sviečka na cintoríne? Tradícia siaha až do pohanských zvykov
V kresťanskej tradícii oheň a plameň symbolizujú večný život duše a je tiež vyjadrením nádeje, že po smrti sa všetci stretneme v nebi. Dôležitejšia je však modlitba, najmä na Dušičky, ktorá je venovaná zamysleniu. Zvyk pálenia ohňa, sviečok a kahancov pochádza z čias vzdialených od kresťanstva, pretože je spojený s pohanskými ľuďmi.
Noc z 31. októbra na 1. novembra bola považovaná za zvláštny, magický čas. Práve vtedy, keď sa žatva skončila a začala zima, bola hranica medzi svetom živých a mŕtvych tenká. Duchovia tých, ktorí zomreli, navštívili ich bývalé domovy a navštívili ich rodiny. Putovali po Zemi a pripravené jedlo a oheň im mali ukázať cestu. Vatry sa zapaľovali aj na križovatkách na ochranu pred zlými silami a zlými duchmi. Postupom času sa namiesto vatry začali zapaľovať sviečky, ktoré sa časom zmenili na sviečky, ktoré sú dnes dobre známe. Dnes ich staviame na pamiatku zosnulých.
Prečo sa na pohrebe nesmú zapaľovať sviečky? Je to stará povera
Spája sa s nimi aj ďalšia povera. Prečo sa v deň pohrebu nezapaľujú sviečky?
- Kedysi sa verilo, že duša opúšťa zem len 40 dní po smrti. Oheň na hrobe duši znemožní nájsť cestu a pokoj a namiesto toho sa bude túlať po svete.
- Navyše, niektorí ľudia veria, že to prináša smolu živým, rovnako ako… používanie zapaľovačov. Je lepšie použiť zápalky, inak spolu so zapaľovačom môžete do domu priniesť nešťastie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zmiešam prací prášok s vodou a odnesiem ho na cintorín. Už nemusím trpieť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.